Na Evangelické teologické fakultě UK učí sociální práci trochu jinak

Mezi jednu z nejmladších částí Evangelické teologické fakulty UK patří katedra pastorační a sociální práce. Vznikla teprve před čtyřmi roky jako reakce na stále se zvyšující poptávku po kvalifikovaných sociálních pracovnících. Vedle klasické sociální práce se studenti oborů, jež katedra spravuje, seznámí i s křesťansky orientovanou duchovní či spirituální péčí, velký důraz je kladen také na sociologii. Cílem totiž je, aby absolventi porozuměli problémům společnosti, v níž mají lidem pomáhat.

Poptávka po kvalifikovaných sociálních pracovnících se stále zvyšuje

Poptávka po kvalifikovaných sociálních pracovnících se stále zvyšuje

Katedra sice vznikla až v roce 2013, sociální práce se ale na ETF UK vyučuje už od konce devadesátých let minulého století, dříve však za velmi úzké spolupráce s Jabok – Vyšší odbornou školou sociálně pedagogickou a teologickou. Katedra dnes spravuje dva obory, a to bakalářskou pastorační a sociální práci a navazující magisterskou křesťanskou humanitární/krizovou a pastorační práci – diakoniku. „Bakalářský obor má vedle klasické náplně studia sociální práce i zaměření pastorační, tedy péči o duchovní či spirituální potřeby klientů. Navazující magisterské studium je výrazněji zaměřeno na práci s týmem, základy managementu, krizovou spolupráci a komunitní práci. Samo o sobě kvalifikaci sociálních pracovníků nedává, je to spíše rozšiřující či specializační studium,“ vysvětlil vedoucí katedry a bývalý děkan ETF UK docent Jindřich Halama.

Katedra si pro ty, kteří se rozhodnou pro studium sociální práce na ETF UK, připravila i jednu specialitu, a tou je sociologické praktikum. V jednosemestrálním kurzu PhDr. Evy Křížové, Ph.D., si studenti sami sestaví to, čemu se budou věnovat.

„Naším cílem je, abychom budoucím sociálním pracovníkům ukázali, v čem jim může být sociologie užitečná. Nechceme z nich dělat akademiky odtržené od reality. Jde nám o to, aby získali schopnost a dovednost vyjadřovat se k podstatě problému, který budou jednou se svým klientem nebo v komunitě řešit,“ vysvětlila Eva Křížová.

Studenty proto vede k aktivnímu problémově orientovanému učení, témata i způsob práce si stanovují po vzájemné dohodě. „Vytvořili jsme i studijní oporu předmětu ve výukovém portálu ETF UK s podporou projektu v rámci Institucionálního plánu UK. Studenti navíc navštěvují různé akce, přednášky a výstavy, které korespondují s tématem kurzu. Z toho všeho si zakládají portfolio, které na závěr kurzu musejí obhájit. Připravují také různé workshopy, na nichž aktivně vystupují. Letošním tématem byla migrace a sociální práce,“ doplnila doktorka Křížová.

Právě ona je také za ETF UK jednou z hlavních organizátorek velké mezinárodní konference, která se na fakultě uskuteční 7. a 8. září. Jedná se o sedmé pokračování série odborných setkání zaměřených na sociologii a sociální práci. V České republice se uskuteční vůbec poprvé. Tématem letošního ročníku je Sociologie a sociální práce v postsekulárních společnostech.

„Konferencí na téma sociologie nebo sociální práce se koná po světě spousta. Tady se ale jedná o specifické setkání těchto dvou disciplín – klademe si otázky, co sociologie může nabídnout sociální práci a kam se sociální pracovníci posouvají, když uplatňují sociologické vidění problémů. Na konferenci vystoupí sociologové, sociální pracovníci, teologové, akademici i lidé z praxe,“ podotkla Eva Křížová. Lidé se tam budou moci setkat s řadou osobností v čele s profesorem Walterem A. Lorenzem ze Svobodné univerzity v Bolzanu, profesorkou Grace Davieovou z britské Univerzity v Exeteru a Dr. Andrém Mulderem z Univerzity aplikovaných věd Windesheim v nizozemském Zwolle. Samozřejmostí je, že se na zajištění konference budou aktivně podílet také studenti, aby se seznámili s tím, jak mezinárodní akademické setkání vypadá.

Všechny informace o mezinárodní konferenci Sociologie a sociální práce v postsekulárních společnostech, která se uskuteční 7.–8. září na Evangelické teologické fakultě UK, naleznete ZDE.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Ať už ve Švehlovce bydlíte, nebo ji navštěvujete pro její bohatý kulturní život, jedno je jasné. Švehlova kolej patří k architektonicky i kulturně nejzajímavějším pokladům Prahy.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.