Helena Kalaninová • 22. května 2014
Letní škola znakových jazyků převede do „znakovky“ i koncert kapely Traband
Na konci srpna proběhne v prostorách Filozofické fakulty UK první ročník odborné lingvistické letní školy, na který naváže otevřený kongres pro slyšící i neslyšící studenty znakových jazyků. Akci organizují studenti Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK pod vedením Bc. Lucie Břinkové.
Cílem Mezinárodní letní školy znakových jazyků 2014 s podtitulem Aktuální otázky v lingvistice znakových jazyků je podpořit studenty a absolventy v realizaci vlastních výzkumů a podpořit rozvoj českého výzkumu znakového jazyka obecně.
„Nápad uspořádat letní školu vznikl díky mé loňské účasti na mezinárodní konferenci a letní škole TISLR v Londýně. Ohromilo mě nadšení lingvistů, kteří prokazují velké výsledky. Chtěla jsem, aby nás to tady u nás také motivovalo spolupracovat s neslyšícími na zajímavých výzkumech. První zelenou této myšlence dala prof. Macurová, která nám slíbila odbornou podporu a neomezené množství konzultací. Také ředitelka ústavu Andrea Hudáková neváhala tento nápad podpořit. No a dnes je v přípravném týmu celkem osmnáct studentů, kteří pracují s obrovským nasazením a pomáhají mi proměnit sen ve skutečnost,“ říká Lucie Břinková.
Letní škola bude mít dvě části: Summer School Lecture a Summer School Open. Summer School Lecture potrvá tři dny (25.–27. srpna) a zúčastní se jí padesát delegátů z různých zemí a dvanáct odborníků (profesorů, docentů, doktorů) z Evropy, Ameriky a Austrálie, kteří aktivně působí v oblasti lingvistiky znakových jazyků. Ti budou hlavními lektory a přednášejícími mezinárodní letní školy.
Na Summer School Lecture naváže dvoudenní Summer School Open (28.–29. srpna), otevřený kongres pro širokou veřejnost, na kterém budou formou konferenčních příspěvků zveřejněny výsledky výzkumů zahraničních odborníků a studentů. Hlavními tématy CISL 2014 jsou kognitivní lingvistika, korpusy znakových jazyků, příbuznost znakových jazyků a kultura neslyšících.
Hlavními přednášejícími jsou Sherman Wilcox, profesor lingvistiky na Univerzitě v Novém Mexiku, který se zabývá studiem a popisem znakových jazyků, především kulturou amerických neslyšících a kognitivní lingvistou. Stejným tématem se zabývá i jeho žena Phyllis Wilcox. Přednášet bude také Carol Padden, neslyšící profesorka z katedry komunikace na Kalifornské univerzitě v San Diegu, nebo Ulrike Zeshan, profesorka lingvistiky znakových jazyků a ředitelka UCLan's International Institute for Sign Languages and Deaf Studies (iSLanDS). Dále o kultuře neslyšících promluví Tom Humpries, světově známý neslyšící lingvista, který první pojmenoval audismus, také Trevor Johnston, Adam Schembri a Christian Rathmann, kteří jsou odborníky na korpusy znakových jazyků. Medailonky všech přednášejících naleznete na stránkách CISL 2014.
Z českých odborníků se představí Irena Vaňková, specialistka na kognitivní lingvistiku, a Klára Richterová, která pohovoří při této příležitosti o příbuzenské terminologii v českém znakovém jazyce a také o korpusu Deaf.
Součástí akce je bohatý doprovodný program, zaměřený na kulturu neslyšících – koncerty, vernisáž, storytelling aj. Pokud chcete vidět, jak vypadá třeba tlumočený koncert kapely Traband, určitě se přijďte podívat. Aktuality můžete sledovat na stránkách ÚJKN a také na našem Facebooku – Summer School 2014: CISL.