Prof. PhDr. Pavel Kouba • 3. února 2004

Centrum fenomenologických bádání


Společné pracoviště Univerzity Karlovy

(Ústav filosofie a religionistiky FF UK)

a Akademie věd ČR

(Filosofický ústav AV)


vedoucí: prof. PhDr. Pavel Kouba (FF UK)

zástupce vedoucího: ing. Ivan Chvatík (FLU AV)

kmenoví pracovníci /viz závěr dokumentu/



Fenomenologie je nejvýznamnější novodobý filosofický směr v Českých zemích. Po roce 1989 se v Praze postupně vytvořila dvě ohniska, jež na tuto tradici přímo navazují; jedním z nich je Archiv Jana Patočky při Filozofickém ústavu AV ČR, druhým se stal Ústav filosofie a religionistiky Filozofické fakulty UK v Praze.


Centrum fenomenologických bádání (www.cfb.cuni.cz) vzniklo v roce 2000 na základě soutěže vyhlášené MŠMT (č. projektu LN00 A061) sdružením fenomenologicky zaměřených filosofů z uvedených dvou pracovišť. Ve své činnosti bezprostředně navázalo na to, co bylo vykonáno v rámci tříletého (1998 – 2000) grantu nadace Volkswagen ”Ausbau des Jan Patočka-Archivs zu einem Zentrum für Phänomenologische Forschung” (Rozšíření Archivu Jana Patočky /AJP/ na centrum fenomenologického bádání). Vznikla tak společná organizační struktura, která umožnila nejen lépe pokračovat v již rozvíjených badatelských plánech a programech, ale otevřela zcela nové možnosti.


Centrum pro fenomenologická bádání plní tyto hlavní badatelské úkoly:


  1. rozvíjí fenomenologická bádání v celé jejich šíři, zejména s využitím možnosti spolupráce kmenových pracovníků s doktorandy;
  2. využívá fenomenologického přístupu v interdisciplinárních zkoumáních základních problémů jednotlivých humanitních a přírodních věd;
  3. využívá fenomenologické metody pro výklad dějin filosofie a vědy;
  4. buduje informační a dokumentární centrum fenomenologické literatury a zpřístupňuje je široké vědecké komunitě.


Badatelské činnost centra je fenomenologická v nejširším slova smyslu a zahrnuje rozsáhlou oblast filosofického zájmu, od striktně husserlovsky zaměřeného studia, přes filosofii Jana Patočky, Merleau-Pontyho a Martina Heideggera až k nejnovějším směrům hermeneutickým a dekonstruktivním. Protože filosofické bádání může být plodné jen jako neustálý rozhovor s velkými filosofy minulosti, musí být v jistém smyslu neustále ve styku s celými dějinami filosofie, především s antickou tradicí. Důležité jsou i přesahy do jiných oblastí současného myšlení, jako jsou ”science studies”, kontakty s analytickou filosofií nebo filosofické problémy matematiky a přírodních věd.


Velké badatelské úsilí členů CFB je věnováno překladům. Při překládání základních filosofických děl jde o autentický badatelský výkon, při kterém se ohledávají možnosti mateřského jazyka a vytváří se česká terminologie, což teprve umožňuje v dostatečné hloubce příslušná díla a filosofémata v nich obsažená interpretovat a vytěžit je jak pro vlastní filosofickou tvorbu, tak pro výuku studentů.


Skupina kolem Archivu Jana Patočky připravuje české vydání Sebraných spisů Jana Patočky. Patočkův odkaz je dále předmětem intenzivního studia v rámci společného projektu CFB a vídeňského Ústavu pro vědy o člověku (IWM). Vídeňský ústav se na péči o odkaz Jana Patočky podílí ve spolupráci s českými filosofy již od svého založení v roce 1983.


