Den Akademie věd na Univerzitě Karlově Týden vědy 2016

O rotacích a podvojnosti planetek

2. 11. 2016, 10:00-11:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Velká zasedací síň

Přednášející: Mgr. Petr Scheirich, PhD., Astronomický ústav AV ČR


Pozemními dalekohledy vidíme planetky - pozůstatky po formování Sluneční soustavy - jako pouhé body na obloze. Informace o nich se dozvídáme mimo jiné i z fotometrie - měření množství světla, které k nám odrážejí. Posledních několik desetiletí nám umožnilo z tohoto měření odvodit o planetkách a fyzikálních procesech, které je ovlivňují, řadu pozoruhodných faktů: planetky nejsou pevné bloky, ale jsou tvořeny "hromadou balvanů a prachu". Planetky se roztáčejí, až se odstředivou silou rozpadnou na dvě a někdy i na více těles. Jak jsme se toto dozvěděli z pouhého měření množství světla?



Jak se čte DNA

2. 11. 2016, 10:00-11:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Vlastenecký sál

Přednášející: Mgr. Jan Pačes, Ph.D., Ústav molekulární genetiky AV ČR


Čtení DNA, tedy stanovení pořadí jednotlivých písmen genetické abecedy, se stává rutinní záležitostí. Ale nejde jen o stanovení sledu písmen, musíme také porozumět jejich významu. V přednášce budou vysvětleny principy a technologie používané pro čtení DNA i některé počítačové metody dekódování informace v DNA zapsané.



Co oko nevidí

2. 11. 2016, 12:00-13:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1,

Velká zasedací síň

Přednášející: RNDr. Adriana Jelínková, Ph.D., Ústav experimentální botaniky, AV ČR


Chcete vědět z čeho je složen kořen, list nebo třeba pyl rostlin? Zajímá vás, jak je možné podívat se dovnitř buněk a co všechno tam můžeme nalézt? Pak je tato přednáška určena právě pro vás. Přijďte a nahlédněte se mnou za hranice rozlišení pouhým okem!



Analýzy a aplikace na malých urychlovačích částic, historie a současnost

2. 11. 2016, 12:00-13:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Vlastenecký sál

Přednášející: RNDr. Vladimír Havránek CSc., Ústav jaderné fyziky AV ČR


Malé urychlovače částic mají stále nezastupitelné místo v základním i aplikovaném výzkumu. Jsou vyhledávané širokou komunitou výzkumníků a poskytují odpovědi na nejrůznější otázky z mnoha oborů výzkumu, od zkoumání vlastností nových materiálů, biologických a environmentálních aplikací až po výzkumy v archeologii i umění. V příspěvku se seznámíme z historií výzkumu na malých urychlovačích i se současným stavem rozvoje jejich uplatnění doplněného ukázkami výzkumných aktivit na moderním urychlovači TANDETRON v Ústavu jaderné fyziky AVČR v.v.i. v Řeži u Prahy.



Historická čeština na internetových stránkách Vokabulář webový

2. 11. 2016, 14:00-15:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Velká zasedací síň

Přednášející: PhDr. Alena Černá, Ph.D.,


Internetové stránky Vokabulář webový poskytují informace o historické češtině. Vokabulář vytvořilo a již 10 let provozuje oddělení vývoje jazyka Ústavu pro jazyk český AV ČR. Jeho součástí jsou moderní i dobové slovníky historické češtiny, elektronické edice a audionahrávky děl starší literatury, korpusy staré a střední češtiny, knihovna digitalizovaných českých mluvnic a další zdroje. Jeho uživateli jsou jazykovědci, literární vědci, historici a odborníci z historicky orientovaných oborů, ale také studenti vyšších typů škol a široká veřejnost, která hledá poučení o dějinách češtiny.



