Nedostatek peněz dusí humanitní obory

9.2.2009, rubrika: Zpravodajství, strana: 5, autor: Marek PřibilREKTOR UNIVERZITY KARLOVY V PRAZE VÁCLAV HAMPL ŘEKL PRÁVU:


* * Jaká je nyní finanční situace Univerzity Karlovy? Děkan pedagogické fakulty rezignoval kvůli schodku školy ve výši 20 miliónů korun, filozofická fakulta čelí krizi humanitních oborů a představitelé akademického senátu fakulty hovoří o možném bojkotu přijímaček.


Zabývám se tím s předsedy akademických senátů humanitních fakult. Ale problém není v tom, že by teď najednou padla Univerzita Karlova do nějakých vážných ekonomických problémů. Pedagogická fakulta normálně a standardně funguje a vyučuje, to samé platí pro filozofickou fakultu. Máme zde dlouhodobý stav vážného podfinancování, který těžce doléhá zejména na humanitní obory. Jde-li třeba o investiční financování, možnosti platit větší stavební záležitosti a přístroje, tam nás to úplně dusí. Lidi motivuje nadšení, přepínají se. Na tom se nedá stavět donekonečna. Pokud se stav nezmění, důsledkem bude pozvolné a plíživé zhoršování kvality.


* * Byl jste vyzván, abyste dohlížel na přípravu záměru nového zákona o vysokém školství, který vychází z hlavních tezí vládní Bílé knihy?


Ano, spolu s dalšími rektory jsem byl k diskusím o věcném záměru zákona pozván. Že představitelUK byl k něčemu takovému přizván, je správné. A stále věřím, že zásadní věci a naše připomínky se podaří uvést v život. To, že na přípravě věcného záměru bude pracovat jiný tým než na Bílé knize, dává šance, že k posunu může dojít.


* * Potřebují české vysoké školy reformu? Anebo by ke zvýšení jejich kvality stačilo jen navýšit jejich rozpočty a zvýšit limity na jednoho studenta?


Navýšení prostředků by rozhodně bylo na místě. Státy, které to myslí se vzdělanostní a informační společností vážně, to dělají. Avšak netroufl bych si říct, že to samo o sobě vyřeší všechno. V České republice máme školy velmi různých kvalit. Rozumně provedená diferenciace, která se projeví na míře veřejného financování, by byla určitě dobrá. To je jedno z témat, kterým se zabývá vládní Bílá kniha terciárního vzdělávání, ale podle mého názoru nebylo dostatečně rozpracované.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.