18. září 2009

Svět viděný objektivem. V Karolinu začala přehlídka 19. ročníku World Press Photo 2009

S muzikou, pěkně zostra a ve velkém stylu byla včera zahájena pražská část přehlídky nejprestižnější mezinárodní soutěže novinářské fotografie World Press Photo. Vernisáže 19. ročníku World Press Photo 2009 byli přítomni rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém a velvyslanec Nizozemského království v České republice Jeho Excelence Jan Lucas Inayat Van Hoorn. Nejlepší snímky z toho, co se v této specifické oblasti fotografie urodilo v loňském roce, jsou k vidění v pražském Karolinu do 11. října 2009.

Absolutním vítězem posledního ročníku soutěže se stal Anthony Suau ze Spojených států, který pro časopis Time vyfotografoval ozbrojeného amerického policistu zasahujícího v domě dlužníka.

Anthony Suau, USA, pro Time, vítězný snímek World Press Photo – snímek roku 2008

Do soutěže se přihlásilo 5 508 profesionálních fotografů ze 124 zemí, odborná porota vybírala z více než 96 tisíc snímků a ocenila šest desítek autorů. Z Česka se o cenu ucházelo 36 fotografů.

Chen Qinggang, Čína, Hangzhou Daily, 1. cena Reportáž, samostatná fotografie

Organizátorem mezinárodní soutěže nejlepších novinářských fotografií je Nadace World Press Photo, která byla založena v roce 1955 v Amsterodamu, kde sídlí dodnes. Soutěž je každoročně vypisována v osmnácti kategoriích a vítězné snímky jsou následně prezentovány na výstavě World Press Photo. V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990. Stala se také inspirátorkou české obdoby soutěže Czech Press Photo.
Výstava putuje po světě v 15 kopiích. V současné době ji tak mohou shlédnout návštěvníci mexické metropole, Buenos Aires nebo Montrealu.

Tomasz Gudzowaty, Polsko, Yours Gallery/Focus Foto und Presse Agentur, 3. cena Sportovní reportáž, samostatná fotografie

Vítězné snímky zachycují výrazné události loňského roku ze světa politiky, válečných konfliktů, přírody, sportu nebo kultury.

Mark Dadswell, Austrálie, Getty Images, 2. cena Sportovní akce, samostatná fotografie

Steve Winter, USA, National Geographic Magazíne, 1. cena Příroda, série

Cenu Prahy převzal z rukou primátora Pavla Béma švýcarský fotograf Jean Revillard, jehož tvorbu na výstavě představuje kolekce 12 fotografií. V soutěži World Press Photo získal v kategorii Lidé a události třetí cenu. Revillardovým tématem, kterému se věnuje šest let, jsou emigranti v Evropě. Na vítězném snímku zachytil dvacetiletého Hachima, který ilegálně přicestoval z Afghánistánu do řeckého přístavu Patra, odkud se neúspěšně pokouší odplout do Itálie. Jean Reavillard se narodil v Ženevě roku 1967. Je zakladatelem první online fotografické agentury ve Švýcarsku, Rezo. Ch.

Jean Revillard přebírá Cenu Prahy od primátora Pavla Béma

fotografuje si cenu, kterou právě dostal, fotograf tělem i duší Jean Revillard s rektorem UK Václavem Hamplem

Výstava World Press Photo 2009 je v Karolinu otevřena denně vždy od 10:00 do 18:00. Výstava bude přístupná i v den státního svátku 28. 9. 2009 (otevírací doba je stejná).

Další informace zde

www.wpppraha.cz
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.