Malé velké výročí. Gratulace k pátým narozeninám


Centrum sportovních aktivit zdravotně postižených studentů sídlí na krásném a pro handicapované dobře dopravně dostupném místě v loděnici Regata v Praze-Podolí. Jeho cílem je zprostředkovat sportovní aktivity zdravotně postiženým studentům Univerzity Karlovy pod vedením odborníků a vyrovnávat tak rozdíly ve využití volného času mezi zdravými studenty a studenty se speciálními potřebami.

Rektor UK prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., se aktivit centra pravidelně účastní a nechyběl ani mezi gratulanty přítomnými v Císařském sále. „Pět let je polokulaté výročí. Je to doba, kterou trvá třeba magisterské studium, je to i čas, za který novorozenec takřka začne chodit do školy. Za tuto dobu už mají věci šanci vyzrát a zformovat se, a to je i příběh tohoto centra,“ řekl na úvod a přidal i osobní vzpomínku: „Když jsem na Univerzitě Karlově začal před čtyřmi lety působit ve funkci rektora, vedla jedna z mých prvních návštěv právě do Centra sportovních aktivit zdravotně postižených studentů. Tehdy jsem centrum ještě moc neznal a při návštěvě jsem měl pocit, že se jedná o již dávno zaběhnuté aktivity. Teprve později jsem zjistil, že se právě čerstvě začínalo. Dovolte tedy, aby vám všem pogratuloval a poděkoval za to, že tímto naplňujete jedno z důležitých poslání Univerzity Karlovy.“

Na první krůčky centra zavzpomínal i prorektor pro vnější vztahy doc. PhDr. Michal Šobr, CSc. „Psal se rok 2004 a kolegium rektora na svém zasedání dne 17. května podpořilo založení nového centra, které mělo pomáhat studentům s handicapem k lepší, či chcete-li plnohodnotnější integraci do společnosti a akademické obce univerzity. Za touto lakonickou informací se skrývá spousta osobních příběhů, znovuobjevované radosti a znovunalézaného sebevědomí," řekl a zdůraznil význam centra: „Profesionalita, zaujetí, obětavost, kreativita a individuální přístup – to jsou hlavní charakteristické rysy působení tohoto pracoviště, které se orientuje nejen na zdravotně postižené sportovce, ale také na speciální výchovu jejich instruktorů, ale zabývá se i činností poradenskou a popularizační. O tom, že tohle všechno není jen nějaké krátkodeché vzplanutí, svědčí i fakt, že spektrum (portfolio) poskytovaných služeb a aktivit centra se každý rok významně rozšiřuje."

Krátký přehled a statistiku uskutečněných aktivit připravil vedoucí centra PaedDr. Jan Hruša, CSc. Za pět let činnosti centra se zúčastnilo některého z kurzů 642 handicapovaných ve věkovém rozmezí od 5 do 70 let a pracovalo s nimi 1 185 doprovodů, instruktorů či trasérů. Ne vše se ale dá převést na čísla a statistiky. Jak třeba přepočítat zážitek vozíčkáře, který na speciálně upraveném katamaránu znovu pozná na vodě svobodu pohybu. Nebo co s dojmy nevidomého člověka, který si díky trasérovi a doprovodnému týmu může vychutnávat svištění na lyžích po čerstvém prašanu. A to jsme nezmínili děti ze školy Jaroslava Ježka pro zrakově postižené nebo klienty Centra Paraple, v němž pomáhají lidem ochrnutým po poškození míchy vrátit se do života. Ti všichni mají už pět let možnost zapojovat se do pravidelných letních i zimních aktivit centra.

(Lucie Kettnerová)
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.