Jakub Staněk, student MFF UK • 10. února 2004

Zkušenost z trhání jablek v Itálii


Získání legální práce v Itálii začíná domluvou pracovní smlouvy s člověkem, u kterého chcete pracovat. Sepíšete smlouvu, následně požádáte na italské ambasádě o pracovní vízum. Jeho vyřízení trvá většinou tři týdny, ale nejde na to spoléhat. K žádosti o pracovní vízum nezapomeňte přiložit kopii smlouvy. S italskými úřady si vše potřebné vyřídí zaměstnavatel. Konkrétní práci a kontakt na zaměstnavatele se hledá nejlépe přes známé, ale lze ji najít i přes internet.


Byl jsem v Itálii na trháni jablek od konce září do konce října. Bydlel jsem na farmě a zázemí bylo slušné (postel, tepla voda, soc. zařízení, strava). Kromě nákladů na pořízení víza (zhruba 1000 Kč) a cesty tam a zpět jsem nic neplatil. Podmínky se však velmi liší. Slyšel jsem, že někteří neměli kde spát a vařili si sami Plat se pohybuje kolem 5-6 EUR/hod. podle kvality práce, ale může to být farmu od farmy různé. Obecně však platí, že legální práce je placena lépe než práce nelegální. V našem případě jsme pracovali od rozednění do tmy. Práce je fyzicky náročná a každý ji nemusí zvládnout.

Při trháni jablek není problémem neznalost jazyka. V sadech trhají hlavně Češi a Slováci (alespoň v okolí Merana). Po skončení práce na jedné farmě lze někdy sehnat práci v okolí na jiné farmě a jsou skupiny brigádníků, které začínají již na konci srpna na jihu a pak

postupuji na sever. Práci v Itálii mohu doporučit, ale přesto doporučuji mít s sebou rezervu alespoň na cestu zpět (t.j. asi 50 EUR).

Jakub Staněk, student MFF UK




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.