Novelu vysokoškolského zákona chce mít ministr Chládek hotovou do června

Jednání o dlouho očekávané novele vysokoškolského zákona vstoupila do závěrečné fáze. Tak hovořil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek po čtvrtečním dopoledním setkání se zástupci České konference rektorů (ČKR) a Rady vysokých škol (RVŠ). Společně chtějí doladit pět vybraných bodů dlouho chystané legislativy a do června připravit její finální podobu.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 13. března 2014


Rektoři nesouhlasí s aktuálním návrhem způsobu jmenování profesorů

Česká konference rektorů považuje aktuální znění návrhu novely zákona o vysokých školách za nepřijatelné. Zavedení věcného posuzování odbornosti uchazečů při jmenování profesorů předsedou Senátu parlamentu České republiky označili rektoři za ohrožení autonomie vysokých škol.

Pokračování

Autor: red., ČKR, 22. ledna 2014


Rektoři jsou krajně rozhořčeni informacemi o předložení návrhu novely k projednání Vládou ČR

Předsednictvo České konference rektorů je krajně rozhořčeno informacemi o předložení návrhu novely zákona o vysokých školách k projednání Vládou České republiky dne 8.1.2014, která by dosavadní pravomoc prezidenta republiky při jmenování profesorů převedla na předsedu Senátu Parlamentu České republiky.

Pokračování

Autor: ČKR, 8. ledna 2014


Jsou německé univerzity opravdu autonomní?

Do současných debat o akademické, finanční a personální autonomii univerzit, které probíhají v řadě zemí Evropy, se zapojila Nadace Hannse Martina Schleyera, Heinze Nixdorfa spolu s Goetheho univerzitou ve Frankfurtu nad Mohanem.

Pokračování

Autor: Radovan Holub, absolvent FF UK , 6. ledna 2014


Potřebuje praxe titul PhDr. či JUDr.? Je stále „prestižní“ a pro profesi „podstatný“?

Není mi zřejmé, proč nestačí pro odlišení kvalitních diplomových prací jejich vydání tiskem a ohlas v odborné veřejnosti. Pomůže nějak, když jejich autoři dostanou za svůj výkon stejný titul, jako kupříkladu Petr Hulínský, o jehož „náročném“ rigorózu se psalo, případně Marek Benda se sedmapadesátistránkovým rigorózem z plzeňských práv?

Pokračování

Autor: Mgr. Jakub Jareš, 12. prosince 2013


Profesor Pešek polemizuje o úrovni získaných akademických titulů na UK

Informativní článek o vývoji dnes za klíčovou považované univerzitní hodnosti od středověku po dnešek bohužel obsahuje některé, v případě výkladu o minulosti i současnosti rigorózních řízení (tzv. malý doktorát PhDr.) závažné nepřesnosti. Autor především vytrhává problematiku „doktorátů“ z dobového kontextu.

Pokračování

Autor: Prof. PhDr. Jiří Pešek, CSc., 2. prosince 2013


Novela zákona půjde do parlamentu až se uklidní situace, ujistil ministr Fiala vysoké školy

Sám ministr školství, mládeže a tělovýchovy v demisi profesor Petr Fiala přišel sněm Rady vysokých škol. Reprezentaci ve čtvrtek 20. června ujistil, že připravovanou novelu Zákona o vysokých školách předloží parlamentu až v momentě, kdy se opět stabilizuje politická situace.

Pokračování

Autor: RVŠ, red., 20. června 2013


Rada vysokých škol pošle ministerstvu k novele vysokoškolského zákona na 150 připomínek

Na sto padesát připomínek předá do neděle 12. května Rada vysokých škol k připravované novele zákona o vysokých školách ministerstvu školství. Asi třicítka z nich je podle vyjádření předsedy RVŠ docenta Jakuba Fischera „zásadního významu“.

Pokračování

Autor: RVŠ, red., 9. května 2013
Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.