Nedostatek peněz dusí humanitní obory

9.2.2009, rubrika: Zpravodajství, strana: 5, autor: Marek PřibilREKTOR UNIVERZITY KARLOVY V PRAZE VÁCLAV HAMPL ŘEKL PRÁVU:


* * Jaká je nyní finanční situace Univerzity Karlovy? Děkan pedagogické fakulty rezignoval kvůli schodku školy ve výši 20 miliónů korun, filozofická fakulta čelí krizi humanitních oborů a představitelé akademického senátu fakulty hovoří o možném bojkotu přijímaček.


Zabývám se tím s předsedy akademických senátů humanitních fakult. Ale problém není v tom, že by teď najednou padla Univerzita Karlova do nějakých vážných ekonomických problémů. Pedagogická fakulta normálně a standardně funguje a vyučuje, to samé platí pro filozofickou fakultu. Máme zde dlouhodobý stav vážného podfinancování, který těžce doléhá zejména na humanitní obory. Jde-li třeba o investiční financování, možnosti platit větší stavební záležitosti a přístroje, tam nás to úplně dusí. Lidi motivuje nadšení, přepínají se. Na tom se nedá stavět donekonečna. Pokud se stav nezmění, důsledkem bude pozvolné a plíživé zhoršování kvality.


* * Byl jste vyzván, abyste dohlížel na přípravu záměru nového zákona o vysokém školství, který vychází z hlavních tezí vládní Bílé knihy?


Ano, spolu s dalšími rektory jsem byl k diskusím o věcném záměru zákona pozván. Že představitelUK byl k něčemu takovému přizván, je správné. A stále věřím, že zásadní věci a naše připomínky se podaří uvést v život. To, že na přípravě věcného záměru bude pracovat jiný tým než na Bílé knize, dává šance, že k posunu může dojít.


* * Potřebují české vysoké školy reformu? Anebo by ke zvýšení jejich kvality stačilo jen navýšit jejich rozpočty a zvýšit limity na jednoho studenta?


Navýšení prostředků by rozhodně bylo na místě. Státy, které to myslí se vzdělanostní a informační společností vážně, to dělají. Avšak netroufl bych si říct, že to samo o sobě vyřeší všechno. V České republice máme školy velmi různých kvalit. Rozumně provedená diferenciace, která se projeví na míře veřejného financování, by byla určitě dobrá. To je jedno z témat, kterým se zabývá vládní Bílá kniha terciárního vzdělávání, ale podle mého názoru nebylo dostatečně rozpracované.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.