Výpis článků z archivu za měsíc: Prosinec 2017


Vědci nechali svědčit stromy o záhadné tunguzské události

Ke katastrofě apokalyptických rozměrů došlo 30. června 1908 v oblasti centrální Sibiře v dnešním Krasnojarském kraji. Exploze, jejíž původ není doposud vysvětlen, měla sílu tisíckrát větší než bomba svržená na Hirošimu.

Pokračování

Přírodovědecká fakulta UK, 22. prosince 2017


Čím více lidí přede mnou stojí, tím lépe!

Když mi bylo jedenáct, což si přesně pamatuji, řekl jsem si – bude ze mě archeolog. Život plynul a ze mě se archeolog skutečně stal. Ale nikdy jsem si nepředstavoval, že skončím jako vysokoškolský učitel.

Pokračování

Marcela Uhlíková, 20. prosince 2017


Soutěž Věda je krásná ovládli parazitičtí prvoci

I parazitičtí prvoci mohou být krásní. Alespoň na kresbě Lindy Pokorné, studentky Farmaceutické fakulty UK a absolutní vítězky letošního ročníku soutěže Věda je krásná. Jména úspěšných i v dalších kategoriích zazněla v Karolinu ve středu 13. prosince večer na vánoční slavnosti Přírodovědecké fakulty UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 14. prosince 2017


Vladimír Hampl přepsal učebnice biologie. V dalších objevech mu pomůže grant ERC

O grant Evropské výzkumné rady letos usilovalo dva a půl tisíce vědců, uspěly však jen tři stovky, mezi nimi i docent Vladimír Hampl, který působí na Přírodovědecké fakultě UK a ve výzkumném centru Akademie věd a UK BIOCEV.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 12. prosince 2017


Utíkám před dětmi dělat vědu do školy

Říká o sobě, že už jako malý o všem „špekuloval“. Jeho oblíbenou aktivitou bylo běhání se zrcadly, aby následně zjistil, že úhel odrazu se rovná úhlu dopadu. Rodičům bylo prý brzy jasné, že doma mají budoucího matematika nebo fyzika. Doc. Mgr. Libor Barto, Ph.D., zkrátka připouští, že se „takto deformovaný“ již narodil.

Pokračování

Marcela Uhlíková, 8. prosince 2017


Na Ceny Neuron 2017 dosáhli i vědci z UK

Pražská křižovatka se ve středu 6. prosince stala místem udílení prestižních ocenění. Získalo ji sedm osobností a patnáct mladých vědců. S Univerzitou Karlovou je spojeno šest z nich.

Pokračování

Marcela Uhlíková, 6. prosince 2017


Anežka a ty další. Tříletý projekt sleduje mimořádné ženy střední Evropy 13. století

Nebyla to jen svatá Anežka Česká. Výjimečných žen působilo ve střední Evropě 13. století více. Pocházely většinou z královských rodů, zakládaly kláštery, pomáhaly chudým a nemocným. Jejich moc dalece přesahovala hranice zemí, ovlivňovaly soudobou společnost i umění.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 5. prosince 2017


Vědci vytvořili diverzanta nádorových buněk

Vědci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu makromolekulární chemie a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli způsob, jak národovou buňku zabít a za pomoci toxické látky zničit i další rakovinné buňky v jejím okolí.

Pokračování

1. lékařská fakulta UK, 2. prosince 2017


Vlci na genetické křižovatce střední Evropy

Na populace vlků žijící na území střední Evropy se zaměřil mezinárodní výzkumný tým, jehož členem je také molekulární ekolog docent Pavel Hulva z Přírodovědecké fakulty UK a Ostravské univerzity. Výsledky svého bádání nyní vědci publikovali v odborném časopise zaměřeném na biogeografii a ekologii Diversity and Distributions.

Pokračování

Přírodovědecká fakulta UK; red., 1. prosince 2017




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.