Jan Foniok • 15. prosince 2003

Kreditní systém na MFF UK



Plnění studijních povinností je na MFF kontrolováno kreditním systémem.Výjimkou z kreditního systému je první ročník bakalářského studia. Dřívetato výjimka platila pro první ročník pětiletého magisterského studia. Ke změně došlo v akademickém roce 2003-2004 odkdy je studium děleno na bakalářský a navazující magisterský program. V prvním ročníku je předepsáno splnění povinných předmětů,a to zvláště pro zimní a letní semestr.

Kreditní systém není založen na kreditech systému ECTS; kompatibility se dosahuje vydělením ECTS kreditů získaných v zahraničí koeficientem 1,5. Standardní počet kreditů za rok studia je 40. Kontroly jsou kumulativní, to znamená, že se nekontroluje, zdastudent za poslední rok získal 40 kreditů, ale zda např. po třetímročníku získal 120 kreditů.

Při nesplnění standardní podmínky pro počet kreditů lze povolit podmíněný zápis do dalšího ročníku.V následujícím roce studia je nutno deficit dohnat. Tato možnost však platí pouze pro studenty, kteří nepřekročili standardní dobu studia.

Kromě zisku předepsaného počtu kreditů je pro přihlášení ke státnízávěrečné zkoušce nutné absolvovat povinné předměty, jejichž obsah i počet se lišídle studijního programu a oboru.

Kreditní systém umožňuje studentovi přizpůsobit si průběh studia svým individuálním studijním zájmům prostřednictvím volitelných předmětů. V bakalářském studiu tvoří volitelné předměty přibližně třetinu a v magisterském přibližně polovinu předepsaných kreditů. Nespornou výhodou pro studenty je rovněž skutečnost, že nesložení jedné nebo dvou zkoušek nemá fatální následky a nemusí nutně znamenat ukončení studia.

Započtení kreditů získaných na studijním pobytu v zahraničí je umožněno tak, že kredityzískané v zahraničí jsou přepočteny na domácí. Lze také uznat splněníněkterých povinných předmětů. Nejsou však podporovány výjezdy "zakaždou cenu" - často se stává, že se na zahraniční škole není dostsmysluplných předmětů, a pak student získá za svůj zahraniční pobyt méně bodů.

Nevýhoda kreditního systému na MFF

spočívá v provázání počtu kreditů na počtu hodin výuky a nikoliv na náročnosti předmětu. To má za následek podhodnocení např. práce ve fyzikální laboratoři, která vyžaduje časově náročné domácí vypracovávání protokolů.

Pro učitele není konkrétní systém studia tak důležitý jako pro studenty.

Dostatečně velký podíl volitelné výuky jim však umožňuje vypsat specializované přednášky, na kterých mohou pracovat s dobrými studenty se zájmem o konkrétní obor. Což je možná ta nejlepší cesta k podchycení zájemců o doktorandské studium.


Autor: Jan Foniok

Jan Foniok vystudoval matematiku na MFF a nyní je druhým rokem doktorandem na informatice na téže fakultě. Čtvrtým rokem vede cvičení k přednáškám. Působí také v centru "Institut teoretické informatiky". Po více než dva roky byl členem Akademického senátu MFF, nyní zastupuje fakultu v Akademickém senátu Univerzity Karlovy.





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.