„Palach nasadil svůj život, co mohu udělat já,“ ptá se prof. Trojan

Jakub S. Trojan je evangelický teolog, jeden z prvních signatářů Charty 77. Veřejnosti je znám především jako farář, který doprovodil Jana Palacha na jeho poslední cestě. V současnosti vyučuje na ETF UK, jeho vášní je psaní poezie a rád si odpočine u muškaření. Na rozhovor jej doprovodila manželka Karla Trojanová, evangelická farářka, se kterou letos oslaví 67. výročí svatby.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, 24. ledna 2017


Akademická obec si po celý týden připomíná osobnost Jana Palacha

V pondělí 16. ledna si celá akademická obec Univerzity Karlovy připomněla při slavnostním pietním aktu hrdinskou smrt studenta FF UK Jana Palacha, od které v letošním roce uplynulo čtyřicet osm let. Dne 16. ledna 1969 se Jan Palach, student historie a politické ekonomie, zapálil před budovou Národního muzea, aby tímto činem demonstroval svůj nesouhlas se stavem české společnosti po událostech roku 1968.

Pokračování

Autor: Kamila Špinarová, 17. ledna 2017


Kdo jsou „neviditelní lidé“ UK? Představí je unikátní kalendář magazínu Forum

Redakce Fora se letos poprvé rozhodla vytvořit vlastní kalendář. Jeho obsah nepředstavuje ani věda, ani univerzitní akce, jimž se redakční články v průběhu roku převážně věnují. Hlavními hrdiny se stali „neviditelní lidé“, jejichž jména často ani neznáte, ale kteří jsou pro chod univerzity důležití.

Pokračování

Autor: Lucie Kettnerová, 4. ledna 2017


Svatoštěpánské setkání v kostele Panny Marie Vítězné

Na svátek svatého Štěpána se v odpoledních hodinách konalo tradiční setkání zaměstnanců, přátel a absolventů Univerzity Karlovy a také univerzity třetího věku, v pražském kostele. Tentokrát se sraz uskutečnil u Panny Marie Vítězné, kostele známém také jako Pražské jezulátko.

Pokračování

Autor: Daniel Pražák, 27. prosince 2016


Nakladatelství Karolinum prezentovalo úspěšné tituly roku 2016

Dne 14. prosince proběhlo v recepčních prostorách Karolina přátelské setkání u příležitosti prezentace vybraných knih, jež vyšly v roce 2016 v Nakladatelství Karolinum. Představeno bylo celkem sedm významných knih. Jejich autoři využili příležitosti, aby poděkovali redaktorům a editorům, kteří přispěli k vydání publikací.

Pokračování

Autor: Tereza Bušová, 17. prosince 2016


Univerzita Karlova ocenila nejlepší učebnice roku

V rámci zahájení zasedání Vědecké rady Univerzity Karlovy byla 10. prosince udělena Cena Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnici roku. Vyznamenáni byli autoři a autorské týmy z Univerzity Karlovy za vysokoškolské učebnice.

Pokračování

Autor: Daniel Pražák, 17. prosince 2016


Plesová sezona na Univerzitě Karlově

Přichází čas, kdy je třeba pomalu vylovit ze skříní střevíce, uvázat kravaty a motýlky a zopakovat si (základní) taneční kroky. Na prahu plesové sezony přinášíme přehled bálů, které se budou konat v rámci Univerzity Karlovy.

Pokračování

Autor: Daniel Pražák, 8. prosince 2016


Tour de menza: Albertov

Po návštěvě údajně jedné z nejlepších vysokoškolských jídelen, menzy Arnošta z Pardubic, zamířili redaktoři iFora na Albertov. Stravovací zařízení pod budovami na Karlově se nachází nedaleko stejnojmenné tramvajové zastávky.

Pokračování

Autor: Tereza Bušová, 5. prosince 2016
Posluchárna UK

Kapela The Brownies se obtížně zařazuje do jakékoli hudební škatulky. Nehrají vlastní skladby, ale zkrátka všechno, co se jim líbí – od jazzu přes reggae až po „sofistikovanější“ pop. Přesvědčete se v Posluchárně UK.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.