Výpis článků z archivu za měsíc: Říjen 2014


Průkopnice neinvazivního vyšetřování nastávajících matek slaví úspěchy

Říjen je pro prof. Ilonu Hromadníkovou ze 3. lékařské fakulty UK úspěšným měsícem. Na začátku října její tým získal výroční cenu Sekce ultrazvukové diagnostiky České gynekologické a porodnické společnosti. O pár dní později byla jmenována do poradního sboru prestižní mezinárodní společnosti International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 30. října 2014


Předškoláci jsou lépe připraveni na výuku matematiky, ukázal výzkum PedF UK

Předškoláci umějí čím dál tím lépe počítat. U odkladů rozhoduje věk a pohlaví dítěte. Školu prvňákům vybírají hlavně vzdělaní rodiče ve větších městech. Tato zjištění ukázal rozsáhlý výzkum vědců z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty.

Pokračování

Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání PedF UK, 21. října 2014


Experiment prokázal, že slovní popis zhoršuje vizuální vzpomínky

Experimentální laboratoř PLESS na katedře psychologie FF UK ve spolupráci s dalšími laboratořemi z celého světa prokázala existenci verbal overshadowing efektu. Tento efekt spočívá v překrytí původní vizuální vzpomínky verbálním popisem, což má významné důsledky například pro policejní praxi.

Pokračování

Lucie Kettnerová, 17. října 2014


Nečekaný objev! Docent Daněk nalezl neznámý tisk s hudbou Adama Michny

Při přípravě knihy o hudebním tisku v Čechách v raném novověku nalezl pracovník Ústavu hudební vědy FF UK doc. PhDr. Petr Daněk, PhD., v klášterní knihovně poblíž Prahy kolekci vzácných hudebních tisků. Světově jedinečným je mezi nimi především tisk houslového partu k známému dílu Adama Václava Michny z Otradovic Loutna česká, který obsahuje cyklus duchovních písní, z nichž nejznámější jsou skladby Nebeští kavalérové či Začněte panny zpívati

Pokračování

Lucie Kettnerová, 14. října 2014


Co tím chtějí lindušky říci? Vědkyně hledá ptačí sexy slabiky

Hlasem nekomunikuje jen člověk. Většina živočišných druhů tento způsob dorozumívání využívá a dokonce ani pořekadlo „němý jako ryba“ není vůbec pravdivé. „Moderní technologie, které dokáží zachytit zvuky i pod hladinou vody, ukazují, že i tam probíhá čilá konverzace,“ podotýká specialistka na bioakustiku RNDr. Tereza Petrusková, Ph.D., z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 13. října 2014


Sedm let strávených v týmu manželů Moserových, držitelů Nobelovy ceny

MUDr. Karel Ježek, Ph.D., vede Laboratoř experimentální neurofyziologie na Univerzitě Karlově. Teprve nedávno se však vrátil z Kavliho institutu systémové neurovědy, který je součástí univerzity v Trondheimu a v němž působí May-Britt a Edvard Moserovi. Právě tito vědci, kteří se věnují výzkumu mozku, získali v uplynulých dnech Nobelovu cenu za lékařství.

Pokračování

LF UK v Plzni; red., 9. října 2014


Proč dopuje česká mládež? Antidopingová agentura podpořila projekt FTVS

Když cyklista Lance Armstrong veřejně přiznal, že dopoval a že slavnou Tour de France sedmkrát po sobě vyhrál za pomoci zakázaných přípravků, vyvolalo to u mnoha lidí úžas a pohoršení. Jak se však na požívání zdraví ohrožujících látek, které slibují snadnější vystoupání na vrchol, dívá česká mládež?

Pokračování

Helena Zdráhalová, 8. října 2014




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.