19. června 2012
FilmFest MFF – zdařilý pokus, jak zlidštit vědu
19 6. 2012; autor: P.K.; rubrika: i-Forum informuje
Fyzika, to nejsou jen vzorečky. S fyzikou se dá hrát a může s ní být i legrace. Pro mnohé středoškoláky to zní jako protimluv, zvláště čtrnáct dní před vysvědčením. Exaktní důkaz, že fyzika, matematika a informatika nejsou nuda, přinesl FilmFest 2012. K oslavám 60. výročí svého založení jej ve dnech 15. a 16. června uspořádala Matematicko-fyzikální fakulta UK.
Salvy smíchu v posluchárnách, učebny plné studentů základních a středních škol a nekonečné diskuse o zhlédnutých filmech znějící atriem a chodbami. Organizátorům FilmFestu se podařilo proměnit seriózní vědecké pracoviště nejvýkonnější vědecké instituce v ČR v typicky festivalový prostor. „Když se o akci začínalo uvažovat, zdaleka jsme netušili, jaké ohlasy bude mít,“ uvedl před zaplněnou posluchárnou při zahájení děkan MFF prof. Zdeněk Němeček.
„Festival na MFF je myslím správná cesta, jak zlidštit vědu. Člověk musí být nejprve odborník a teprve pak může dělat popularizaci vědy,“ vysvětlil svůj postoj k často kritizované popularizaci vědy pořadatel úspěšného festivalu Martin Vlach. Opakování filmové přehlídky plánuje nejprve za dva tři roky, tak aby bylo možné prezentovat zajímavé filmy, o které je na středních školách zájem.
Do soutěže se přihlásilo 174 autorů a odborná porota vybrala 73 snímků z 46 institutů. Porota, kterou tvořili vědci, filmoví producenti a odborníci, hodnotila jak vědeckou správnost, tak zábavnost soutěžních snímků. Jejich již tak nelehkou roli ztížila žánrová různost přihlášených filmů – soutěžily snímky animované, hrané, ale i časosběrné.
A právě časosběrný dokument Maglev, studentů Gymnázia V.B.T. ve Slaném získal Cenu za nejlepší snímek. Film dokumentuje nadšence z gymnázia, kteří se od experimentů s tekutým dusíkem dostali přes zkoušky supravodivosti k sestavování vlastního maglevu.
Investigativní žurnalistika může být napínavá jako detektivka. Zvláště pokud jde o hledání důkazů o takové osobnosti, jako byl Adalbert Einstein. Film Reportéři GVP (Gymnázium Na Vítězné pláni) přinášející důkazy o skutečném autorovi románu Osudy dobrého vojáka Švejka získal Cenu čtenářů serveru Technet.cz. Jak studenti uvedli, při jeho přípravě se inspirovali pořadem Reportéři ČT.
Diváckou cenu za film Blbec a Fyzik si na Základní školu v Ivanovicích na Hané odváží autorská trojice žákyň deváté třídy. Devítiminutový film podle dívek vznikl údajně trochu z nudy. V případě informatiky je na základní škole snadné dosáhnout stropu školního vzdělávacího programu, a aby se autorky školní televize nenudily, začaly se pod vedením učitele informatiky a zástupce ředitele školy Petra Jordána v kroužku více věnovat zpracování obrazu a videa.
„Festival je organizačně perfektně zvládnutý, stejně tak prezentace akce. Doufám, že to nebude poslední záchvěv v tomto směru,“ vyjádřil přání všech zúčastněných diváků Petr Jordán.
Udělené ceny:
CENA ČTENÁŘŮ TECHNET.CZ Reportéři GVP Jan Brandejs a kolektiv Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha |
DIVÁCKÁ CENA Blbec a Fyzik Nikola Hanáčková a Nikola Štěrbová ZŠ Ivanovice na Hané |
CENA ZA NEJLEPŠÍ SNÍMEK Projekt Maglev Kolektiv autorů – Laborky.cz Gymnáziu V.B.T. ve Slaném Projekt Běh bažinou Kolektiv autorů – Laborky.cz Gymnáziu V.B.T. ve Slaném |
CENA PRO MLADÉ VĚDÁTORY Hejblata – fyzika v akci Jan Votava, Kateřina Lipertová a kolektiv Církevní gymnázium, Plzeň Mikrovlny Alžběta Rohová a kolektiv Gymnázium Jakuba Škody, Přerov |
CENA POROTY Otto Wichterle Zuzana Bahulová Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně – Fakulta multimediálních komunikací Brick Lubor Zelinka a Ján Slašťan VOŠG, Jihlava |
CENA ZA AUTORSKÝ PŘÍNOS Mravenec jede na festival Hanus Koblížek soukromá osoba, Stránčice Magdeburské polokoule Václav Ridl a kolektiv Gymnázium, Polička |
Více o FilmFestu: Události a komentáře na ČT