Jak rychle vymírají druhy?

V poslední době čím dál častěji slýcháme, že žijeme v době šestého masového vymírání, kdy nárůst lidské civilizace způsobuje bezprecedentní mizení živočišných a rostlinných druhů z povrchu planety. Jenže jak rychle druhy skutečně ubývají?

Pokračování

Autor: Petr Keil a David Storch, Walter Jetz , 9. prosince 2015


Z Asuánu do Chartúmu: nová výstava v Křížové chodbě Karolina

Od úterý 13. října budou mít návštěvníci Karolina možnost v Křížové chodbě zhlédnout výstavu Z Asuánu do Chartúmu: České archeologické výzkumy mezi nilskými katarakty, kterou připravil Český egyptologický ústav Filozofické fakulty UK ve spolupráci s dalšími institucemi. Výstava potrvá do 11. listopadu a vstup je zdarma.

Pokračování

Autor: Stanislava Kučová, 12. října 2015


Pořiďte si nobelistu!

Při obsazovaní volného místa dostávají místo mladých talentů přednost etablovaní experti. Podle šéfa personalistiky je to chyba. Žijeme v době tlaku na rychlý úspěch – i v personálních otázkách se výsledky očekávají ihned. Důležité pozice proto bývají obsazovány spíše etablovanými osobnostmi než brilantními, ale neznámými talenty.

Pokračování

Autor: Dr. Matthias Afting (Die Zeit, 4. 9. 2014), 16. ledna 2015


Bude mít Univerzita Karlova „Nobelovku“?

Může někdo z Univerzity Karlovy získat v dohledné době Nobelovu cenu? Nad tímto tématem se zamýšlel redaktor Lidových novin a absolvent Filozofické fakulty UK PhDr. et Mgr. Martin Rychlík, Ph.D.

Pokračování

Autor: PhDr. et Mgr. Martin Rychlík, Ph.D., redaktor Lidových novin, absolvent FF UK, 24. listopadu 2014


Věda je jen dvojího druhu: dobrá, nebo špatná

Jako zástupce oboru, který obvykle bývá s typicky českým despektem řazen mezi tzv. „humáče“, zřejmě nejsem tím nejpovolanějším, abych se vyjadřoval ke kvalitě vědy u nás obecně. Navzdory tomu se ale přece jen pokusím krátce představit svůj subjektivní názor a náhled na to, proč se české vědě nedaří získávat „nobelovky“ či jejich obdoby v jiných oborech: až na čestnou výjimku z poslední doby, profesora Tomáše Halíka.

Pokračování

Autor: Ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., 23. listopadu 2014


Diskusní pořad o významu krásy

Ve dnech 13.–14. května 2014 se na Katolické teologické fakultě UK konalo kolokvium nazvané Jaká „krása spasí svět“?. S některými účastníky kolokvia byl následně natočen diskusní pořad o významu krásy. Pořad moderuje děkan Katolické teologické fakulty Prokop Brož.

Pokračování

8. října 2014


Akademický senát zvolil docenta Jiřího Mrázka kandidátem na funkci děkana ETF UK

Kandidátem na funkci děkana Evangelické teologické fakulty UK se stal v úterý 1. dubna docent Jiří Mrázek, Th.D. Shodla se na něm většina Akademického senátu fakulty. Docent Mrázek je proděkanem pro vědu a postgraduální studium a vedoucím katedry Nového zákona ETF UK. O funkci se jako jediný kandidát uchází na návrh akademické obce fakulty.

Pokračování

Autor: red., 1. dubna 2014


Novelu vysokoškolského zákona chce mít ministr Chládek hotovou do června

Jednání o dlouho očekávané novele vysokoškolského zákona vstoupila do závěrečné fáze. Tak hovořil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek po čtvrtečním dopoledním setkání se zástupci České konference rektorů (ČKR) a Rady vysokých škol (RVŠ). Společně chtějí doladit pět vybraných bodů dlouho chystané legislativy a do června připravit její finální podobu.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 13. března 2014
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Snili jste někdy o životě na zámku? Ve studijním středisku Poděbrady se váš sen může stát skutečností. Univerzita Karlova má zámek v dlouhodobém pronájmu a Ústav jazykové a odborné přípravy UK v něm každoročně školí studenty z celého světa.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.