Karel IV. pod ochranou Medusy

2. 11. 2016, 14:00-15:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Vlastenecký sál

Přednášející: prof. Jan Bažant CSc., Filosofický ústav AV ČR


Proč středověkého panovníka Karla IV. Medusa fascinovala natolik, že měl ve svých sbírkách několik antických zobrazení této mýtické nestvůry? Co pro českého krále a římského císaře zobrazení Medusy znamenala a jak si její mýtus vykládal? Na mýtech je zajímavé to, jak fungují ve společnosti, kde vznikly, ale také jak působí na zcela jiné prostředí, které může být geograficky i časově velmi vzdálené.Přijetí Persea ve výtvarné kultuře kterékoli evropského státu je stejně pozoruhodné jako vznik a vývoj tohoto mýtu ve starověkém Řecku. Obsahem přednášky bude výklad antických gem na koruně římského krále, kterou Karel IV. nechal zhotovit v Praze roku 1349. Přednáška by představila kapitolu z knihy "Perseus a Medusa. Vývoj zobrazení mýtu od počátku do dneška", která vyjde v nakladatelství Academia na konci tohoto roku.



Postavení ruských národnostních menšin ve vybraných zemích bývalého SSSR

2. 11. 2016, 16:00-17:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Velká zasedací síň

Přednášející: Bahenský František, Etnologický ústav AV ČR


Přednáška pro středoškolské studenty podá v historicko-etnologické perspektivě proměnu postavení ruských národnostních menšin ve vybraných republikách bývalého SSSR. Zaměří se zejména na období posledního čtvrtstoletí, kdy se z Rusů, prominentních příslušníků dominantního národa v rámci SSSR, stali příslušníci národnostních menšin v nových či staronových nástupnických státech. Ukáže problematiku soužití, bude se věnovat právním, sociálním či jazykovým problémům. Seznámí posluchače s rozdílnými strategiemi jednotlivých vlád vůči svým menšinám.



TERMOJADERNÁ ENERGIE je bezpečná, eko, nevyčerpatelná ... a dosažitelná

2. 11. 2016, 16:00-17:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Vlastenecký sál

Přednášející: Mgr. Jan Horáček dr.és.sc., Ústav fyziky plazmatu, AV ČR


Spolufinancován polovinou obyvatel naší planety se v Evropě staví největší pozemské vědecké zařízení v historii: fúzní reaktor ITER. Jeho účelem bude demonstrovat fyzikální a technologické znalosti zvládnutí termojaderné fúze jako nevyčerpatelného a bezpečného zdroje elektrické energie. V přednášce se dozvíte o jeho obrovských výhodách (neprodukuje žádné skleníkové plyny ani vysoce nebezpečný radioaktivní odpad), ale taky obrovských vědecko-technologických problémech, na jejichž řešení se v ČR přímo podílíme. Jelikož lze realisticky očekávat spuštění první elektrárny až v polovině století, potřebujeme vás, mladé fyziky, inženýry, strojaře i manažery.



Polární záře ve vědě

2. 11. 2016, 18:00-19:30

Místo konání: UK – Karolinum, Ovocný trh 3, Praha 1, Vlastenecký sál

Přednášející: Zbyšek Mošna, Ústav fyziky atmosféry


Polární záře je fascinující přírodní úkaz, který lidé pozorovali, vyprávěli si o něm a snažili se pochopit stovky let. Přednáška seznámí posluchače s historií výzkumu polární záře, s norským experimentem, který předběhl svoji dobu, i se současnou představou o vzniku této úchvatné podívané. Probereme nejstarší písemné záznamy i domorodé legendy a podíváme se na americké romantické obrazy poloviny 19. století oslavující drsnou přírodu i skandinávské malby přelomu 19. a 20. století inspirované expedicemi za polární kruh.


Začátek akce 2. listopadu 2016
Konec akce 2. listopadu 2016
Druh akce Kurzy, workshopy, semináře
Organizátor AV ČR
Webové stránky http://www.tydenvedy.cz/index.html?gclid=CjwKEAjw19vABRCY2YmkpO2OzTsSJAAzEt8sPah2CXUyRtKXaYMdi5bh_244use9Ghl0Pj3gzM1eURoCTMTw_wcB
Místo konání akce Karolinum
Cílová skupina Akademická obec i veřejnost


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.