Pět set let od Wittenbergu: reformace je dodnes živou veličinou

Psalo se 31. října roku 1517, když Martin Luther ve Wittenbergu uveřejnil svých 95 tezí, v nichž volal po reformaci církve. Nejen tuto událost si o pět set let později připomněla Evangelická teologická fakulta UK, když 14. listopadu uspořádala u příležitosti výročí slavnostní sympozium. O reformaci na něm diskutovala řada vědců a teologů.

Odkaz Martina Luthera je živý i po uplynutí půl tisíciletí

Odkaz Martina Luthera je živý i po uplynutí půl tisíciletí

Sympozium uvedl svou přednáškou vedoucí katedry církevních dějin docent Martin Wernisch, který posluchače neunavoval všem známými fakty spojenými s Martinem Lutherem, jeho kolegy a následovníky, kteří prosazovali program obnovy církve, a zaměřil se více na vývoj a historii termínu reformace. V 16. století se totiž tento pojem používal třeba i v případě, že lidé hovořili o opravách cest nebo městské kanalizace.

„Výročí, kvůli němuž jsme se shromáždili, se připomíná ve světovém měřítku, což samo o sobě postačí jako důkaz, že reformační dědictví je i po půl tisíciletí živou veličinou. Nemalý počet lidí k němu udržuje vztah dostatečně důvěrný, aby chápal, co se slaví a proč, bez nutnosti být nejprve poučen bližším výkladem,“ usmíval se na posluchače, když uváděl svou přednášku.

Na celodenním sympoziu vystoupili také jeho kolegové z fakulty, proděkan pro zahraniční a ekumenické vztahy Jan Roskovec a profesor Jan Štefan z katedry systematické teologie, z bratislavské Evanjelické bohoslovecké fakulty Univerzity Komenského přicestoval docent Lubomír Batka, který se věnoval tématu reformace jako vzdělávacího hnutí.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.