Novelu vysokoškolského zákona chce mít ministr Chládek hotovou do června

Jednání o dlouho očekávané novele vysokoškolského zákona vstoupila do závěrečné fáze. Tak hovořil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek po čtvrtečním dopoledním setkání se zástupci České konference rektorů (ČKR) a Rady vysokých škol (RVŠ). Společně chtějí doladit pět vybraných bodů dlouho chystané legislativy a do června připravit její finální podobu.

Pokračování

Autor: Helena Zdráhalová, 13. března 2014


Rektoři nesouhlasí s aktuálním návrhem způsobu jmenování profesorů

Česká konference rektorů považuje aktuální znění návrhu novely zákona o vysokých školách za nepřijatelné. Zavedení věcného posuzování odbornosti uchazečů při jmenování profesorů předsedou Senátu parlamentu České republiky označili rektoři za ohrožení autonomie vysokých škol.

Pokračování

Autor: red., ČKR, 22. ledna 2014


Rektoři jsou krajně rozhořčeni informacemi o předložení návrhu novely k projednání Vládou ČR

Předsednictvo České konference rektorů je krajně rozhořčeno informacemi o předložení návrhu novely zákona o vysokých školách k projednání Vládou České republiky dne 8.1.2014, která by dosavadní pravomoc prezidenta republiky při jmenování profesorů převedla na předsedu Senátu Parlamentu České republiky.

Pokračování

Autor: ČKR, 8. ledna 2014


Jsou německé univerzity opravdu autonomní?

Do současných debat o akademické, finanční a personální autonomii univerzit, které probíhají v řadě zemí Evropy, se zapojila Nadace Hannse Martina Schleyera, Heinze Nixdorfa spolu s Goetheho univerzitou ve Frankfurtu nad Mohanem.

Pokračování

Autor: Radovan Holub, absolvent FF UK , 6. ledna 2014


Potřebuje praxe titul PhDr. či JUDr.? Je stále „prestižní“ a pro profesi „podstatný“?

Není mi zřejmé, proč nestačí pro odlišení kvalitních diplomových prací jejich vydání tiskem a ohlas v odborné veřejnosti. Pomůže nějak, když jejich autoři dostanou za svůj výkon stejný titul, jako kupříkladu Petr Hulínský, o jehož „náročném“ rigorózu se psalo, případně Marek Benda se sedmapadesátistránkovým rigorózem z plzeňských práv?

Pokračování

Autor: Mgr. Jakub Jareš, 12. prosince 2013


Profesor Pešek polemizuje o úrovni získaných akademických titulů na UK

Informativní článek o vývoji dnes za klíčovou považované univerzitní hodnosti od středověku po dnešek bohužel obsahuje některé, v případě výkladu o minulosti i současnosti rigorózních řízení (tzv. malý doktorát PhDr.) závažné nepřesnosti. Autor především vytrhává problematiku „doktorátů“ z dobového kontextu.

Pokračování

Autor: Prof. PhDr. Jiří Pešek, CSc., 2. prosince 2013


Novela zákona půjde do parlamentu až se uklidní situace, ujistil ministr Fiala vysoké školy

Sám ministr školství, mládeže a tělovýchovy v demisi profesor Petr Fiala přišel sněm Rady vysokých škol. Reprezentaci ve čtvrtek 20. června ujistil, že připravovanou novelu Zákona o vysokých školách předloží parlamentu až v momentě, kdy se opět stabilizuje politická situace.

Pokračování

Autor: RVŠ, red., 20. června 2013


Rada vysokých škol pošle ministerstvu k novele vysokoškolského zákona na 150 připomínek

Na sto padesát připomínek předá do neděle 12. května Rada vysokých škol k připravované novele zákona o vysokých školách ministerstvu školství. Asi třicítka z nich je podle vyjádření předsedy RVŠ docenta Jakuba Fischera „zásadního významu“.

Pokračování

Autor: RVŠ, red., 9. května 2013
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Funkcionalistická budova Lékařské fakulty v Hradci Králové z roku 1939 byla projektována jako sídlo velitelství II. sboru československé armády. Svému původnímu účelu však dlouho nesloužila a po skončení druhé světové války se stala první nově zřízenou československou vysokou školou.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.