NEJappky

Endomondo

Základní verze zdarma pro Android/iOS

Dnes si představíme jen jednu aplikaci, zato však podrobněji. Sportovní sezona se rozjíždí – koncem měsíce se běží pražský půlmaraton, cyklisté seřizují kola, bruslaři inliny a podobně. K tomu všemu dnes nedílně patří monitorovací zařízení, která sledují vaše výkony. A pokud místo hodinek na zápěstí dáváte přednost aplikaci v telefonu, mnoho lepších než Endomondo neexistuje.

Pomocí GPS a akcelerometru (polohového a pohybového senzoru) dokáže program měřit výkon v podstatě v jakémkoli sportu, zdaleka nejen při běhání nebo cyklistice. Nabídka disciplín v menu je prakticky neomezená, najdete tu třeba tenis, badminton nebo lezení, ale i tanec či jógu. Ze všeho nejdřív je nutné si vytvořit uživatelský profil, kde zadáváte obvyklé údaje typu věk, výška a váha, aby měl program z čeho vycházet při výpočtu spotřeby kalorií. A pak už můžete vyběhnout do terénu či na hřiště. Pokud zvolíte běh, kolo nebo podobné sporty, program zakresluje vaši dráhu na mapu (využívají se mapy Google), po doběhnutí či dojezdu vás čeká podrobná statistika výkonů na každém kilometru, na dráze pak aplikace každý kilometr hlásí zvlášť (mohla by tak činit hlasitěji, při hromadných závodech je slyšet jen obtížně). Další výhodou je bezproblémová kompatibilita s běžnými přístroji na monitoring tepové frekvence – i tady se můžete těšit na propracované analýzy. Samozřejmostí je plánování výkonů a postupné hodnocení pokroku.

Snad největší výhodou je ale komunita uživatelů, mezi něž patří nejen nadšenci, ale i profesionální sportovci a trenéři. Každý váš výkon se automaticky přenáší na webovou stránku Endomonda, která funguje podobně jako třeba Facebook – prostě jako normální sociální síť, kde můžete komunikovat se skutečnými i virtuálními přáteli a čerpat rady od zkušených. Například autorovi tohoto článku tak jeden nizozemský trenér kdysi dost pomohl s přípravou na první půlmaraton. A pokud si předplatíte prémiovou verzi (20–30 dolarů ročně podle systému), čeká vás mimo jiné propracovaný systém tréninkových plánů (včetně životosprávy), za které by se nemuseli stydět ani vrcholoví sportovci.

Endomondo
Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.