Medicína jakožto mathesis singularis a mathesis universalis – Od Hippokrata po současnost – pozvánka na konferenci

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

dovolujeme si Vás pozvat na konferenci s názvem „Medicína jakožto mathesis singularis a mathesis universalis – Od Hippokrata po současnost“, která se uskuteční v pátek 5. listopadu 2010 na FHS v Praze Jinonicích. Naším cílem je představit medicínu i lékařskou tradici jakožto specifický obor, který se už od svých antických počátků (přinejmenším v evropské tradici) pohybuje v napětí mezi zkoumáním všeobecného a léčbou individuálního, mezi sférou přírody a sférou lidské kultury, mezi diskurzem deskriptivním a diskurzem preskriptivním (příp. normativním či deontologickým). Toto zcela jedinečné místo medicíny mezi ostatními disciplínami zároveň umožňuje (a svým způsobem vynucuje) kladení otázek týkajících se člověka, jejichž povaha překračuje a zároveň problematizuje hranici mezi přírodními a humanitními vědami.

Na konferenci uvítáme příspěvky týkající se této specifické povahy lékařství a lékařské tradice od antiky přes arabskou a renesanční medicínu až k současné reflexi vztahu mezi zdravím a nemocí, mezi pacientem a lékařem, mezi medicínou a ostatními vědami, mezi teorií a terapií, mezi individuálním terapeutickým přístupem založeným na osobní zkušenosti, empatii a intuici a „nezaujatým“ či „objektivním“ přístupem biomedicínské vědy. S ohledem na interdisciplinární povahu takto vymezené diskuse bychom rádi představili různé metodologické přístupy: z pohledu filosofie a historie lékařství (případně vědy obecně), antropologie, lékařské etiky, a také z pohledu lékařské praxe.

Prosíme, abyste nám v případě Vašeho zájmu o aktivní účast na konferenci poslali nejpozději do 30. srpna 2010 krátkou anotaci (max. 200 slov) navrhovaného příspěvku na adresu hynek.bartos@centrum.cz .

Příspěvky na konferenci budou maximálně 30 minutové, o finálním programu budeme informovat na konci září. Mimopražským přednášejícím z ČR můžeme po domluvě uhradit dopravu. Vybrané konferenční příspěvky budou publikovány v roce 2011 v kolektivní monografii editované prof. M. Petříčkem a dr. S. Fischerovou.

Konference je součástí grantového projektu Corpus Hippocraticum ve světle současných věd o člověku (GAČR 401/09/0767).

Na Vaši účast se těší

Sylva Fischerová (UK FF) a Hynek Bartoš (UK FHS)
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.