Univerzita Karlova ocenila zlatou pamětní medailí Jana G. Wienera

V Malé aule historické budovy Karolina proběhlo slavnostní předání Zlaté medaile UK profesorovi Janovi G. Wienerovi. Byl tak oceněn za své zásluhy v protifašistickém odboji. Prof. Wiener se také velice zasloužil o seznámení americké veřejnosti s československými dějinami a kulturou a byl neúnavným propagátorem „ideálů humanitních“, bojovníkem za svobodu, demokracii a názorovou toleranci.

Jan G. Wiener

Narodil se v české rodině 20. 5. 1920 v Hamburku. Po uchopení moci v Německu nacisty se přestěhovala rodina do Prahy. Zde v letech 1933-1939 studoval na Gymnáziu Štěpánská. Po roce 1939 emigroval do Jugoslávie. V letech 1943 až 1945 byl členem 311. Československé bombardovací letky ve Velké Británii. Ve stejných letech studoval na University of Cambridge. Po válce se vrátil Prahy, kde začal studovat na Univerzitě Karlově, ale byl v roce 1948 vyloučen. V roce 1950 byl zatčen a poslán do pracovního tábora v kladenských ocelárnách, kde pracoval až do propuštění v roce 1955. V roce 1964 emigroval USA. Mezi léty 1984-1990 opakovaně navštívil Československo, kde se účastnil politických událostí vedoucích k demokratické obnově. Podílel se aktivně na podpoře prezidenta Václava Havla a spolupracoval se členy první demokratické vlády Československa.


Od roku 1991 až do současnosti působí jako hostující  profesor soudobých dějin pro zahraniční studenty na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.


Jeho významnými díly jsou knihy „Bojovník - vždy proti proudu“, „Always Against  the Current“ a „The Assassination of Heydrich“.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.