U nás se nestuduje jen na faráře

Ty chceš být farář? Na tuhle otázku si musí zvyknout každý student teologické fakulty. Mýtus, že na teologických fakultách potkáte jen jeptišky a budoucí faráře, je bohužel stále živý. Proto také na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy odstartoval cyklus přednášek pro nadané středoškoláky, který chce středoškolákům představit jednotlivé předměty a probíhající výzkum, a tak ukázat, že na teologických fakultách se studenti zdaleka nesetkávají jen s teologickými předměty.

„Sociální a krizovou práci, filozofii, řečtinu, latinu, sociologii, psychologii, etiku nebo světové jazyky,“ vyjmenovává Ondřej Lukáš z Evangelické teologické fakulty předměty, o kterých jste asi netušili, že se studují v paláci Marathon, kde fakulta sídlí. „Studijní programy mají často mezioborový přesah, a proto je běžné, že studenti kombinují studium na různých fakultách nebo že je naše fakulta už jejich druhou vysokou školou. Uplatnění po promoci proto mají téměř stejné jako absolventi jiných humanitních oborů, například ve školství, státní či veřejné správě,“ vysvětluje Ondřej Lukáš.

Na přednášce doc. Petra Slámy Jsme opravdu křesťanskou civilizací? se sešla téměř dvacítka středoškoláků se zájmem o humanitní vědy. „Studuji Střední pedagogickou školu v Litoměřicích, ale zatím nemám jasno v tom, co budu studovat. Uvažuji o Filozofické fakultě a téma dnešní přednášky mě zaujalo,“ prozradila Anna Frostová. „Nás hodně baví dějepis a v programu je dost seminářů, které se historie dotýkají,“ shodují se gymnazistky Nela Bradíková a Anna Pýchová z Prahy. Právě předchozí přednáška byla věnována archeologickým vykopávkám v Izraeli.

Docent Sláma potěšil i přítomné zájemce o filologii, když se studenty rozebral jejich křestní jména. Společně vystopovali křesťanské kořeny většiny z nich. Někteří byli překvapeni příjemně – třeba Tomáše, jehož jméno je odvozeno od slova dokonalý, někteří méně – třeba Rebeku, ale význam jejího jména si najděte sami. Dostalo se i na aktuální otázky, např. zda Turecko patří do EU, jaký postoj zaujmout k migrační vlně apod. Spousta současných politických otázek totiž s otázkami křesťanských tradic souvisí.

„Některé věci jsem už znala, ale díky téhle přednášce se mi to všechno pospojovalo dohromady. Líbí se mi, že téma bylo vztaženo k dnešku, k tomu, co se kolem nás děje,“ říká středoškolačka Rebeka Fučíková. „Myslím si, že třeba i v otázce imigrace je třeba znát vlastní historii a kořeny, abyste k tomu mohli něco říct,“ dodává studentka pražského gymnázia.

A co ještě vrtá hlavou případným zájemcům o studium na Evangelické teologické fakultě? „Hodně se nás středoškoláci ptají, jestli musí být věřící, pokud u nás chtějí studovat. Pochyby, jak zapadnou do ročníku, když nejsou věřící, trápí často zájemce o studium sociální práce,“ prozrazuje studentka Evangelické teologické fakulty Vladěna Ptáčková, která odpovídala na Informačním dnu UK středoškolákům. „Není důvod se bát. Na základě vlastních zkušeností a hlavně názorů našich studentů můžu říct, že atmosféra na fakultě je jedinečná. Zakládáme si na toleranci a respektu, a tak většina našich nevěřících studentů naopak bere spiritualitu jednoznačně jako plus. Něco, co jinde nenajdou,“ uzavírá Vladěna Ptáčková.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.