Univerzitu Karlovu navštívil Jiří Habsbursko-Lotrinský ****************************************************************************************** * Univerzitu Karlovu navštívil Jiří Habsbursko-Lotrinský ****************************************************************************************** Během své návštěvy Univerzity Karlovy 29. května pronesl Jiří Habsbursko-Lotrinský přednáš Evropská unie a střední Evropa – perspektivy po brexitu a volbách do Evropského parlamentu Prorektor Jan Royt mu předal pamětní medaili a také speciálně vytvořený rodokmen, který sl linii Habsburků až k zakladateli Univerzity Karlovy Karlu IV. Na úvod přednášky omluvil Jiří Habsbursko-Lotrinský svého staršího bratra Karla Habsbursko který musel pozvání na Univerzitu Karlovu na poslední chvíli odříct kvůli nemoci. „Čest na Univerzitu Karlovu proto připadla mně. Můj dědeček, poslední rakouský císař a český král K studoval. Univerzita Karlova vždy byla a je hluboce spojena s naší rodinou, jsem proto vel ji mohu navštívit.“ Jiří Habsburský tak nepřímo odkázal na skutečnost, že je potomkem Karl V přednášce zhodnotil své zkušenosti z působení v Evropské unii a posluchačům nabídl vhled fungování a především významu pro další rozvoj Evropy. Ta se podle něj v současnosti nachá zajímavých časech. Stojí před ní brexit, Rakousko se nachází v krizi, Španělsko se potýká separatisty a Srbsko uvedlo svou armádu do bojové pohotovosti. „Kritikům Evropské unie byc aby se podívali na dobu, kdy se EU začala formovat. Bylo to nedlouho po druhé světové válc rozhodla sjednotit a nastolit mír a stabilitu. To jsou dvě hodnoty, které nám Evropská uni zaručuje i dnes. Válečný konflikt na území EU si dnes dokážeme představit jen těžko, zárov zapomínáme, jak nenahraditelnou úlohu Evropská unie v zachovávání míru a stability hraje.“

Kritikům Evropské unie bych doporučil, aby se podívali EU začala formovat. Bylo to nedlouho po druhé světové válce a Evropa se rozhodla sjednotit stabilitu.

Výhody, které nám Evropská unie dnes poskytuje, vnímáme podle Jiřího Habsburského jako sam upínáme se ke kritice, která je často neopodstatněná: „Evropská unie je velice často označ byrokratická. Pokud se podíváme na čísla, zjistíme, že v jejím aparátu pracuje padesát tis Naproti tomu v byrokratickém aparátu Mnichova je jich třicet osm tisíc a v Hamburku sedmde Obě města jsou přitom mnohem menší než Evropská unie.“ Další častou a mylnou představou o fungování Evropské unie je podle Jiřího Habsburského tv všechna rozhodnutí přicházejí z Bruselu. „V Bruselu sedí zástupci všech vlád. Všechny vlád prostřednictvím mohou na rozhodování podílet a měnit jej,“ upozorňuje. Problémem je prý ze že občané většinou nevědí, kdo je v Bruselu zastupuje. To však podle Jiřího Habsburského n Evropské unie, ale jednotlivých politiků, kteří se po volbách přesunou do Bruselu a své ze odcizí. Menší státy se ale v Evropské unii uplatňují hůře, to Jiří Habsburský přiznává. Východiske střední Evropy je podle něj prohloubení spolupráce v rámci Visegrádské smlouvy. „Pokud bud úzce spolupracovat, mají možnost vyrovnat se velkým státům, jako jsou Francie nebo Německo zaměřit na to, jak posílit spojení středoevropských zemí a mít tak na fungování EU větší v V závěru své přednášky Jiří Habsbursko-Lotrinský zdůraznil, že nejdůležitější je nikdy nez „Když můj otec zemřel a my jsme procházeli jeho věci, našel jsem u něj v pracovně svazek j různým přednáškám a proslovům. Zajímavé na něm bylo, že posledním slovem na každém z nich