Věra Nosková • 13. května 2004

"Ocenění" pro lidi, kteří varují před zrcadly a škrtají čárové kódy na obalech


Vědci občas dostávají ceny za svou práci. Aby to nebylo líto lidem, kteří si na vědu pouze hrají, uděluje jim český klub skeptiků Sisyfos také každoroční "ocenění" - Bludné balvany za matení veřejnosti.


"Ocenění" pro lidi, kteří varují před zrcadly a škrtají čárové kódy na obalechSlavnostním krokem, provázen hudbou a zraky napjatých diváků v naplněné posluchárně Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kráčí průvod v antických řízách. Čeští skeptici, členové celosvětového skeptického hnutí, přišli obdarovat vybrané laureáty.

Jiří Grygar, astrofyzik a popularizátor vědy oznamuje, koho odborná porota ocenila za dosažené výsledky v roce 2003.Před zrcadlem se stárne


Bronz v kategorii družstev získala firma Phoenix. Ta vyrábí a prodává amulety plné vědě neznámé bioenergie a vydává časopis Phoenix, který produkty firmy propaguje a nabízí v záplavě vzrušujících článků. V nich redaktoři varují před očkováním a posmívají se doktorům, kteří nevědí, že ti, kdo se dívají do zrcadla, stárnou rychleji. Dobrými vílami a maskoty firmy jsou herečka Jana Paulová a zpěvačka Ilona Csáková.

Stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev obdrželi pyramidolog a dva úředníci Městského úřadu Vimperk, kteří mohli zabránit postavení patnáctimetrové pyramidy z plastu v šumavském lese. Ani protest mnoha organizací, iniciativ či institucí je nepřiměl projektu Anatolije Iaguiiaeva čelit. Zákonu se prý neprotivili, zdravému rozumu a citu k české krajině ano. Pyramida převyšuje okolní stromy, i když všichni slibovali, že převyšovat nebude. Iaguiiaev původně tvrdil, že v pyramidě uskuteční zásadní experimenty s klíčivostí semen. Místo toho však ve stavbě nabíjí pyramidální energií solventní zájemce.Aura opravená až v Austrálii


O zlato se letos v kategorii družstev podělily dva deníky, Mladá fronta Dnes a moravská Rovnost. Mf Dnes totiž upozorňuje na kvality léčitelů v pravidelné rubrice přílohy Zdraví a životní styl. Externí autor Jiří Kuchař tam například líčí, jak utonulý mladý muž ležel v nemocnici s trvale poškozeným mozkem. Lékaři, jak už bývá jejich zvykem, mu nedávali žádnou šanci. Mladíka naštěstí zachránil děčínský léčitel Valdemar Grešík působením na dálku. Nebyl to ostatně jeho jediný husarský kousek - Grešík prý též pomohl nemocnému až v Austrálii, zbavil ho autismu tím, že narušil pevnou slupku jeho aury (popsala Mf Dnes 12. února 2003).

Deník Rovnost zase čtenářům popsal jiné převratné poznatky. 10. listopadu 2003 jim sdělil: "Všichni chápou, když má vnučka modré oči po babičce. Ale když má problémy v sexuální oblasti a kineziologie jako příčinu odhalí, že babička byla za války znásilněna, toto zjištění nechtějí přijmout. A přitom jde o stejný přenos genetické informace." Vida, čemu všemu by se měli genetikové v novinách přiučit.

Další oceněný, Vlastimil Žert, dostal bronz, protože objevil, jak jsme všichni ohroženi čárovými kódy. Zjistil totiž, že zdánlivě nevinné čárečky natištěné na obalu zboží do sebe nasávají energii z elektrických pokladen, přípojných šňůr, zásuvek a stropních zářivek a křečkují energii i od dalších bratrských čárových kódů. Touto energií elektromagnetické povahy pak atakují důležité životní orgány člověka ve své blízkosti! Naštěstí inženýr Žert objevil účinnou obranu, a tak radí: Škrtejte neúnavně čárové kódy na všech výrobcích ve svém okolí. Jak geniálně jednoduché a levné.Pampeliška vás zachrání


Stříbro pro jednotlivce obdržel právník Jan Hnilica, který na stránkách časopisu Regenerace střihne každému diagnózu na dálku. Na všechny choroby ordinuje kolem deseti rad, hlavně pampelišku a působení magnetizéra.

Zlatou barvou nastříkaný valoun z české řeky pro jednotlivce si měl odnést Petr Messany. Je představitelem bavičského proudu astrologie, o to víc přitahuje pozornost a naděje důvěřivých. Pouští se i do vysoké politiky, předpovídal například před volbou prezidenta, že funkci převezme jemu sympatická dáma showbusinessu Halina Pawlowská. Volba sice dopadla jinak, ovšem to Messanymu nevadí. Chyba jistě nebyla ve hvězdách, nýbrž v poslancích, kteří je neposlechli.

Balvany letos nebylo komu dát, pozvaní laureáti si pro ně nepřišli. Na rozdíl od loňského roku, kdy se dostavili všichni kromě Karla Gotta.

[*]

Autorka je spolupracovnicí redakceVelikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.