Medicína jakožto mathesis singularis a mathesis universalis – Od Hippokrata po současnost – pozvánka na konferenci

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolujeme si Vás pozvat na konferenci s názvem „Medicína jakožto mathesis singularis a mathesis universalis – Od Hippokrata po současnost“, která se uskuteční v pátek 5. listopadu 2010 na FHS v Praze Jinonicích. Naším cílem je představit medicínu i lékařskou tradici jakožto specifický obor, který se už od svých antických počátků (přinejmenším v evropské tradici) pohybuje v napětí mezi zkoumáním všeobecného a léčbou individuálního, mezi sférou přírody a sférou lidské kultury, mezi diskurzem deskriptivním a diskurzem preskriptivním (příp. normativním či deontologickým). Toto zcela jedinečné místo medicíny mezi ostatními disciplínami zároveň umožňuje (a svým způsobem vynucuje) kladení otázek týkajících se člověka, jejichž povaha překračuje a zároveň problematizuje hranici mezi přírodními a humanitními vědami.

Na konferenci uvítáme příspěvky týkající se této specifické povahy lékařství a lékařské tradice od antiky přes arabskou a renesanční medicínu až k současné reflexi vztahu mezi zdravím a nemocí, mezi pacientem a lékařem, mezi medicínou a ostatními vědami, mezi teorií a terapií, mezi individuálním terapeutickým přístupem založeným na osobní zkušenosti, empatii a intuici a „nezaujatým“ či „objektivním“ přístupem biomedicínské vědy. S ohledem na interdisciplinární povahu takto vymezené diskuse bychom rádi představili různé metodologické přístupy: z pohledu filosofie a historie lékařství (případně vědy obecně), antropologie, lékařské etiky, a také z pohledu lékařské praxe.

Prosíme, abyste nám v případě Vašeho zájmu o aktivní účast na konferenci poslali nejpozději do 30. srpna 2010 krátkou anotaci (max. 200 slov) navrhovaného příspěvku na adresu hynek.bartos@centrum.cz .

Příspěvky na konferenci budou maximálně 30 minutové, o finálním programu budeme informovat na konci září. Mimopražským přednášejícím z ČR můžeme po domluvě uhradit dopravu. Vybrané konferenční příspěvky budou publikovány v roce 2011 v kolektivní monografii editované prof. M. Petříčkem a dr. S. Fischerovou.

Konference je součástí grantového projektu Corpus Hippocraticum ve světle současných věd o člověku (GAČR 401/09/0767).

Na Vaši účast se těší

Sylva Fischerová (UK FF) a Hynek Bartoš (UK FHS)
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.