Výpis článků z archivu za měsíc: Srpen 2013


Komplikace léčby leukémie odstraní výzkum Júlie Starkové

U přibližně 20 % dětských pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií dochází k relapsu onemocnění. Co způsobuje, že tito pacienti reagují odlišně na kombinovanou chemoterapii, zatím není jasné. Tým vedený Júlií Starkovou v nejbližší době publikuje data, která naznačují, že jedním z důvodů může být metabolický stav nádorové buňky, který je ovlivňován cytostatikem L-asparagináza používaným v rámci léčebného protokolu.

Pokračování

Petra Köpplová, 30. srpna 2013


Počítačová hra Československo 38-89 změní výuku soudobých dějin

Prožít rozhodující okamžiky českých a československých soudobých dějin z pohledů různých aktérů umožní studentům nová výuková hra Československo 1938-1989. Obdobně jako americká hra Revolution či dánská Global Conflicts se bude používat při výuce a pomůže žákům lépe porozumět komplexním politickým, sociálním a kulturním souvislostem.

Pokračování

Petra Köpplová, 28. srpna 2013


Mezifakultní projekt chce pomoci při analýze a kontrole zločinu v Česku

Toho, že prostředí může ovlivňovat chování lidí, tedy i to, zda spáchají, či nespáchají trestný čin, si vědci více začali všímat na začátku dvacátého století. Postupně se tak vytvořil obor tzv. environmentální kriminologie, které se v posledních letech věnují i čeští odborníci. Zabývá se jí i doktorand na Právnické fakultě UK Igor Barilik.

Pokračování

Helena Stinglová, 21. srpna 2013


Unikátní výměník pro ošetření dialyzovaných pacientů vzniká v Plzni

Přihlášku mezinárodního patentu na tepelný výměník umožňující chlazení krve o 20 stupňů při mimotělním oběhu podává tým Biofyzikálního ústavu LF v Plzni. Vývoj pomůcky pro dialýzu pacientů s onemocněním ledvin a jater je ve fázi ověřování konceptu a v nejbližší době by měla začít jeho komercializace. Tento krok umožnila výzkumné skupině podpora pre-seed aktivit UK mimo Prahu.

Pokračování

Petra Köpplová, 19. srpna 2013


Přírodovědci objevují na severu Čech radioaktivní léčivé prameny

Česká republika je světově proslulá svým lázeňstvím. Řada zdraví prospěšných pramenů však stále není objevena. Především po těch radioaktivních pátrá Mgr. Viktor Goliáš, Ph.D., z ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty UK spolu se svými studenty.

Pokračování

Helena Stinglová, 12. srpna 2013


Je každodenní cestování racionální?

Za hodinu se hlemýžď zahradní posune o 5 metrů. Přibližně stejnou dobu tráví denně přemísťováním miliony lidí, ať už se jedná o cesty do práce, na nákupy, za zábavou, či domů. Co ovlivňuje volbu dopravního prostředku, ve kterém trávíme většinou uzavřeni více než 4000 vteřin denně? Odpověď na otázku předkládá v publikaci Cesty městem socioložka Mgr. Markéta Braun Kohlová, PhD.

Pokračování

Petra Kopplova, 9. srpna 2013


Dětským diabetikům v Africe nechybí tolik inzulín jako odborníci

Cukrovka je jedním z nejčastějších chronických onemocnění na světě, a přesto počet dětských endokrinologů a diabetologů na celém africkém kontinentu nedosáhne ani počtu odborníků v České republice. Situaci se snaží změnit mezinárodní edukační projekt, kterého se letos účastnil také první český pedagog. Byl jím specialista na dětský diabetes a endokrinologii doc. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., z Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty UK.

Pokračování

Petra Köpplová, 6. srpna 2013




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.