7. dubna 2008

Sportovní hry Univerzity Karlovy

Ve dnech 4. – 6. dubna se konaly v hostivařském areálu Sportovní hry Univerzity Karlovy. Slavnostní zahájení her patřilo již tradičně dívkám - v páteční podvečer se sešlo téměř čtyřicet studentek všech pražských vysokých škol, aby změřily své síly ve sportovním aerobiku – Master class. Cvičení vedl Petr Jánský, renomovaný lektor aerobiku, několikanásobný mistr světa a Evropy. Po téměř hodinovém intenzivním cvičení bylo ukončeno 1. kolo soutěže a do závěrečných bojů postoupilo 15 nejlepších závodnic. Po finálové části se shodly dámské rozhodčí na následujícím pořadí: jako první skončila Adéla Navarová z VŠCHT, druhé místo obsadila Michaela Šimková z FTVS následována Denisou Kostourkovou z 2. LF UK. V rámci soutěže byla vyhlášena i Miss sympatie, kterou se stala Marie Dufková z Právnické fakulty UK. Večer moderovala ředitelka soutěže Dr. Ivana Vladyková z 2. LF. Zápolení studentek sledoval spolu s ostatními diváky i prorektor Doc. PhDr. Michal Šobr, CSc. Podle ohlasů byl podvečer s cvičením velmi příjemný a pevně věříme, že příštích ročníků se zúčastní ještě více studentek.

Prostory areálu se v sobotní ráno začaly zaplňovat hráči futsálu. Řediteli turnaje Mgr. Janu Fišerovi z 1. LF se přihlásilo celkem sedm reprezentačních družstev z fakult naší školy. Ze dvou skupin postupovala čtyři družstva do finálových bojů, ale urputně se hrálo i o další umístění. Diváci mohli sledovat řadu hezkých soubojů i akcí, které byly plny mladistvého nadšení i fotbalového umu. Po semifinálových bojích se do závěrečných bojů kvalifikovala družstva Pedagogické fakulty a 1. lékařské fakulty. Budoucí učitelé měli velmi dobrý tým, složený většinou z výborných fotbalistů a s přehledem ve finále zvítězili. V boji o třetí a čtvrté místo byli úspěšnější studenti Matematicko-fyzikální fakulty. Slavnostní předání cen bylo pak příjemným zakončením celého turnaje. Mistrem UK pro letošní rok se stalo Mužstvo Pedagogické fakulty.

Hostivařský bazén patřil dopoledne plavcům, kteří přijeli ze všech pražských škol. Více než padesát plavců soutěžilo v šesti individuálních soutěžích a v pěti štafetách. Ředitel plaveckých závodů Mgr. Petr Smolík z FTVS výborně připravil nejen soutěž, ale i všechny ceremoniály. Pro velký počet soutěží uvedeme pouze jednotlivé vítěze: první disciplinou bylo 50 metrů prsa, kde v kategorii žen zvítězila Naďa Hradilová z Přírodovědecké fakulty,  mužské finále vyhrál s více než sekundovým náskokem Ivan Ternovoy z Právnické fakulty. Dalším padesátimetrovým závodem byl volný způsob žen i mužů. Tentokrát byly dohmaty těsnější

a prvá místa si vybojovali Martina Nováková a Marek Korf, oba z FTVS. Polohový závod se plaval na 100 metrů a i této disciplině vévodili studenti FTVS. Závod žen vyhrála Katarína Gálová, závod mužů Jan Šimek. Všechny štafetové závody vyhráli studenti FTVS, jejich hegemonii narušili pouze muži z MFF, kteří vyhráli prsařskou štafetu 4 x 25 metrů.

Neděle již od rána patřila volejbalistům. Šest reprezentačních družstev se přihlásilo řediteli turnaje Mgr. Josefu Marcoňovi a ředitelka ženské soutěže Mgr. Zuzana Kociánová, měla ještě o jedno družstvo navíc. Oba turnaje začaly utkáními ve dvou skupinách a z těch pak postoupila čtyři družstva do finálových bojů. Spravedlivý soutěžní systém, kdy se navzájem utkala všechna družstva, určil jednotlivé finálové soupeře. Ve finále mužské soutěže se střetlo družstvo Fakulty tělesné výchovy a sportu s Matematicko-fyzikální fakultou. Utkání bylo od prvního do posledního míče velmi vyrovnané s výbornými útočnými i obrannými akcemi na obou stranách. K vítěznému konci dovedli utkání hráči z FTVS. Stejně napínavé a hodnotné bylo i finále v soutěži žen, kde zvítězily medičky z 1. LF, když porazily hráčky z Filozofické fakulty. Třetí místa obsadili sportovci z Právnické fakulty. Přínosem soutěže byla účast ligových i extraligových hráčů.  Nejlepšími hráči turnajů byli vyhlášeni Martin Šrámek z 1. LF a Pavla Břízová z téže fakulty.

Poslední sportovní soutěží her byl turnaj ve stolním tenisu. Hrálo se v hostivařském Sportovním centru UK v hale pro stolní tenis, která byla otevřena v loňském roce.

Stejně jako u ostatních individuálních soutěží byli pozváni studenti ze všech vysokých škol v Praze. Výkonnost byla velmi vyrovnaná a většina zápasů nepostrádala dynamický náboj. V soutěži žen se na prvním místě umístila Veronika Hernychová ze 2. LF, druhé místo obsadila Lucia Bildová z Fakulty humanitních studií před Věrou Zedníkovou z Přírodovědecké fakulty. Z mužů si vedl nejlépe Michal Král z FTVS, Andrej Forgáč z VŠE byl druhý a třetí místo obsadil Radovan Fusek z Právnické fakulty. Ředitel turnaje Mgr. Oldřich Vlasák z 1. LF byl s celým turnajem velmi spokojen stejně, jako všichni účastníci.

Během tří dnů se v hostivařském areálu zúčastnilo sportovních soutěží téměř 350 studentů.

Letošní jarní ročník Sportovních her Univerzity Karlovy, který se konal výjimečně v tuto roční dobu, žije už pouze ve vzpomínkách. Srdečně Vás všechny zveme na Sportovní hry Univerzity Karlovy, které ve většině sportů budou i mistrovstvím naší školy, na konec listopadu letošního roku.