Co nabízí matematici, fyzici a informatici lékařům a farmaceutům?

Moderní medicína je čím dál více závislá na rychlosti počítačů, databázových systémech a programátorských dovednostech, ale i aplikacích fyziky a matematiky. Jednodenní seminář MFiLP pořádaný Matematicko-fyzikální fakultou a 1. lékařskou fakultou UK nabídl 16. dubna prezentaci stávajícího interdisciplinárního výzkumu v rámci Univerzity Karlovy.

 „Dnes se nejzajímavější a nejprůlomovější věci ve vědě často odehrávají spíše na rozhraní jednotlivých oborů, a tak dnešní seminář je podle mého názoru dokladem jedné z velkých výhod univerzity  –  možnosti navzájem se inspirovat a propojovat různé obory,“ uvedl na semináři rektor Univerzity Karlovy profesor Václav Hampl.

Dopolední program v refektáři na Malostranském náměstí nabídl osm prezentací již probíhajících mezioborových výzkumů MFF s pražskými lékařskými fakultami – od příprav výukových simulátorů a simulačních her pro mediky, multimediálních systémů pro výuku anatomie, příkladu spolupráce absolventů třech fakult UK při analýze dat u dětských pacientů s leukémií až po prezentaci týmu docenta Jana Valenty, který se soustředí na luminiscenční vlastnosti polovodičových nanokrystalů a jejich využitelnost jako optických sond nebo značek pro mikroskopické studium bio-objektů. „Jedná se o mapování existující spolupráce, kterou bychom rádi dále rozvíjeli,“ zhodnotil dopolední program proděkan pro fyzikální sekci profesor Vladimír Baumruk.

Odpolední program sestavený z 19 krátkých prezentací umožnil vědcům seznámit se s možnostmi spolupráce v rámci univerzity, což přispěje k rozšíření společných projektů řešených ve vznikajícím Kampusu Albertov.


Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.