Rektor UK se ohrazuje proti jednání Martina Konvičky v souvislosti s jeho urážkami studentky UK

Rektor UK se ohrazuje proti jednání doc. Martina Konvičky, který na sociálních sítích v uplynulých dnech nevybíravými způsoby vystavoval urážkám a hanlivé kritice studentku Filozofické fakulty UK Annu Libánskou.

Každý člověk má zajisté právo na svůj názor. Doc. Konvička, který působí na Jihočeské univerzitě a je členem tamější akademické obce, však v tomto případě zvolil takový způsob prezentace, který podle mě není v souladu nejen s etickými principy, jimiž by se měl člen akademické obce řídit, ale ani s elementárními pravidly slušného chování.

Protože se obávám, že vyjádření doc. Konvičky může mít u některých jedinců úspěch, mám za to, že je třeba dát najevo, že s takovým jednáním nesouhlasím, a zastat se těch, na které je tímto nevybíravým způsobem útočeno. A ať se jedná o kohokoli a ať již s jeho názory souhlasíme, či ne.

Univerzita Karlova si dlouhodobě zakládá na tom, aby prostředí vysokoškolské diskuse, výměna názorů a akademická svoboda zůstaly nepošpiněné. Považuje za zcela přirozené komentovat domácí i zahraniční události a zaujímat k nim jasná stanoviska. Dlouhodobě tak i činí – a to nejen prostřednictvím svých komentářů, ale i organizováním diskusí, konferencí a kulatých stolů. V uplynulých letech a měsících UK jasně vystoupila na podporu uprchlíků i akademiků, kteří se dostali do obtíží, a čelila v této souvislosti – vedle pochvalných slov a komentářů – negativním reakcím a výhružkám.

V tomto případě jsem proto jako rektor UK cítil potřebu chování doc. Konvičky jednoznačně odmítnout a vyjádřit naopak podporu naší kolegyni z FF UK.

V Praze, 27. února 2017


Tomáš Zima,

rektor UK

Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.