Pět set let od Wittenbergu: reformace je dodnes živou veličinou

Psalo se 31. října roku 1517, když Martin Luther ve Wittenbergu uveřejnil svých 95 tezí, v nichž volal po reformaci církve. Nejen tuto událost si o pět set let později připomněla Evangelická teologická fakulta UK, když 14. listopadu uspořádala u příležitosti výročí slavnostní sympozium. O reformaci na něm diskutovala řada vědců a teologů.

Odkaz Martina Luthera je živý i po uplynutí půl tisíciletí

Odkaz Martina Luthera je živý i po uplynutí půl tisíciletí

Sympozium uvedl svou přednáškou vedoucí katedry církevních dějin docent Martin Wernisch, který posluchače neunavoval všem známými fakty spojenými s Martinem Lutherem, jeho kolegy a následovníky, kteří prosazovali program obnovy církve, a zaměřil se více na vývoj a historii termínu reformace. V 16. století se totiž tento pojem používal třeba i v případě, že lidé hovořili o opravách cest nebo městské kanalizace.

„Výročí, kvůli němuž jsme se shromáždili, se připomíná ve světovém měřítku, což samo o sobě postačí jako důkaz, že reformační dědictví je i po půl tisíciletí živou veličinou. Nemalý počet lidí k němu udržuje vztah dostatečně důvěrný, aby chápal, co se slaví a proč, bez nutnosti být nejprve poučen bližším výkladem,“ usmíval se na posluchače, když uváděl svou přednášku.

Na celodenním sympoziu vystoupili také jeho kolegové z fakulty, proděkan pro zahraniční a ekumenické vztahy Jan Roskovec a profesor Jan Štefan z katedry systematické teologie, z bratislavské Evanjelické bohoslovecké fakulty Univerzity Komenského přicestoval docent Lubomír Batka, který se věnoval tématu reformace jako vzdělávacího hnutí.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Dům číslo čtyři v Hybernské ulici zel prázdnotou celých deset let. V dubnu letošního roku jej však získala do správy Filozofická fakulta UK. Její posluchači opuštěný objekt okamžitě oživili a vytvořili zde první studentský dům v České republice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.