Bára Hartigová, Jan Hron • 10. ledna 2004

Studentská rada FFUK podporuje nápady a projekty studentů

Co mají společného ples Filozofické fakulty , koncerty Jarka Nohavici a Karla Plíhala, výstavy výtvarných děl a fotografií na hlavní budově Filozofické fakulty, filmový a divadelní klub nebo diskuse studentů s Janem Sokolem či Ivanem Medkem? Jednoduše to, že je pořádá SR SF FF UK. A co se skrývá za touto dlouhou zkratkou? Ještě delší název: Studentská rada Studentského fondu FF UK. Snad každý student se některé z akcí zúčastnil, ale málokdo ví, co to tahle Studentská rada nebo Studentský fond vlastně je.

Občanské sdružení Studentský fond má už dlouhou tradici, založili jej studenti ze stávkového výboru z listopadu roku 1989. Po ukončení stávky mezi nimi vznikla myšlenka vytvořit organizaci, která by i nadále studentům umožňovala mít vliv na to, co se na fakultě děje a pomáhala rozvíjet studentské aktivity. Stanovy fondu říkají, že se za jeho člena může považovat každý student prezenční formy studia zapsaný na FF UK. Za člena studentského fondu se tedy může považovat v této době zhruba 7000 lidí. V čele fondu stojí dvanáctičlenná Studentská rada, která je každoročně volena na valné hromadě, kde může každý z prezenčních studentů volit členy rady nebo či sám do rady kandidovat. Studentská rada spravuje finance fondu a snaží se jimi iniciovat a podporovat studentské aktivity.

Jelikož by se ale peníze zděděné po stávkovém výboru brzy vyčerpaly a nebylo by pak možné studenty podporovat dlouhodobě, hledal se způsob, jak zajistit stálý přísun financí. Na jaře 1992 se proto členové Studentské rady rozhodli založit jazykovou školu s názvem SF servis, která ze 100% patří Studentskému fondu a na jeho potřeby vydělává dodnes.

Studentská rada se samozřejmě potýká s mnoha problémy. Někoho možná překvapí, že snaha oživovat dění na fakultě naráží především na roztříštěnost studentstva a často i na nezájem o jiné než zábavné akce. Ve chvíli, kdy chcete například uspořádat setkání studentů s kandidáty do akademického senátu, je docela frustrující vidět, že zatímco kandidátů přišlo čtyřicet, studenti pouze dva. Ale mimo jiné právě v tom tkví smysl Studentské rady: sjednocovat tuto podivnou roztříštěnost, vytvářet příležitosti pro sdružování lidí na fakultě a vzbuzovat ve studentech zájem o fakultní záležitosti.

Pro členy Studentské rady je proto potěšující, že vzrůstá počet předkládaných žádosti o podporu v rámci programu Projekty Studentské rady. Roste nejen počet, ale i kvalita. Studentská rada si například váží toho, že může finančně podporovat časopis Navýchod, který na velmi slušné úrovni informuje o tom, co se děje v postkomunistických zemích, nebo že mohla poskytnout zázemí výstavě Zmizelé Sudety a dalším projektům. O finanční podporu svého projektu si samozřejmě může zažádat každý jednotlivý student Filozofické fakulty či skupina studentů, z nichž alespoň jeden je studentem FFUK. Termíny uzávěrek projektů jsou na rok 2004 tyto: 28. únor, 30. květen, 1. říjen a 1. prosinec.

Na členy rady se studenti filozofické fakulty mohou obrátit nejen s žádostmi o podporu projektu, ale i s problémy, které jim komplikují studium, s nápady na oživení studentského života apod.

Více informací získáte na webových stránkách Studentské rady.

V nejbližší budoucnosti plánujeme připomenout 35. výročí upálení studenta Filozofické fakulty Jana Palacha: ve čtvrtek 15. ledna se uskuteční podvečerní průvod Prahou.

Za Studentskou radu

Bára Hartigová a Jan Hron




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.