Výpis článků z archivu za měsíc: Listopad 2013


Profesor Jan Royt vydává monografii o Mistrovi třeboňského oltáře

Pro české malířství objevil stín, sám se do něj však ukryl tak dokonale, že dosud vědci netuší, kým skutečně byl. O Mistrovi třeboňského oltáře, jednom z nejvýznamnějších středověkých umělců působícím na českém území, nyní vydává rozsáhlou monografii profesor Jan Royt. Publikace vyjde na začátku prosince v Nakladatelství Karolinum.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 29. listopadu 2013


2. lékařská fakulta UK oslavila 60. výročí koncertem

Motolská 2. lékařská fakulta slavila 27. listopadu spolu s významnými hosty z řad akademické a lékařské obce 60. výročí svého ustavení. Slavnostní večer v prostorách Karolina zahájilo vystoupení Pražského kytarového kvarteta.

Pokračování

Petra Köpplová, 28. listopadu 2013


Maďarština se na UK s malými přestávkami vyučuje už 160 let

V úterý 26. listopadu uplyne 160 let od chvíle, kdy císař František Josef schválil zřízení „učitelské stolice uherského jazyka na universitě Pražské“, která se tak stala po té vídeňské teprve druhou univerzitou mimo Uhry, na níž se maďarština vyučovala. Toto významné výročí se rozhodla katedra středoevropských studií Filozofické fakulty UK oslavit například konferencí, panelovou výstavou a knižní publikací.

Pokračování

Lucie Kettnerová; Marta Pató; FF UK, 25. listopadu 2013


Docent Leitner, profesor Pyšek a doktorka Havránková převzali Cenu ministra školství

Cenu ministra školství za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací převzali 21. listopadu docent Rupert Leitner z Matematicko-fyzikální fakulty UK a profesor Petr Pyšek z Přírodovědecké fakulty UK.

Pokračování

Petra Köpplová, 22. listopadu 2013


Od uzavřeného světa k otevřené vědě: dveře odemyká Open Access

Univerzita Karlova se 24. října přihlásila k Berlínské deklaraci o otevřeném přístupu ke znalostem v přírodních a humanitních vědách. Připojila se tak k řadě dalších vědeckých institucí a univerzit světového významu, které se již s těmito principy ztotožnily. Jaké možnosti otevřený přístup k vědeckým poznatkům neboli Open Access (OA) přináší?

Pokračování

Martin Linhart (FF UK), 21. listopadu 2013


Evropské projekty jsou pro UK velkou nadějí, říká budoucí rektor profesor Zima

Nově zvolený kandidát na funkci rektora Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima využívá poslední týdny před svým jmenováním k rozpracování zásadních změn, které chce ve svém volebním období v rámci univerzity realizovat. Hovořili jsme o jeho plánech...

Pokračování

Petra Köpplová, 21. listopadu 2013


Výročí Ústavu dějin křesťanského umění: na slavnosti rektor vyznamenal Bruno Kleina

Právě před deseti lety vznikl na Katolické teologické fakultě UK Ústav dějin křesťanského umění. Jeho narozeniny oslavili pracovníci a studenti ústavu na slavnostním shromáždění, které se konalo na fakultě v úterý 19. listopadu. Rektor UK profesor Václav Hampl při této příležitosti předal spolupracovníkovi ústavu profesoru Bruno Kleinovi zlatou pamětní medaili UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 20. listopadu 2013


Novými čestnými doktory UK se stali profesoři Dixon a Kurmann

Předního specialistu na ekologii profesora Anthonyho F. G. Dixona a odborníka na dějiny umění profesora Petera Kurmanna vyznamenal na doporučení Vědecké rady UK rektor profesor Václav Hampl čestnými tituly doctor honoris causa. Univerzita Karlova tak ocenila jejich mimořádné celoživotní dílo a významný přínos k rozvoji bádání na UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 20. listopadu 2013


UK se distancuje od soutěží MISS UK a MISS KARLOVKA

Soutěže MISS UK a MISS KARLOVKA, ačkoliv ve svém názvu odkazují k Univerzitě Karlově, nemají s UK nic společného a UK je neorganizuje. Vedení Univerzity Karlovy soutěžím nikdy nevyjádřilo podporu ani záštitu a soutěže nebyly s vedením UK projednány. Soutěže organizují privátní agentury, které neoprávněně využívají jméno Univerzity Karlovy.

Pokračování

red., 18. listopadu 2013


Prolomí pražské vysoké školy Matoušův efekt v plánovacím období 2014–2020?

Možnosti financování výzkumných, vývojových a inovačních aktivit z prostředků fondů EU v nastávajícím programovacím období 2014–2020 doznají zásadních změn. Centrum pro přenos poznatků a technologií (CPPT) Univerzity Karlovy uspořádalo 13. listopadu 2013 v Modré posluchárně seminář věnovaný této problematice.

Pokračování

Petra Köpplová, CPPT, 18. listopadu 2013


O svobodu je potřeba se starat dříve, než začne být ohrožena, zdůraznil rektor UK

Události 17. listopadu 1939 a 1989 připomněla před Hlávkovou kolejí pietní vzpomínka představitelů akademického a politického života. Minutou ticha pak uctili památku Jana Opletala a Václava Sedláčka účastníci následovného studentského shromáždění v Žitné ulici.

