23. března 2004

TISKOVÁ ZPRÁVA

Univerzita Karlova zlepšuje podmínky handicapovaných studentů


V současné době studuje na Univerzitě Karlově přibližně 110 studentů s těžším zdravotním postižením. Kromě studijních povinností musejí věnovat podstatnou část svého úsilí i zařizování věcí, které jsou pro většinu studentů mnohem snazší – pohybově postižení zejména zajištění přesunů po městě, zrakově postižení především získávání studijní literatury v čitelné formě. V mnoha případech mohou studovat jen díky obětavosti jednoho z rodičů, který přeruší zaměstnání, bydlí se svým potomkem na koleji a pomáhá mu s dopravou a běžnými životními činnostmi, ale také díky pomoci kamarádů, občanských sdružení a různých specializovaných pracovišť na UK i mimo ni. Univerzita Karlova podniká proto v současné době významné kroky k tomu, aby studium handicapovaných lidí na svých fakultách usnadnila.

Na loňském výjezdním zasedání Akademického senátu UK v Nymburce vyjádřila Univerzita vůli rozšiřovat ubytovací kapacity adaptované pro lidi s handicapem, zvýšit finanční podporu určenou na odměňování osobních asistentů a zlepšit informovanost jak směrem k studentům a uchazečům, tak mezi zaměstnanci Univerzity. V současné době probíhají konkrétní kroky, které mají tyto cíle naplnit. Byly zmapovány koleje, kde je účelné v nejbližší době vybudovat bezbariérové pokoje, a naplánováno vybudovat 6 lůžek do konce roku 2004 a 7 dalších do konce roku 2005. Současně se zkoumají možnosti zpřístupnění menzy u koleje Kajetánka, kde již 4 místa pro studenty-vozíčkáře jsou. Probíhá mapování bezbariérovosti budov jednotlivých fakult. Zlepšila se podpora osobní asistence, jednak navýšením rozpočtu o 50% oproti loňskému roku, jednak Univerzita začala ve spolupráci s občanským sdružením Užitečný život osobní asistenty sama vyhledávat. Zájem o tuto příležitostnou činnost je velký, za první dva měsíce se na adrese http://www.uzitecny-zivot.cz/asist registrovalo již 60 studentů i nestudentů, kteří se postupně podle potřeby klientů zapojují do poskytování osobní asistence. Ještě důležitější bude ale existence takové databáze osobních asistentů ve fázi přijímacího řízení, kdy se na UK budou hlásit studenti s handicapem, nemající v Praze dostatečné zázemí obětavých příbuzných a přátel.

V oblasti zajišťování studijní literatury je nejvýznamnějším počinem smlouva nakladatelství Karolinum, které mimochodem počtem vydaných titulů patří mezi největší v ČR, se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých o poskytování rukopisů pro potřeby zrakově postižených studentů. Tito studenti mají také možnost žádat o kompenzaci zvýšených nákladů na pořizování studijní literatury formou účelového stipendia. Na Rektorský sportovní den 12. května se připravuje zahájení činnosti Centra sportovních aktivit zdravotně postižených studentů, v němž budou využity dlouholeté zkušenosti pracovišť zabývajících se sportem handicapovaných na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. V neposlední řadě začaly probíhat pravidelné schůzky zainteresovaných pracovníků UK, zejména pracovníků Informačně-poradenského centra a jeho Poradny pro studenty s handicapem (http://www.ipc.cuni.cz/s_handicapem) s paní prorektorkou pro sociální záležitosti prof. Kvasničkovou a s kontaktními osobami pro studenty s postižením na jednotlivých fakultách. Jejich cílem je zajistit, aby zdravotně postižený student získal na fakultní i na univerzitní úrovni informace o náplni práce specializovaných pracovišť na jednotlivých fakultách i o všech dalších možnostech podpory, které mu UK může nabídnout.

Vysokoškolské studium je pro lidi se zdravotním postižením jedna z důležitých cest k získání profesního uplatnění a tím i společenské emancipace jak jako jednotlivcům, tak jako celé skupině. Univerzita Karlova si uvědomuje svou odpovědnost na tomto poli a snaží se podnikat kroky, které učiní studium pro handicapované dostupnějším a zároveň budou inspirací pro další pohyb tímto směrem v českém vysokém školství obecně.


Kontakt:

Dalibor Šmíd - člen Sociálni komise Akademického senátu UK

mobil: 603 859 151

e-mail: dalibor.smid@centrum.cz


Další informace na http://www.karlin.mff.cuni.cz/~smid







Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.