Výpis článků z archivu za měsíc: Duben 2011


Návrat v osmi krocích. Selma Muhič Dizdarevič o projektu CSEYHP

Boj proti sociálnímu vyloučení mladě bezdomovecké populace etnických menšin a přistěhovalců z většinové společnosti a způsoby návratu do běžného života jsou tématy projektu CSEYHP, který je součástí 7. rámcového programu EU pro vědu a výzkum. Na projektu (2008 – 2011) se podílel badatelský tým Fakulty humanitních studií UK. Jeho hlavní řešitelka Mgr. Selma Muhič Dizdarevič, Ph.D., vedoucí Katedry Studií o občanské společnosti FHS UK, se podělila o podrobnosti.

Pokračování

28. dubna 2011


Didaktické studie nyní jako recenzovaný časopis

„Čím vzdělanější učitel, tím lépe pro naše žáky, pro budoucnost a zpětně i pro nás,“ říká doc. PhDr. Eva Hájková, CSc., z katedry českého jazyka PedF UK. Protože dlouhodobá didaktická příprava je pro budoucí pedagogy nezbytná, vydává katedra vlastní odborný časopis Didaktické studie.

Pokračování

28. dubna 2011


Virtuální realita je tady. Na okraj konference Alternativní metody výuky

28. dubna 2011 pořádá Přírodovědecká fakulta UK v Praze společně s Ústavem výpočetní techniky, Univerzitou Hradec Králové a Evropskou Organizací pro Univerzitní Informační Systémy (EUNIS CZ) 9. ročník mezinárodní konference věnované využití multimediálních metod ve vzdělávání. Pokud není někdo odborníkem nebo zapáleným fandou do informačních technologií, napadají ho nad programem konference různé myšlenky. Optimisticky jim čelili Ing. Karel Zatloukal a Mgr. Miroslav Ulrich z Centra informačních technologií PřF UK.

Pokračování

22. dubna 2011


Dušan Drbohlav: Doporučuji více vzájemné informovanosti, spolupráce a porozumění. Jak se Česko otevřelo světu.

Výzkumné centrum GEOMIGRACE, které působí na Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK, vydalo pozoruhodnou publikaci Migrace a (i)migranti v Česku: Kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme? Knihu, ale především migrační situaci České republiky přibližuje rozhovor s vedoucím kolektivu autorů Doc. RNDr. Dušanem Drbohlavem, CSc.

Pokračování

20. dubna 2011


Čeština není jen to, jak se co píše. S fonetiky o projektu Sound To Sense, kráse adekvátnosti a umění naslouchat

Čtrnáct univerzitních pracovišť z jedenácti evropských států se zúčastnilo interdisciplinárního projektu „Sound To Sense“ financovaného Evropskou komisí v rámci Marie Curie Research Training Network. Za českou stranu na něm spolupracoval Fonetický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. O projektu, který sdružuje fonetiky-lingvisty s inženýry a psychology, jsme hovořili s jeho řešiteli ředitelem Fonetického ústavu doc. PhDr. Janem Volínem, PhD. a Prof. PhDr. Zdenou Palkovou, CSc.

Pokračování

20. dubna 2011


S Davidem Storchem o projektu SCALES

David Storch se v Centru pro teoretická studia UK zabývá makroekologií a evoluční ekologií. V současné době se podílí na dvou projektech týkajících se ekologických procesů podmiňujících diverzitu přírody.

Pokračování

19. dubna 2011


Studenti UK pomohou Japonsku

Chcete podpořit zemětřeseními sužované Japonsko a nevíte, jakou formu pomoci zvolit? Zakoupením vstupenky na benefiční koncert v pražském Rudolfinu, který se uskuteční 3. 5. 2011, můžete přispět na obnovu japonského školství. Podrobnější informace o koncertu nám poskytli Josef Vondráček, šéfdirigent Smíchovské komorní filharmonie, a Eliška Bendová, předsedkyně Smíšeného pěveckého sboru UK, Pedagogické fakulty.

