Jelínek osmý v paralelním obřím slalomu

14. února 2011

Od 26.1. do 6.2. 2011 se konala Světová zimní univerziáda v tureckém Erzrumu. Reprezentant Univerzity Karlovy, Albert Jelínek, nastoupil v horském středisku Palandöken do dvou závodů. V paralelním obřím slalomu obsadil celkově velmi dobré 8. místo a v boardercrossu 18. místo.

Jak se Vám na Univerziádě líbilo?

Na Univerziádě jsem byl poprvé a moc jsem se na ni těšil. Věděl jsem, že je to obrovská akce srovnatelná se zimní Olympiádou a že to bude skvělý zážitek. Na univerziádě jsem poznal spoustu příjemných, zajímavých a zábavných lidí. Naše česká výprava byla plná skvělých sportovců a dobrých lidí. Byla tam dobrá parta a všichni jsem se navzájem podporovali a byla legrace. Je skvělé být na místě, kde můžu potkat lidi z celého světa a popovídat si s nimi a zazávodit.

Turecko asi není ta nejvhodnější země k pořádání tákovéto akce, jednak z bezpečnostních důvodů a pak také z technických. Kdykoliv jsme někam jeli nebo šli, tak jsme s sebou měli nějakého bodyguarda a všude nás kontrolovali scannerama jako na letišti, dokonce i když jsme šli na sjezdovku. To sice mělo vzbuzovat dojem bezpečí, ale myslím, že to spíš všechny otravovalo a ničemu to nepomohlo. Bylo vidět, že se pořadatelé opravdu snažili a mysleli na mnoho detailů, ale sněhové podmínky dost zanedbali, což mě mrzelo, protože jsem se na tuto sezonu dost připravoval a trénoval a univerziáda pro mě byla jedním z vrcholů letošní sezóny. Celkově se mi univerziáda líbila, ale doufám, že příští univerziáda v Mariboru bude lepší.

Jak se Vám daří stíhat studium a náročný trénink?

Teď se budu muset zase hodně učit, obor ekonomie je dost náročný a stíhat snowboard a studium je opravdu náročné. Hlavní závody letošní sezony jsou za mnou - startoval jsem na Mistrovství světa ve špaňelské La Molině a pak tady v Turecku na univerziádě.

Vzhledem k náročnosti studia jsem si rozložil bakalářské studium na 4 roky, protože jinak bych musel snowboardingu nechat. Někteří profesoři se mi snaží vyjít vstříc, když je požádám o náhradní termín na zkoušku, ale jinak se musím popasovat s vypsanými termíny a to pak většinou nemůžu vůbec jezdit. Myslím, že by na Univerzitě Karlově měl být sport více podporován, ne tak extrémně jako je to třeba v některých případech v USA, ale myslím, že by měl být dán prostor sportovcům pro sport i pro studium. Pomohlo by to mnoha sportovcům a myslím, že by to neměl být velký problém pro univerzitu. Nemuselo by jít ani tak o finanční podporu, ale hlavně o podporu řekněme časovou. Tak aby sportovci měli větší volnost v různých termínech odevzdání prací a v termínech zkoušek.

Univerziáda se koná každé dva roky a pravidelně se jí zúčastňuje více jak 50 různých zemí. Letošní univeziáda byla zahájena velkolepou ceremonií na velkém městském stadionu, při které byly předvedeny tradiční turecké tance a byla zakončena ohňostrojem. Sporty, které byly na letošní univerziádě jsou; alpské lyžování, biathlon, lední hokej, curling, skoky na lyžích, běh na běžkách, severská kombinace, short track, freestyle lyžování, krasobruslení a snowboarding.

Snowboardové disciplíny se odehrávaly v horském středisku Palandöken, které je položeno 2500m.n.m. Jel se zde boardercross U-rampa a paralelní obří slalom. Disciplína slopestyle byla zrušena, kvůli špatným povětrnostním podmínkám. Sněhové podmínky bohužel snowboardistům moc nepřály. V boardercrossové trati bylo mnoho kamenů, a tak závodní snowboardy dostaly co proto. Sjezdovka na které se jel paralelní obří slaom byla krátce po závodu freestyle lyžování, takže sníh nebyl dostatečně spojen a neztuhnul. Tyto nedostatky však snowboardisty neodradily a závody proběhly víceméně bez větších potíží. Organizátoři udělali maximum pro to, aby závody byly na co nevyšší úrovni.

V boardercrossu nejdříve při první kvalifikační jízdě po pádu vyletěl z trati, ale svou druhou kvalifikační jízdou se Albert Jelínek kvalifikoval do finálových jízd, které se jely druhý den. Do finálových jízd nastoupil jako 17. kvalifikovaný. V první finálové jízdě se ale bohužel krátce po startu srazil s dalšími dvěma jezdci a do cíle dojel na třetím nepostupovém místě a celkově obsadil 18. místo.

Závod v paralelním obřím slalomu se jel dva dny po snowboardcrossu a Albert se kvalifikoval nejdříve do druhého kola kvalifikace a pak do finálových jízd na 13. pozici. V prvním finálovém kole jel se Slovincem Hafnerem, který se kvalifikoval jako druhý. V první rozjížďce dojel do cíle první Jelínek s náskokem na Hafnera 1.65 sekundy. V druhé jízdě Jelínek zopakoval dobrou jízdu porazil Hafnera a postoupil do dalších finálových jízd. V další jízdě jel Jelínek se Slovincem Mastniakem. V první rozjížďce Jelínek předjel Masntiaka o 0.83 sekundy, ale v druhé rozjížďce nešťasně upadl a Mastniak tak postoupil. Albert Jelínek obsadil celkově velmi dobré 8. místo.

Fotografie: Albert Jelínek