26. února 2004

Studentské brigády ve Velké Británii.



Základní údaje o práci ve Velké Británii:


  1. Občané ze zemí mimo EU mohou v Británii legálně pracovat pouze s předem získaným pracovním povolením. To se kromě vysoce specializovaných oborů (počítačoví odborníci, zahraniční učitelé na univerzitách atd.) přiděluje pouze omezenému množství cizinců a pouze pro sezónní (letní) práce.


  1. Velká Británie je spolu s Irskem, Nizozemskem, Dánskem a Švédskem jednou ze zemí EU, které původně přislíbily, že po rozšíření EU o 10 východoevropských zemí nebudou uplatňovat žádná přechodná omezení pro pohyb pracovní síly z nových členských zemí. Vzhledem ke stávající politické situaci především v Británii však reálně hrozí, i po vstupu Česka do EU zůstane pracovní trh v těchto zemích uzavřen a bude fungovat jako doposud (situace ve VB viz. bod 1)


  1. Zahraniční studenti ze zemí mimo EU získávají automaticky na dobu studia v Británii studentské vízum, které je opravňuje pracovat maximálně 20 hodin týdně (v době prázdnin neomezeně).


Uživit se při studiu není ve Velké Británii žádná legrace. Stát sice britským studentům poskytuje výhodné půjčky, ty však zdaleka nepokryjí vysoké náklady na školné, a především extrémně drahé ubytování a dopravu. Většina studentů se proto musí během studia výrazně zadlužit a zároveň i vydělávat. Průměrná studentská mzda je (v Londýně) asi 5 liber (235 Kč) na hodinu, výjimečně lze získat práci i za 7 liber (330 Kč) na hodinu. Vzhledem k tomu, že konkrétně Londýn je jedním z nejdražších míst na světě, ve skutečnosti student za tyto peníze pořídí méně než průměrně vydělávající student v Praze.

Já osobně pracuju necelých 15 hodin týdně (zahraniční studenti ze zemí mimo EU mohou v Británii pracovat maximálně 20 hodin týdně) přímo ve škole v samoobslužné restauraci typu „fast food“, kterou provozuje Studentská unie University College London. Kromě dvou stálých zaměstnanců zde pracuje každý den od 11 do 16 hodin pět studentů, kteří pomáhají v kuchyni, vydávají jídla, obsluhují pokladnu a umývají nádobí – odměna je 4,60 liber (220 Kč) na hodinu a vydatný oběd zdarma. Studentská unie je obvykle prvním místem, kde se student pokouší najít práci. Jelikož je počet pracovních míst přímo v rámci campusu (občerstvení, sportovní zařízení atd.) omezen, většina studentů musí hledat práci mimo campus. Studentské unie proto na britských univerzitách provozují „workstations“, tedy jakési pracovní agentury, které během školního roku zveřejňují neustále aktualizované nabídky pracovních míst, a to obvykle v pohostinství, pečovatelských službách atd.


Přestože je v Británii nižší nezaměstnanost než u nás, není snadné v Londýně sehnat práci. Pokud však student uspěje, nemusí se bát, že by práci ztratil – tato jistota je dána i pro Čecha překvapující přezaměstnaností, neefektivností a špatnou organizací práce.


Ve srovnání s jinými zeměmi západní Evropy (Německo, Nizozemsko atd.) se mi tedy práce ve Velké Británii (alespoň v méně kvalifikovaných oborech a u studentských brigád) jeví jako spíše nevýhodná – platy neodpovídají vysokým životním nákladům. Rozhodně nejde o zemi, kam by si student ze střední Evropy mohl přijet výrazněji „vydělat“, uživit při studiu se však s odřenýma ušima dá.



Základní údaje o práci ve Velké Británii:



1. Občané ze zemí mimo EU mohou v Británii legálně pracovat pouze s předem získaným pracovním povolením. To se kromě vysoce specializovaných oborů (počítačoví odborníci, zahraniční učitelé na univerzitách atd.) přiděluje pouze omezenému množství cizinců a pouze pro sezónní (letní) práce.


2. Velká Británie je spolu s Irskem, Nizozemskem, Dánskem a Švédskem jednou ze zemí EU, které původně přislíbily, že po rozšíření EU o 10 východoevropských zemí nebudou uplatňovat žádná přechodná omezení pro pohyb pracovní síly z nových členských zemí. Vzhledem ke stávající politické situaci především v Británii však reálně hrozí, i po vstupu Česka do EU zůstane pracovní trh v těchto zemích uzavřen.


3. Zahraniční studenti ze zemí mimo EU získávají automaticky na dobu studia v Británii studentské vízum, které je opravňuje pracovat maximálně 20 hodin týdně (v době prázdnin neomezeně).




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.