Zájem o prohlídku Karolina byl veliký

V sobotu 7. dubna, na den přesně o 670 let později po svém založení, se Univerzita Karlova otevřela široké veřejnosti a umožnila zájemcům prohlídku Karolina. Již před desátou hodinou ranní se před vstupem ze Železné ulice vytvořil téměř stometrový had zvědavců. Jednu z nejstarších evropských univerzit si nakonec přišlo prohlédnout celkem 2400 návštěvníků.

U vstupní brány univerzity všechny přítomné stylově uvítal pedel, který tradičně během slavností doprovází do Velké auly rektora či děkana. Od něj byla prohlídka nasměrována kolem vystavených insignií do stálé expozice Historie Univerzity Karlovy. Trasa dále vedla přes Císařský a Vlastenecký sál pavlačí do Malé auly, poté přes rektorskou a profesorskou šatnu až do Velké auly. Právě v tomto centrálním prostoru Karolina, v němž se konají imatrikulace a promoce studentů, probíhal každou hodinu komponovaný program. Např. přednáška dr. Michala Patrného o stavebním vývoji Karolina, ukázky talárů, koncert varhanní hudby nebo přednáška o významných památkách UK z úst prof. Jana Royta.

Na zvídavé dotazy návštěvníků během prohlídkové trasy odpovídali přítomní a pohotoví pracovníci Ústavu dějin a Archivu UK. Aby byla prohlídka přitažlivá také pro dětské návštěvníky, čekala na ně vědomostní hra či dílna. Své zájemce měl i fotokoutek, kde se zájemci nechávali zvěčnit v univerzitních talárech. Na čilý ruch během Dne otevřených dveří dohlížel „domácí pán“ – sám Karel IV. s chotí, jež ztvárnili herci v dobových kostýmech.

Návštěvníků jsme se zeptali: Jaký máte vztah k UK? Chtěli byste žít v době Karla IV.?

Zde pár nejzajímavějších odpovědí:

• Právě na ní studuji a nevím, jestli ji dokončím. Tak ať mám motivaci! V době Karla IV. bych rozhodně žít nechtěla.

• K univerzitě nemám žádný vztah, ale přítelkyně zde byla pedagožkou. A chtěla se sem zase po letech podívat. Dejte pokoj, jsem rád, že žiji právě teď a tady.

• Byla jsem zde již dvakrát na promoci svého syna. Nikdy jsem neuvažovala o tom, že bych žila v jiné době.

• Jsme tu poprvé. Myslím, že někdo z rodiny zde studoval, možná tetička? Na Karla IV. bych se rád mrkl, ale rychle a rád bych se vracel zpět.

• Učím na jiné univerzitě, takže jsem se přišla podívat „ke kolegům“. Proč ne, klidně bych v té době žila – totiž kdybych v ní žila, určitě bych nepřemýšlela, že bych chtěla žít jindy.

• Chtěl jsem Karolinum vidět, jsem zde poprvé a určitě ne naposled, jsem nadšen. Dobu Karla IV. bych si rád vyzkoušel, ale maximálně tak na jeden týden.

• Chodím sem vždy, když se pořádají podobné akce pro veřejnost. Žít v době Karla IV. bych si troufla, jen kdybych byla očkovaná proti smrti…

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.