Výpis článků z archivu za měsíc: Leden 2010


Centrum vizuální historie Malach: brána k 52 000 lidských osudů

Centrum vizuální historie Malach na Univerzitě Karlově je v současné době jedním ze tří přístupových míst k archivu Institutu USC Shoah Foundation pro vizuální historii v Evropě. Slavnostní představení veřejnosti i médiím proběhlo 29. 1. 2010 v prostorách MFF UK, kde je přístupový bod umístěn.

Pokračování

31. ledna 2010


Projev rektora Václava Hampla při příležitosti otevření Centra vizuální historie Malach

Centrum vizuální historie Malach v sobě skrývá nesmírný potenciál nejen pro interdisciplinární výzkum, ale také pro kooperace mezi různými institucemi. Např. v oblasti lingvistiky Univerzita Karlova již nyní spolupracuje se Západočeskou univerzitou, Masarykovou univerzitou a Ústavem pro jazyk český, a to v rámci Centra komputační lingvistiky při Matematicko-fyzikální fakultě UK. A databáze Malachu skýtá vpravdě obrovský zdroj materiálu pro zkoumání mluveného jazyka, který lingvisté nepochybně ocení.

Pokračování

29. ledna 2010


Tisková zpráva Unikátní digitální databáze 52 000 filmových svědectví bude zpřístupněna v Praze

Centrum vizuální historie Malach, společné pracoviště Ústavu formální a aplikované lingvistiky a knihovny Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, poskytne místní přístup k archivu Institutu USC Shoah Foundation pro vizuální historii (USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education), obsahujícímu téměř 52 000 výpovědí přeživších a svědků holocaustu, zaznamenaných v 56 zemích a 32 jazycích. Archiv je dostupný prostřednictvím online rozhraní, které uživatelům umožňuje prohledávat a sledovat výpovědi podle konkrétního zájmu, a to za využití indexu obsahujícího více než 55 tisíc klíčových slov.

Pokračování

29. ledna 2010


UNIVERZITA KARLOVA UDĚLILA BOLZANOVU CENU

Rektor Univerzity Karlovy předal dnes, ve čtvrtek 28. ledna 2010, v Malé aule Karolina Bolzanovy ceny, které se každoročně udělují studentům univerzity za mimořádné vědecké práce (Tisková zpráva, 28. ledna 2010) .

Pokračování

28. ledna 2010


Rektor Univerzity Karlovy dnes jmenoval nové docenty UK

Rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl dnes předal jmenovací dekrety s akademickou hodností „docent“ 48 vědeckým pracovníkům, kteří působí na fakultách UK v celém spektru odborných specializací od klasické archeologie, českého jazyka, katolické či evangelické teologie, sociální a kulturní antropologie a dalších společenskovědních disciplin po přírodovědecké a lékařské obory. Tato vědecko-pedagogická hodnost vysokoškolského pedagoga se uděluje na základě habilitačního řízení.

Pokračování

28. ledna 2010


Soutěž o nejlepší diplomovou nebo ročníkovou práci na téma filantropie

Nadace VIA se stala partnerem 4. ročníku Soutěže o nejlepší diplomovou nebo ročníkovou práci na téma filantropie, kterou vyhlašuje slovenské Centrum pre filantropiu a které se mohou účastnit studenti českých a slovenských vysokých škol. Smyslem soutěže je podpořit studenty, které oslovila myšlenka filantropie a kteří se rozhodli toto téma hlouběji prozkoumat ve svých pracích.

Pokračování

28. ledna 2010


Devět děkanů převzalo z rukou rektora jmenovací dekrety

Ve čtvrtek 28. 1. 2010 převzalo devět kandidátů na funkci děkana z rukou rektora UK prof. Václava Hampla jmenovací dekrety. Nově zvoleným děkanům začíná funkční období 1. února 2010. Kandidáta na funkci děkana fakulty navrhují akademickému senátu jednotlivých fakult jeho členové nebo nejméně padesát členů akademické obce.

Pokračování

28. ledna 2010


Gaudeamus 2010

Maturita a co pak? Odpověď na tuto otázku se snaží poskytnout na výstavním stánku UK zástupci přírodovědných i humanitních fakult a IPC. Uchazeči o studium na fakultách, které nemají své zástupce na veletržním stánku UK, mají dnes od 13.35 hod. možnost se v rámci 40 minutového bloku Univerzity Karlovy dozvědět podrobné informace o přijímacím řízení a studiu.

