Američtí vědci posílí Matematicko-fyzikální fakultu

Zástupci Univerzity Karlovy společně s velvyslancem USA v České republice Normanem Eisenem stvrdili 8. ledna svým podpisem ustanovení speciální kategorie vládních stipendií Fulbright Distinguished Chair na Matematicko-fyzikální fakultě. S přispěním Fulbrightovy komise přivítá fakulta první americké hostující profesory již v příštím akademickém roce 2014/2015.

Na MFF se počítá se dvěma hostujícími americkými vědci za rok, vyučovat by měli jeden až dva semestry. „Budeme dbát na to, aby se pravidelně střídala matematika, fyzika a informatika. V tuto chvíli nejsou známa konkrétní jména, ale vybereme ty nejlepší odborníky,” uvedl děkan MFF prof. Jan Kratochvíl.

„Program vládních stipendií Fulbright Distinguished Chair je dalším příkladem skvělé spolupráce českých a amerických vzdělávacích institucí,“ vyzdvihl důležitost smlouvy ve svém projevu proneseném v prostorách knihovny Amerického centra velvyslanec Norman Eisen. Zavedení programu na UK hodnotí rektor prof. Václav Hampl jako další krok k zakotvení univerzity v mezinárodním prostoru nejkvalitnější světové vědy. „Je to krok, který mě osobně velmi těší, protože jsem sám ve Spojených státech amerických odborně vyrůstal, a dostat část tohoto prostředí na naši univerzitu mi dělá obrovskou radost,“ uvedl rektor.

Speciální kategorii vládních stipendií Fulbright Distinguished Chair financuje kromě české a americké vlády také hostitelská instituce. Univerzita Karlova a České vysoké učení technické se dnešním podpisem připojily k Masarykově univerzitě, kde tento program na Fakultě sociálních studií funguje již od roku 2009.

Komise J. Williama Fulbrighta byla založena v roce 1991 na základě mezivládní dohody mezi ČR a USA za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi oběma zeměmi. Komise spravuje česko-americký program vládních stipendií pojmenovaný po americkém senátoru Fulbrightovi a bezplatně poskytuje komplexní informační a poradenské služby zájemcům o studium na amerických univerzitách. Více informací najdete na www.fulbright.cz.


Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.