Mgr. Lenka Pošíková • foto: Mgr. Lenka Pošíková • 8. února 2013

Právníci z UK se podíleli na novém komentáři ke slovenské ústavě

„Český otisk ve slovenské krajině“ – i tak bychom mohli nazvat nemalý podíl akademických vědeckých pracovníků Univerzity Karlovy na zrodu odborné publikace Komentár k Ústave Slovenskej republiky, jež byla vydána k 20. výročí přijetí Ústavy SR. Na tomto významném díle totiž spolu se slovenskými kolegy pracovali i děkan Právnické fakulty prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc., a vedoucí katedry trestního práva PF prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.

Děkan Právnické fakulty UK profesor Aleš Gerloch hovoří v Prezidentském paláci v Bratislavě o publikaci Komentár k Ústave Slovenskej republiky za přítomnosti předsedy Národní rady SR Pavla Pašky, prezidenta Slovenska Ivana Gašparoviče a předsedy vlády SR Roberta Fica (zleva)

Děkan Právnické fakulty UK profesor Aleš Gerloch hovoří v Prezidentském paláci v Bratislavě o publikaci Komentár k Ústave Slovenskej republiky za přítomnosti předsedy Národní rady SR Pavla Pašky, prezidenta Slovenska Ivana Gašparoviče a předsedy vlády SR Roberta Fica (zleva)

Vydání nového Komentára k Ústave Slovenskej republiky se podařilo symbolicky načasovat k 20. výročí přijetí Ústavy Slovenské republiky i vzniku republiky samotné. Komentář je komplexní prací rozsáhlého autorského kolektivu především slovenských právních akademiků, ústavních soudců i dalších osobností právní vědy a praxe.

„Českou stopu“ na tomto díle však zanechaly i významné osobnosti české právní vědy – děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy a zároveň vedoucí katedry Ústavního práva i katedry teorie práva a právních učení profesor Aleš Gerloch jako recenzent publikace a vedoucí katedry trestního práva profesor Jiří Jelínek, který se významnou měrou podílel na vypracování komentáře k ustanovením garantujícím základní lidská práva a svobody i upravujícím ústavněprávní limity zásahů do ústavou zaručených základních práv. Profesor Jelínek je rovněž spoluautorem textu komentáře k hlavě osmé Ústavy Slovenské republiky pojednávajícím o slovenské prokuratuře.

Oba autoři se ocitli ve vybrané společnosti ústavních znalců a akademiků Alexandra Bröstla, Márie Bujňákové, Jána Drgonce, Jaroslava Ivora, Jána Sváka a dalších pod vedením v nedávné době zesnulého prof. Milana Čiče. Je třeba vyzdvihnout též účast prof. Pavla Holländera, DrSc., slovenského rodáka působícího u českého Ústavního soudu.

Naši akademičtí reprezentanti se zúčastnili také slavnostního křtu zrodu tohoto vědeckého díla, jenž proběhl 28. ledna v honosných prostorách bratislavského Prezidentského paláce za účasti tří nejvyšších ústavních činitelů Slovenské republiky – předsedy Národnej rady SR Pavla Pašky, předsedy vlády Roberta Fica a v první řadě za účasti samotného prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče, který je nejen členem autorského kolektivu, ale též garantem celého projektu.




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.