Barbora Černíková, 12. března 2018

DNES: Studenti v Plzni zvou na nábor do registru dárců kostní dřeně

Studenti Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy pořádají v pondělí 12. 3. nábor do Českého národního registru dárců dřeně. Cílem je rozšířit řady lidí, kteří mohou v případě potřeby zachránit nemocným život. Studenti chtějí případným zájemcům vstup do registru co nejvíce usnadnit, své kolegy, zaměstnance fakulty, ale i veřejnost zvou do vestibulu Šafránkova pavilonu (alej Svobody 31) od 11 do 16 hodin.

Dárcovství kostní dřeně je životně důležité pro pacienty se závažným onemocněním krve, nejčastěji jde o leukémii. Bez transplantace kostní dřeně (krvetvorných buněk) nemá pacient šanci na přežití. Dárců je však stále nedostatek.

„Vstupem do registru zvýšíte pravděpodobnost, že nemocný najde vhodného dárce kostní dřeně. V dnešní době se bohužel pro každého čtvrtého pacienta dárce nenajde. Proto je velmi důležité, aby počet lidí, ochotných v případě potřeby kostní dřeň darovat, stále narůstal,“ říká za organizátory náboru Tereza Kydlíčková, která v Plzni studuje druhým rokem všeobecné lékařství.

Registr hledá mladé dárce ve věku 18 – 35 let, podmínkou je mimo jiné dobrý zdravotní stav nebo váha vyšší než 50 kilogramů. Na akci, kterou pořádají studenti lékařské fakulty, se není nutné nijak přihlašovat. Stačí přijít a na místě vyplnit krátký formulář. Zájemci pak bude proveden stěr z dutiny ústní za pomoci dvou štětiček. „Po vstupu do registru může být potencionální dárce k transplantaci vyzván kdykoliv - za měsíc, možná za pár let, možná také nikdy,“ dodává Tereza Kydlíčková.

Medici záměrně zvolili pro akci školní budovu, tedy prostředí, které není nemocniční. Na místě budou vysvětlovat, jakým způsobem odběr krvetvorných buněk probíhá a jak lékařská věda v metodách transplantace pokročila.

Nábor do registru dárců kostní dřeně: pondělí 12. 3. v čase 11 – 16 hodin; Šafránkův pavilon, alej Svobody 31, PlzeňVelikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.