Helena Stinglová • foto: red. • 31. ledna 2013

Bolzanovu cenu v kategorii přírodovědné získal talentovaný chemik

Bolzanovu cenu za rok 2012 v kategorii přírodovědné získal RNDr. Jiří Tauchman, Ph.D., za disertační práci s názvem Fosfinoferrocenové konjugáty vybraných aminokyselin. Práci obhájil na Přírodovědecké fakultě UK.

Profesor Jiří Tauchman a rektor UK profesor Václav Hampl (zleva)

Profesor Jiří Tauchman a rektor UK profesor Václav Hampl (zleva)

Můžete představit téma svého výzkumu a potažmo práce, za kterou jste byl oceněn?

Předmětem mé práce byl design a syntéza nových organokovových látek a studium jejich strukturních a koordinačních vlastností s potencionálním využitím v katalýze. Jednalo se o aplikaci fosfinoferrocenových amidů s vybranými aminokyselinami, respektive jejich komplexů pro katalýzu synteticky užitečných organických transformací. Komplexy přechodných kovů s ferrocenovými ligandy byly studovány především v konjugovaných adicích, allylových substitucích a oxidačních reakcích. Vzhledem k rozsáhlé sérii připravených strukturně podobných ligandů a syntéze různých katalyticky relevantních komplexů nesoucí modelový donor, bylo možné objasnit některé domnělé reakční intermediáty a zhodnotit strukturní faktory ovlivňující reakční mechanismus a s tím související interpretaci získaných katalytických dat.

Na jakém projektu pracujete v současné době?

Momentálně pracuji na Université de Neuchâtel ve Švýcarsku, kde se zabývám přípravou a charakterizací ve vodě rozpustných porfyrinem modifikovaných trirutheniových komplexů pro fotodynamickou terapii tumorů. Jedná se tedy o studium cytotoxických a fotodynamických vlastností nových rutheniových klastrů. V neposlední řadě bych také rád zkoumal interakci takových látek s vybranými biomolekulami.

Kdo je vaším vědeckým vzorem?

Nemám žádný konkrétní vzor, i když ze začátku i v průběhu studia na vysoké škole to byl můj školitel profesor Petr Štěpnička. Spíše se snažím pochytit od každé vědecké osobnosti něco, čím bych sám sebe mohl obohatit.

Máte nějaký vědecký sen?

Pozice, kterou zastávám v zahraničí, je dočasná. Mým snem je proto najít takovou práci, ve které bych využil nabytých zkušeností, bádal, řešil problémy s tím spojené a bavil se vědou. Ostatně tak, jak tomu bylo a je doposud.





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.