V roce 2000 se IWM podařilo získat od rakouské vlády základní prostředky na financování tříletého projektu na zpracování rukopisů z pozůstalosti Jana Patočky z 50. let (tzv. Strahovské rukopisy), které jsou věnovány filosofii dějin, především pokud jde o období renesance a zrození moderní doby v Evropě. Projekt nazvaný Der andere Weg in die Moderne. Jan Patočkas Beitrag zur Genealogie der Neuzeit, který vyústí v připravení dvou dalších svazků českých Sebraných spisů, výboru z těchto textů v překladech do němčiny, francouzštiny a angličtiny a sborníku badatelských zpráv a studií k danému tématu.


Kromě velkého počtu mezinárodních konferencí a workshopů (viz výše uvedenou webovou stránku) byla v roce 2002 ve spolupráci s americkým Center for Advanced Research in Phenomenology uspořádána konference Issues Confronting the Post-European World, koncipovaná jako sjezd představitelů fenomenologických pracovišť. V Praze se sešlo šedesát reprezentantů fenomenologických organizací z celého světa a byla založena „Organization of Phenomenological Organizations“, zvolen pětičlenný výkonný výbor, v němž každý člen zastupuje jednu světovou oblast. Do dalšího sjezdu má organizace sídlo v CFB v Praze.


  • Nejdůležitější stálé partnerské zahraniční organizace jsou:


* Philosophisches Seminar der Universität Mainz, společný výzkumný projekt

* Philosophisches Seminar der Universität Freiburg i. Br. (BRD) – vyměna doktorandů.

* Institut für die Wissenschaften vom Menschen (IWM) Wien – společné projekty financované Rakouským fondem pro vědu a výzkum.

* Centre d’études phénoménologiques de l’Université catholique de Louvain-la-Neuve (Belgie) – výměna vědeckých pracovníků, společné publikace.

* Institute of Humanities and Social Sciences at Woosuk University (Jižní Korea) – výměna vědeckých pracovníků, společné publikace.

* Center for Advanced Research in Phenomenology, Florida Atlantic University



Výsledky činnosti procházejí každoročně velmi úspěšně oponentním řízením MŠMT a informace o nich budou průběžně zveřejňovány na internetové stránce centra.


  • Klíčoví pracovníci

Prof. PhDr. Pavel Kouba, vedoucí CFB, ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7

Ing. Ivan Chvatík, zást. ved. CFB, ved. AJP, úvazek v Centru 1,0

PhDr. Michal Ajvaz, věd. prac. FLÚ, úvazek v Centru 0,5.

Doc. PhDr. Ladislav Benyovszky CSc., odb. asistent ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7

Jakub Čapek, PhD, odb. asistent ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7

Prof. Dr. Erazim Kohák, PhD., emeritní profesor

PhDr. Milan Lyčka Csc., odb. asistent ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7

Filip Karfík, Dr., ředitel ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,1

Doc. Paed. Dr. Zdeněk Konopásek, PhD, věd. prac., úvazek v Centru 0,7

Mgr. Alexandr Matoušek, věd. prac. Archivu Jana Patočky, úvazek v Centru 1,0

RNDr. Jiří Michálek, odb. asistent FDPV PřF, úvazek v Centru 0,7

RNDr. Josef Moural, CSc., odb. asistent ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7

PhDr. Miroslav Petříček, PhD., odb. asistent ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7

PhDr. Jiří Polívka, odb. asistent ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7

PhDr. Marcela Sedláčková, věd. prac. FLÚ AV ČR, úvazek v Centru 0,5

Dr. Hans Reiner Sepp, v rámci grantu od nadace Volkswagen, úvazek v Centru 1,0

PhDr. Věra Schifferová, věd. prac. FLÚ AV ČR, úvazek v Centru 0,5

MUDr. Štěpán Špinka, Dr., odb. asistent ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7

Karel Thein, PhD., odb. asistent ÚFAR FF, úvazek v Centru 0,7


Dále 15 mladých pracovníků a doktorandů na různě dlouhé období, placených z prostředků MŠMT.





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.