Pokračování

19. dubna 2011


Tvorba molekul a obrovských hvězd spolu souvisí

„Výzkum se nedá plánovat a člověk nikdy neví, co objeví“, říká čerstvý nositel Ceny za tvůrčí počin doc. Martin Čížek z Matematicko fyzikální fakulty UK a spoluautor článku v prestižním časopise Science. Teoretický fyzik, který svými výpočty ovlivnil představu o způsobu vzniku prvních mlhovin a hvězd po Velkém třesku, je příznivcem televizního seriálu Big Bang Theory.

Pokračování

12. dubna 2011


Biblická archeologie pomáhá rekonstruovat dějiny biblického světa. O expedici Chirbet Qeiyafa v Izraeli s Filipem Čapkem

Ve dnech 10. - 25. června 2011 se pedagogové a studenti Evangelické teologické fakulty pod vedením prof. Yosefa Garfinkela z Hebrejské university v Jeruzalémě zúčastní mezinárodního archeologického výzkumu lokality Chirbet Qeiyafa v Izraeli. Na expedici bude v zimním semestru roku 2011/12 v Praze navazovat kolokvium, věnované problematice biblické archeologie. O detailech tohoto významného projektu píše z Jeruzaléma Filip Čapek Th.D., odborný asistent na katedře Starého zákona ETF UK a vědecký pracovník Centra Biblických studií AV ČR a UK Praha.

Pokračování

12. dubna 2011


Více takových zapálených bláznů. Pocta Jiřímu Stanislavu Guthovi-Jarkovskému

Sportovní veřejnost si v tomto roce připomíná 150. výročí narození Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského (1861 - 1943), doktora filosofie, spisovatele, překladatele a neúnavného propagátora a organizátora sportovního života, bez jehož vzdělání, rozhledu a činorodosti by Češi hned v samém začátku sotva zaujali tak významné místo jednoho ze zakladatelů novodobých dějin olympijského hnutí. Jeho životní dráha by mohla být jedním z příkladů potvrzujících, že osudu, který je člověku určen, se nelze vyhnout, neboť ten ho dostihne často podivuhodnými způsoby, aby ho přivedl na tu jeho „správnou“ cestu. Mnoho detailů dokreslujících zrození nového olympijského ohně nabízí následující rozhovor s PhDr. Františkem Kolářem, CSc. z Olympijského studijního a informačního centra Českého olympijského výboru, který o historii sportu přednáší na Katedře kinantropologie, humanitních věd a managementu sportu FTVS UK.

Pokračování

5. dubna 2011


Invaze jsou složité, predikce tudíž obtížné. S Vojtěchem Jarošíkem a Petrem Pyškem o problému zvaném biologie invazí

Skupina badatelů z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a Botanického ústavu AV ČR spolupracuje řadu let na mezinárodním projektu výzkumu biologických invazí DAISIE, který kromě mnoha důležitých poznatků a jejich  souvislostí se může stát jedinečným nástrojem při ochraně životního prostředí v globálním měřítku. Za českou stranu jsou hlavními řešiteli projektu Prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc., zástupce vedoucího Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a Doc. RNDr. Petr Pyšek, CSc. z Botanického ústavu AV ČR, zástupce ředitele a vedoucí Oddělení ekologie invazí. V současné době působí na Novém Zélandu, protože „Nový Zéland je pro invazního biologa zemí zaslíbenou...“

Pokračování

4. dubna 2011


Svět slaví Mezinárodní den dětské knihy

2. dubna uplyne 206 let od narození melancholického pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Právě na jeho paměť se v tento den připomíná po celém světě už od roku 1967 Mezinárodní den dětské knihy. O Andersenových pohádkách, ale i o dalších autorech literatury pro děti jsme si povídali s PhDr. Věrou Brožovou, která na katedře české literatury Pedagogické fakulty UK přednáší mj. i literaturu pro děti a mládež.

Pokračování

1. dubna 2011




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.