Lucie Kettnerová, 14. ledna 2019

Stopy Jaroslava Fragnera v Karolinu: Kalendář magazínu Forum na rok 2019

Karolinum je díky promocím a imatrikulacím údajně nejfotografovanější stavbou druhé poloviny 20. století u nás. Jeho současnou podobu určil architekt Jaroslav Fragner, obnova Karolina byla dokončena až v roce 1969. Kalendář redakce Forum připomíná, že letos uplyne od této skutečnosti právě 50 let.

V budově však najdeme řadu cenných prvků a detailů, které mnohdy unikají návštěvnické pozornosti.

Redakce Fora vydala svůj vlastní kalendář už potřetí. Zatímco kalendář na rok 2017 představil zaměstnance rektorátu a o rok později ukázal dvanáct výrazných osobností české vědy (oba získaly v soutěžích řadu oborových cen), ten na letošní rok se „obešel“ bez lidí. Dvanáct listů kalendáře ozdobily detaily z Karolina, za jejichž návrhem stojí architekt Jaroslav Fragner (1898–1967).

„Celkové záběry na budovu Karolina či Velkou aulu jsou poměrně známé, v budově však najdeme řadu cenných prvků a detailů, které mnohdy unikají návštěvnické pozornosti. Redakce proto vyzvala tři fotografy, s nimiž dlouhodobě spolupracuje, aby je prostřednictvím svých fotoaparátů zachytili,“ říká šéfredaktorka Fora Petra Köppl. Pod fotografiemi je tak podepsáno trio René Volfík, Luboš Wišniewski a Vladimír Šigut, grafického ztvárnění se již tradičně ujalo studio Designiq, které stojí i za zpracováním magazínu Forum.

Kalendář Stopy Jaroslava Fragnera v Karolinu je neprodejný. Čtenářům byl představen v magazínu Forum a také prostřednictvím univerzitního Facebooku.

Tři fáze přestavby

Přestavba Karolina byla Jaroslavu Fragnerovi svěřena v roce 1946. Ve třech etapách stavebních změn, které se protáhly na více než 30 let, přinesl nekompromisní a preciznost vyznávající Fragner do rekonstruovaných prostor vzduch, světlo a novou dynamiku, a to netradičním spojením růžového bronzu, kůže a dubu, materiálů povýšených na nositele sjednocující ideje přirozené ušlechtilosti a vznešenosti. Ve své koncepci vyšel z logiky prostoru středověkého Karolina, propojil je s provozně výukovou částí areálu a vytvořil Karolinum nové.

Obnova sídla Univerzity Karlovy je právem považována za vyvrcholení tvorby tohoto brilantního architekta a jedno z nejvýznamnějších děl české architektury 20. století.
O vědě a vědcích

Univerzita Karlova se dlouhodobě profiluje jako research university. Své výzkumné úspěchy představuje širší veřejnosti prostřednictvím série dokumentů o vybraných vědeckých pracovištích.

Pokračování


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.