Karolína Kučerová • 14. ledna 2004

Studentská komora Rady vysokých škol


Studentská komora je orgánem Rady vysokých škol (článek o ní objevíte zde) a je tvořena studentskými zástupci veřejných i soukromých VŠ. Každou VŠ zde mohou zastupovat až dva studenti - člen RVŠ a jeho náhradník (některá škola nedeleguje žádného studenta, některá jen jednoho), kteří jsou oba vybíráni akademickým senátem své vysoké školy. Náhradník však v tomto případě není někdo, kdo se nemůže podílet na práci komory. Právě naopak: náhradník má právo být členem i předsedou pracovních komisí, chodit na zasedání komory, předkládat návrhy atd., narozdíl od člena ale nemůže hlasovat na zasedáních komory a na sněmu RVŠ.

Studentská komora je do značné míry na RVŠ nezávislá, má vlastní rozpočet i orgány. Těmi jsou v současnosti Sekce soukromých vysokých škol, sedmičlenné předsednictvo, a dále čtyři komise: sociální, studijní, legislativní a ekonomickou. V ohnisku zájmu těchto komisí jsou v současnosti například kvalita výuky jazyků na školách (v návaznosti na možnosti mobility), problematika stipendií či příprava na možné změny vysokoškolského zákona.

Komora má možnost vyjadřovat se k záležitostem, které jsou předloženy RVŠ a které se mohou týkat studentů, a její názor bývá začleněn do stanoviska RVŠ. Zejména však může sama iniciovat dialog o tématech, která považuje za důležitá. V poslední době jde o reformu přidělování dotací na ubytování studentů, která by měla zavést vyplácení dotace přímo studentovi, což má umožnit, aby si student vybral, zda chce bydlet na koleji či bude hledat ubytování jinde. SK RVŠ tuto reformu navrhla a její konkrétní podoba se nyní dojednává mezi ministerstvem a zástupci vysokých škol. Dalším příkladem činnosti komory může být účast zástupce studentů v reprezentativní komisi náměstka ministryně, která se zabývá otázkami financování vysokých škol a kde se studenti zasadili o zvýšení stipendií studentů doktorských programů.

Kromě toho, že se zabývá obecnějšími záležitostmi, může Studentská komora pomoci i při individuálních problémech, které se na českých vysokých školách objevují, a přispět k jejich řešení: například legislativní radou nebo zprostředkováním jednání.

SK RVŠ plní také úlohu celostátní reprezentace studentů České republiky, jako taková je také členem evropské studentské organizace ESIB - The National Union of Students in Europe. V oblasti zahraničních aktivit se rozvíjí kromě kontaktů v ESIB také bližší spolupráce zemí Visegrádské čtyřky.

V letošním roce bude Studentská komora poprvé udělovat výroční cenu Jana Opletala za přínos českému vysokému školství. Pokud se chcete o Studentské komoře rady vysokých škol dozvědět více, objevíte zápisy z jednání, přehled členů a další informace zde.

Karolína Kučerová




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.