Výpis článků z archivu za měsíc: Únor 2014


Etoložka zkoumá atraktivitu vůně vítězů a poražených

Jak voní vítězství? Přesvědčit se o tom budou moci nejen účastníci zimních olympijských a paralympijských her v Soči, které se konají letos v únoru a březnu, ale i dobrovolníci zapojení do výzkumu, jenž provádí doktorandka Mgr. Jitka Fialová z Přírodovědecké fakulty UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 26. února 2014


Čeští egyptologové opět vyrážejí mezi pyramidy. Můžeme se těšit na nové objevy?

Už příští týden zahájí čeští egyptologové jarní sezonu výzkumných prací v egyptském Abúsíru, kde se jim vloni povedlo učinit unikátní objev hrobky vlivného lékaře Šepseskafancha. S detaily výsledků úspěšného bádání a plány na novou sezonu se iForu svěřil prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK.

Pokračování

Lucie Kettnerová, 24. února 2014


Cizinci versus české právo. Výzkum sleduje problémy zahraničních pracovníků

Na to, že česká populace stárne a vymírá, demografové opakovaně upozorňují. I z toho důvodu jsou pro tuzemský pracovní trh důležití cizinci. Jejich integrace do společnosti však neprobíhá ideálně. Právními a sociálními problémy, s nimiž se musejí vypořádávat lidé pocházející z tzv. třetích zemí se zabýval tým vědců z PrF UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 17. února 2014


Staroegyptské manželství bylo svazkem rovnocenným, rozvody byly vcelku běžné

Zda si zamilovaní Egypťané vyměňovali při nějaké příležitosti dárky, bohužel nevíme, poměrně dobře je ale zmapováno, jak ve starém Egyptě fungovaly manželské svazky. Podrobnosti redakci iFora prozradila PhDr. Hana Vymazalová, Ph.D., z Českého egyptologického ústavu FF UK.

Pokračování

Lucie Kettnerová, 14. února 2014


Evropští vědci studovali mýty, které se šířily městy za druhé světové války a po ní

Jak se prostřednictvím mýtů budovala a plánovala nová říšskoněmecká identita středoevropských metropolí? To sleduje mimo jiné nová monografie Národní metropole v čase vyvlastnění, kolaborace a odporu, na které se podílela skupina vědců z řady středoevropských pracovišť, včetně FHS UK.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 12. února 2014


Zkoumají evropské raky a račí mor. Testy potvrdily nemoc na Domažlicku

Když obyvatelé západočeské Pece pod Čerchovem v lednu oznámili, že v potoce pod rybníkem objevili velké množství uhynulých raků, tušil docent Adam Petrusek z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK, že tam udeřil račí mor. Testy, jež prováděl jeho tým v Praze, smutnou diagnózu potvrdily.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 11. února 2014


Samec nebo samice? Výzkum o pohlavní rozdílnosti varanů vznikl díky náhodě

Sedmatřicet varanů mangrovových, kteří se vylíhli v pražské zoo, se stalo středem výzkumu Mgr. Petry Frýdlové, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty UK. V projektu, který podpořila Grantová agentura Univerzity Karlovy, se zabývala pohlavním dimorfismem šupinatých plazů, především varanů.

Pokračování

Helena Zdráhalová, 5. února 2014




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.