Pokračování

27. ledna 2010


CENA JANA PALACHA V AKADEMICKÉM ROCE 2009/2010

Filozofická fakulta UK vyhlašuje další ročník soutěže o Cenu Jana Palacha.

Pokračování

27. ledna 2010


Postavení vysokoškoláků a uplatnění absolventů vysokých škol na pracovním trhu 2009

Vysokoškolské vzdělání přináší jeho absolventům řadu výhod. Prakticky ve všech vyspělých zemích nacházejí vysokoškoláci v porovnání s méně vzdělanými lidmi snadněji zaměstnání a jsou tedy méně ohroženi nezaměstnaností. Jejich práce je kvalifikovanější a zpravidla i zajímavější. V neposlední řadě za ni dostávají vyšší odměnu. Jaké bylo postavení vysokoškoláků a uplatnění absolventů vysokých škol na pracovním trhu v roce 2009 hovoří výzkum Jana Kouckého a Martina Zelenky.

Pokračování

27. ledna 2010


Geografové fakulty významně přispěli k tvorbě klíčového vládního dokumentu

Na sklonku roku 2009 vyšel klíčový vládní dokument v oblasti životního prostředí „PŘÍRODA A KRAJINA ČESKÉ REPUBLIKY – Zpráva o stavu 2009“. Na realizaci tohoto dokumentu spolupracovali vědci výzkumného týmu dlouhodobých změn využití krajiny na PřF UK, který působí na geografické sekci PřF UK a jehož činnost koordinuje Doc. Ivan Bičík.

Pokračování

26. ledna 2010


Vyšlo sedmnácté číslo internetového časopisu ČLOVĚK

Vyšlo sedmnácté číslo internetového časopisu ČLOVĚK, jednoho z profilových periodik Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (tisková zpráva, 23. ledna 2010).

Pokračování

25. ledna 2010


Etiopie prosluněná i smutná

Nová výstava, kterou si mohou návštěvníci prohlédnout v předsálí Geografické knihovny PřF UK, nese název Etiopie – Pojďme spolu bádat v Africe. Na její přípravě se kromě Geografické sekce PřF UK podílely i obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni a ENKI. Vernisáž spojená s promítnutím dokumentárního filmu o Africe proběhla 20. ledna 2010.

Pokračování

22. ledna 2010


Setkání s islámskou architekturou. Český egyptologický ústav zve na cyklus přednášek

Ve výstavní síni historické budovy Karolina, Ovocný trh, Praha 1, pokračuje cyklus přednášek o nejrůznějších aspektech a souvislostech moderní i historické architektury Káhiry. Setkání s tvůrci výstavy a odborníky z Českého egyptologického ústavu, Orientálního ústavu AV ČR a zástupci českých architektonických ateliérů se uskuteční vždy ve čtvrtek v 16 hodin.

Pokračování

22. ledna 2010


Nabídka služeb pedagogicko-výzkumné laboratoře Katedry plavání a plaveckých sportů

Plavecký flum je zařízení, které vytváří podmínky pro nepřerušovaný pohyb proti proudu vody s možností nastavení rychlosti proudu a to v rozmezí od 0,5 m.s-1 do 2,5 m.s-1. To znamená, že tento bazén pracuje na principu plaveckého trenažéru. Flum je 6 m dlouhý a 2,5 m široký s hloubkou vody 1,2 m. Součástí vybavení je i 3 m dlouhé a 1 m široké okno, které umožňuje sledovat jakýkoliv pohyb pod hladinou. Proud vody je vytvářen hřídelemi, které jsou umístěny v tubusech pod dvojitým dnem, tím je zajištěn plynulý tok vodního proudu bez většího množství rušivých bublin. Flum je umístěn v nově zrekonstruované místnosti pod jídelnou fakulty.