Pokračování

Petra Köpplová, 18. listopadu 2013


Univerzitu Karlovu letos na Dni vědy reprezentovala Farmaceutická fakulta

Den vědy na pražských vysokých školách se již tradičně uskutečnil v prostorách Vysoké školy ekonomické a byl určen jak návštěvníkům z řad studentů, tak i široké veřejnosti. Každá ze zapojených vysokých škol dostala příležitost prezentovat své obory a výzkum u výstavního stánku, Univerzitu Karlovu tentokrát zastoupila královéhradecká Farmaceutická fakulta.

Pokračování

Lucie Kettnerová, 16. listopadu 2013


Akademická obec vyzvala veřejnost u příležitosti 17. listopadu k větší aktivitě

Výročí a odkaz historických událostí spojených s datem 17. listopadu si připomněla Univerzita Karlova slavnostním setkáním akademické obce v prostorách Velké auly Karolina. Řečníci se zaměřili zejména na nezastupitelnou roli univerzity v celospolečenském dění, její příspěvek k obraně občanské a lidské nezávislosti a demokratického řádu.

Pokračování

Petra Köpplová, 15. listopadu 2013


Pokud se nezmění podmínky financování, může pražská věda přestat existovat

Pražské vysoké školy trápí nedostatek financí na výzkum a vývoj, shodli se dnes na tiskové konferenci rektoři ČZU, ČVUT, UK, VŠE a VŠCHT Praha. Má-li zůstat český výzkum na evropské úrovni, je nezbytné navýšit jak objem prostředků ze státního rozpočtu, tak objem prostředků plynoucích ze soukromé sféry, zdůraznili rektoři.

Pokračování

Lucie Kettnerová, 13. listopadu 2013


Překladatelství a tlumočnictví se na českých univerzitách učí už půl století

V neděli 10. listopadu proběhla v Ústavu translatologie Filozofické fakulty UK vernisáž výstavy Ztraceni v překladu? věnovaná dějinám studijního oboru překladatelství a tlumočnictví. Vernisáže se zúčastnily více než tři stovky absolventů a vyučujících oboru a zástupců profesních organizací, především Jednoty tlumočníků a překladatelů.

Pokračování

PhDr. Stanislav Rubáš, Ph.D., 13. listopadu 2013


Ústav dějin křesťanského umění KTF UK slaví desáté narozeniny

Letos na podzim uplynulo deset let od založení Ústavu dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě UK. Při této významné příležitosti iForum požádalo spoluzakladatele a dlouholetého vedoucího ústavu profesora Jiřího Kuthana, aby představil nejvýznamnější počiny ústavu a jeho budoucí směřování.

Pokračování

Prof. PhDr. Jiří Kuthan, DrSc., dr. h. c., 12. listopadu 2013


Karolinum hostilo symposium k životnímu jubileu profesorky Mouchové

V zasedací síni pražského Karolina probíhalo v pátek 8. listopadu po celý den symposium nazvané Historiam scribere (et legere), které pořádal Ústav řeckých a latinských studií Filozofické fakulty UK k životnímu jubileu emeritní profesorky Univerzity Karlovy, klasické filoložky a velké propagátorky latiny prof. PhDr. Bohumily Mouchové, CSc.

Pokračování

FF UK; red., 8. listopadu 2013


Nadační fond Neuron rozdal ceny a granty. Vědci z UK bodovali

Světově uznávání profesoři Vojtěch Rödl, Jan Vaňous, Jiří Vítek a Bedřich Velický získali Cenu Neuron 2013 za celoživotní dílo. Během své prezentace 5. listopadu v Malostranské besedě se shodli, že zásadní vliv na jejich kariéru měly inspirativní vědecké osobnosti, které během kariéry potkali.

Pokračování

Petra Kopplová, 6. listopadu 2013


Odklad platnosti občanského zákoníku nic nevyřeší, shodli se politici

Od nového roku by měl začít platit nový občanský zákoník. Zásadní a velmi rozsáhlý právní předpis, který ovlivní život každého občana České republiky, budí mezi odbornou i laickou veřejností řadu otázek. Patrné to bylo i na veřejné debatě, která se konala na Právnické fakultě UK v úterý 5. listopadu. Hlavními hosty byli bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a kritik legislativy senátor Jiří Dienstbier.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 6. listopadu 2013


Věda je krásná slaví páté výročí. Letos můžete soutěžit i o nejlepší vědecké video

UZÁVĚRKA SOUTĚŽE PRODLOUŽENA. O tom, že i věda může být krásná, přesvědčuje širokou veřejnost už pátým rokem umělecká soutěž, kterou připravuje Přírodovědecká fakulta UK. O nejlepší fotografii, ilustraci a letos poprvé i video zaznamenávající různé vědecké výzkumy mohou soutěžit všichni zaměstnanci a studenti Univerzity Karlovy a také ti, kteří jsou registrovaní v projektu Přírodovědci.cz.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 4. listopadu 2013




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.