Prostor na UK: Kampus Hybernská

Dům číslo čtyři v Hybernské ulici zel prázdnotou celých deset let. V dubnu letošního roku jej však získala do správy Filozofická fakulta UK. Její posluchači opuštěný objekt okamžitě oživili a vytvořili zde první studentský dům v České republice.

Studentská Hybernská je seskupením posluchačů a posluchaček Univerzity Karlovy a Akademie výtvarných umění, které sdružuje společný cíl: oživit opuštěný prostor v Hybernské ulici a přeměnit jej ve studentský dům, kde se mladí lidé budou moci setkávat a pořádat různé kulturní, společenské, ale třeba i charitativní akce.

Koncept byl převzat ze zahraničí, jak prozradila Sára Vidímová, jedna z autorek projektu: „V některých evropských, ale i amerických univerzitních městech fungují takzvané studentské domy nebo kampusy, což jsou prostory spravované studenty. Sídlí v nich studentské odbory, spolky a organizace. Někteří z nás navštívili podobné domy například v Dánsku, velmi známý je Studenterhuset v Kodani, další jsou třeba v Aarhusu nebo Paříži.

„Ve studentských domech obvykle najdeme přednáškové místnosti, studovny a další sdílené prostory. Posluchači v nich provozují kavárnu a z výdělku hradí provoz a údržbu prostor. Jde o unikátní a svébytná místa pro setkávání, poznávání nových lidí a obohacování se napříč univerzitami. Různé spolky zde navazují přímou spolupráci, shromažďují se zde také veškeré informace o dané univerzitě a studenti se mohou jednoduše informovat o dění ve své alma mater.“

Multifunkční prostor v Hybernské tak po vzoru svých zahraničních „kolegů“ nabízí koncertní sál, galerii, kinosál, sdílené studovny nebo pracovny. Dveře jsou otevřeny i neziskovým organizacím, studentským kapelám a projektům všeho druhu.

„Na běhu prostoru se od začátku fungování v dubnu 2017 podílí střídavě zhruba třicet lidí, ať již jednotlivců, nebo členů a členek studentských spolků, kteří v prostorách organizují přednášky, promítání a koncerty a momentálně si tam budují sdílené kanceláře,“ uvedla Vidímová.

Jak projekt vznikl a jak jeho správa probíhá dnes? „Projekt Studentská Hybernská jsme odstartovaly dvě studentky z Filozofické fakulty UK. Teprve později se připojily spolky z jiných fakult. V rámci projektu Kampus Hybernská existuje řídící skupina, kde je zastoupena studentská část, vedení FF UK, zástupci galerie, filmové sekce a baru Containall. Scházíme se každý týden a společně plánujeme aktivity v objektu.“

Aktuální program Studentské Hybernské je k dispozici na facebookových stránkách kampusu.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.