Pokračování

21. ledna 2010


FTVS UK otevřela moderní plaveckou laboratoř

Katedra plaveckých sportů Fakulty tělesné výchovy a sportu UK je jediným pracovištěm, které nemá své sportoviště. Výuku a tréninky realizuje v pronájmu v Tyršově domě, kde do roku 1989 FTVS sídlila. Situaci výrazně zlepšuje nová moderní plavecká laboratoř, která byla slavnostně otevřena 19. ledna v budově FTVS v pražském Veleslavíně (José Martího 31, Praha 6), plavci jsou tu konečně „doma.“ Otevření a nadšený potlesk pro samotnou laboratoř i pro sportovce, kteří předvedli, jak zařízení funguje v praxi, se uskutečnilo za přítomnosti představitelů univerzity a fakulty.

Pokračování

21. ledna 2010


Pražská deklarace: Zastavme degradaci humanitních a společenských věd ve vzdělání a výzkumu

My, děkani filozofických a humanitních fakult evropských univerzit, sdružení v iniciativě Prague Network, upozorňujeme na nezastupitelnou a mimořádnou roli humanitního vzdělání. Za posledních několik let jsme svědky postupné a systematické ekonomizace vzdělání, což je spojeno se základní evropskou myšlenkou nutného ekonomického růstu po vzoru tradičních ekonomických velmocí či nových dynamických celků. Tato potřeba ekonomického růstu se ovšem odvíjí od chybné priority, kterou je investice do kvantitativních ukazatelů vzdělání a zanedbání parametrů kvalitativních. Opouštíme tak tradici evropského vzdělání založeného na výzkumu, který vede k hlubokým znalostem a pochopení principů, a posouváme se do pozic podpory pouhého profesního vyučení směrujícího k ekonomickému využití humánního kapitálu.

Pokračování

20. ledna 2010


Cena Josefa Hlávky za rok 2009

Nadace Český literární fond bude opět společně s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových udělovat Ceny Josefa Hlávky za uplynulý rok.

Cena je udělována za původní knižní práci z oblasti vědecké a odborné literatury publikovanou v České republice v hodnoceném kalendářním roce, a to ve čtyřech oblastech: vědy společenské, vědy o neživé přírodě, vědy o živé přírodě, vědy lékařské. Návrhy na ocenění  (včetně 1 výtisku publikace) může zaslat každá právnická i fyzická osoba do 29. ledna 2010 na adresu: Nadace Český literární fond,  Pod Nuselskými schody 3, 120 00  Praha 2.

Pokračování

20. ledna 2010


Univerzita si připomněla smrt Jana Palacha

Vzpomínkové shromáždění ke 41. výročí úmrtí Jana Palacha zorganizované Studentskou radou Filozofické fakulty UK se konalo včera za velké nepřízně počasí. Přesto se před budovou Filozofické fakulty sešlo několik desítek studentů a pedagogů, kteří si vyslechly projevy rektora UK profesora Václava Hampla a proděkana Filozofické fakulty Jiřího Gregora. Památku bývalého studenta UK, který se lety zapálil na protest proti okupaci země vojsky Varšavské smlouvy, uctily minutou ticha.

Pokračování

20. ledna 2010


Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze vyhlásila rok 2010 jako Rok Wilhelma von Humboldta

Z roku 1810 pochází zásadní dílo německého filozofa, lingvisty a reformátora Wilhelma von Humboldta „O vnitřní a vnější organizaci vyšších vědeckých institucí v Berlíně.“ V tomto díle definoval přesně před dvěmi sty lety charakter univerzity, kde se pojí myšlenka vědeckého bádání s výukou. Studium je přitom věcí vzájemné inspirace a bezprostřední komunikace pedagoga a studenta. Zároveň je pro zdravý a kulturní vývoj společnosti naprosto nezbytný svobodný a autonomní vývoj univerzitního prostředí.

Pokračování

20. ledna 2010


Diversifikace VŠ možnou prioritou reformy

„Nejsme schopni ufinancovat 60 procent populačního ročníku v magisterském nebo doktorském studiu, ale na druhé straně potřebujeme lidi, kteří projdou bakalářským studiem,“ uvedla ministryně Kopicová. Připustila, že některé vysoké školy pravděpodobně v důsledku reformy zaniknou.

Pokračování

19. ledna 2010


Letní škola pro mladé vědce Bergen, Norsko. Uzávěrka pro přijímání žádostí je 1. března 2010

Norské velvyslanectví v Praze si Vás dovoluje informovat o letní škole pro mladé vědce, která se uskuteční od 21. června do 2. července 2010 v Bergenu. Bergen Summer Research School on Global Development Challenges (BSRS) je určena studentům doktorandských programů a mladým vědcům z celého světa.

