16. ledna 2012

Začíná týden vzpomínek na studenta Jana Palacha

16.1.2012    Mladá fronta DNES    Strana 3    Praha, autor: Jan Charvát       

Univerzita Karlova dnes odpoledne představí multimediální projekt, který ukazuje životní příběh odvážného mladého muže pomocí dobových fotografií a videí.

PRAHA, VŠETATY Tehdy se v kalendáři také psalo datum 16. ledna, jen letopočet byl jiný – rok 1969.

            Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach se tehdy na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy zapálil v horní části Václavského náměstí. Dnes je to přesně třiačtyřicet let.

            V hlavním městě si tohle výročí už o víkendu připomnělo zhruba padesát lidí na Olšanských hřbitovech, kde je Palachův hrob. Dnes odpoledne a večer bude na svého bývalého studenta vzpomínat i filozofická fakulta – například při projektu, jenž přiblíží Palachův život.

            V sobotu se tradičně vzpomínalo také ve Všetatech, kde se Palach v roce 1948 narodil. Sobotní piety se u příležitosti 43. výročí upálení zúčastnila jen pouhá stovka lidí převážně důchodového věku. Sešli se v sále místního kina.

Z tisíců se staly stovky

„Ta hlavní euforie už opadla a mladí bohužel o tyto akce příliš zájem nejeví,“ posteskl si dlouholetý organizátor setkání Lumír Horák.

            Jen děti ze Základní školy ve Všetatech jsou výjimkou. O Palacha se podle něj zajímají, na pietním setkání také vystoupil pěvecký sbor složený z místních dětí.

            Mladí se možná už o Palacha nezajímají, to však neplatí o pětadvacetiletém grafikovi Janu Poukarovi, který se vzpomínky také zúčastnil. Ten se totiž snaží zachránit dům ve Všetatech, kde student bydlel, a zřídit v něm muzeum.

            Založil k tomu účelu občanské sdružení Národ pohasl – a už se mu podařilo kontaktovat současné majitele domu.

            „Paní Palachová před lety dům prodala. Současní majitelé přislíbili, že nám dům za 2,5milionu prodají,“ říká Poukar.

            Tím však dobré zprávy končí. Peníze na odkup zchátralého domu se totiž sdružení sehnat nedaří. Dalších 2,5 milionu korun je navíc potřeba na rekonstrukci objektu. „Zatím máme na účtu jen pár tisíc od soukromých osob. Velké firmy a instituce zatím peníze poskytnout nechtějí,“ podotýká Poukar.

Muzeum připomene atmosféru

Pokoj Jana Palacha byměl být pietně upraven do dobové podoby, v dalších místnostech má být umístěna audiovizuální expozice zachycující atmosféru doby.

Setkání ve Všetatech každoročně pořádá Společnost Jana Palacha, aby se na jeho čin nezapomnělo. Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš tu zdůraznil, že Palachova sebevražda byla činem politickým, který měl společnost donutit ke změnám. „Palach nesl okupaci velmi těžce hlavně kvůli tomu, že po ní rezignovala celá společnost. Po něm se o protestní sebevraždu pokusilo dalších 26 lidí, sedm z nich zemřelo,“ líčí Lukeš.

            Dvacetiletý student Jan Palach se upálil 16. ledna 1969, o tři dny později svým zraněním podlehl. Od té doby začíná vždy v polovině ledna takzvaný Palachův týden. Na čtvrtek 19. ledna plánuje další pietní vzpomínku také město Mělník.


***

FAKTA Kde se v Praze vzpomíná na Palacha Pondělí 16. ledna V 16.30 hodin bude Univerzita Karlova prezentovat v Malé aule Karolina na Ovocném trhu projekt, který přibližuje příběh Jana Palacha pomocí historických textů, fotografií, filmových a zvukových dokumentů. V 19 hodin se potom před budovou filozofické fakulty bude konat pietní akt. Středa 18. ledna Na Jana Palacha budou tento týden vzpomínat také studenti soukromého gymnázia v Pštrossově ulici, které nese jeho jméno.






Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.