Pokračování

18. ledna 2010


Tato fakulta bude rudá

Nestává se často, že by ve večerních hodinách proudilo do přednáškové místnosti tolik lidí, že pro ně nestačí místa k sezení. Třetí lednový týden tomu tak bylo. Důvodem byla prezentace knihy Tato fakulta bude rudá, kterou vydalo nakladatelství Akropolis ve spolupráci s Filozofickou fakultou a za podpory Nadace Českého literárního fondu.

Pokračování

15. ledna 2010


Klaus dnes jmenuje třináct nových rektorů

Prezident Václav Klaus dnes jmenuje třináct nových rektorů. Na Hrad přijedou na slavnostní ceremoniál třeba rektoři pěti pražských univerzit, další jsou z univerzit v Ostravě, Brně nebo Pardubicích. Nově jmenovaným šéfům vysokých škol pak začne mandát platit od února. Mnoho z nich však svou školu vede již nyní a od příštího měsíce jim pouze začne druhé funkční období.

Pokračování

14. ledna 2010


Je naší odpovědností posilovat charakter výzkumné univerzity

Čtěte rozhovor s rektorem Václavem Hamplem:

Mají-li debaty o reformách vysokých škol v posledních letech jasné pozitivum, pak je to shoda na tom, že mechanismy financování a další aspekty fungování vysokých škol by měly více odrážet zjevnou realitu, že různé školy dělají různé věci různě dobře. V tomto smyslu směřuje aktivita pana Svobody správným směrem. Nicméně při pečlivé odborné práci na přípravě našich materiálů o reformách vysokých škol jsme velmi rychle zjistili, že praktické provedení diverzifikace vysokých škol vůbec není jednoduché a má celou řadu souvislostí a konotací. Je tu rozhodně třeba se vyvarovat nějakých „hurá akcí“.

Pokračování

14. ledna 2010


Projev rektora Václava Hampla při jmenování rektorem na Hradě

A jakkoli má tato příležitost i výraznou emotivní komponentu, chci teď být spíše věcný, stejně jako realita, která nás všechny vzápětí čeká. Neboť teprve způsob, jakým se s ní vyrovnáme, jak v ní školy, které povedeme, obstojí, jakých výsledků budou dosahovat a jaký přínos budou znamenat pro tuto společnost, bude definitivním měřítkem skutečné oprávněnosti našich dnešních jmenovacích dekretů.

Pokračování

14. ledna 2010


Setkání s tvůrci výstavy Káhira – skrytý půvab islámské architektury

Dnes, pátek 8. ledna 2010 v 16 hodin, výstavní síň Karolina, Ovocný trh, Praha 1

Pokračování

8. ledna 2010


Vydání knihy je pro autory radostná událost, říká profesor Pavel Klener

Desítky kolegů, přátel i pacientů zavítaly 6. ledna na Novoměstskou radnici, aby se zúčastnily křtu odborné publikace Nová protinádorová léčiva a léčebné strategie v onkologii, jejímiž autory je rodinný tým (otec a syn) Klenerů, a aby knize popřály hodně zdaru.

Pokračování

7. ledna 2010


Podpora nadaných studentů ETF UK. Nadační fond Věry Třebické-Řivnáčové vyhlašuje soutěž studentských projektů

Nadační fond Věry Třebické-Řivnáčové chce podpořit vznikající studijní, badatelské či publikační počiny studentů ETF UK. Vyhlašuje proto soutěž studentských projektů. Vybrané nejpřínosnější projekty podpoří darem (grantem) přiměřeným povaze projektu, a to ve výši do 30 tis. Kč (ve výjimečných zdůvodněných případech částkou vyšší).

Pokračování

5. ledna 2010


Cena za prezentaci UK a Cena za tvůrčí počin UK

Zdůvodněné návrhy na udělení Ceny za prezentaci Univerzity Karlovy v Praze a Ceny za tvůrčí počin Univerzity Karlovy v Praze mohou v termínu od 1. ledna do konce února podávat rektorovi děkani fakult, ředitelé dalších součástí, členové vědecké rady univerzity, členové správní rady univerzity a členové akademického senátu univerzity.

Pokračování

4. ledna 2010




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.