Výpis článků z archivu za měsíc: Květen 2011


Profánní umění možná ani neexistuje. Rozhovor s Norbertem Schmidtem

„Opravdové umění, pokud nemá být spotřebitelským zbožím okamžiku, nemůže vznikat bez vážných otázek a opravdového hledání a zápasu uvnitř člověka. Umění je kultura kladení otázek, pochybování, určitě i kultura zdravé provokace, ale i kultura naděje. Na druhou stranu: explicitní náboženskost není zárukou kvalitního umění,“ říká Ing. arch. Mgr. Norbert Schmidt, architekt a redaktor revue Salve, o vztahu teologie, architektury a umění, který od roku 2009 působí také jako vedoucí Centra teologie a umění při Katolické teologické fakultě UK v Praze.

Pokračování

30. května 2011


Cena Živy III. Lubomír Hrouda: Trávy a jejich příbuzní napříč biotopy

Za popularizaci biologických věd článkem, který obsahově i rozsahem přesahuje rámec jednotlivých publikovaných článků a hodnotí se jako významný i v dalších oblastech například pro výuku, byl Zvláštní cenou časopisu Živa začátkem května 2011 oceněn Doc. RNDr. Lubomír Hrouda, CSc. Cenu převzal v zastoupení, protože v tu dobu pobýval se studenty na expedici ve Španělsku. Jeho text je na stránkách i-Fora poslední z článků třetice badatelů Přírodovědecké fakulty UK, kteří ceny Živy za rok 2010 získali.

Pokračování

30. května 2011


Zahájen projekt OPPA „Rozvoj a inovace bakalářského studia českého jazyka“

Ústav českého jazyka a teorie komunikace Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v květnu 2011 zahájil řešení projektu Operačního programu Praha Adaptabilita „Rozvoj a inovace bakalářského studia českého jazyka“. Projekt, který potrvá do podzimu roku 2013, náleží do 3. prioritní osy Modernizace počátečního vzdělávání a zaměřuje se na inovaci předmětů bakalářského studia a odborný a jazykový rozvoj akademických pracovníků, kteří v inovovaném oboru pedagogicky působí.

Pokračování

25. května 2011


Hra o Golemův šém. S Petrem Šmejkalem o Roku chemie na PřF UK

„V případě, že budou naše akce úspěšné, některé z nich bychom rádi zopakovali, aby chemie nebyla pro veřejnost viditelná pouze v Roce chemie,“ říká RNDr. Petr Šmejkal, Ph.D. z Katedry učitelství a didaktiky chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Rok 2011 byl mezinárodní organizací UNESCO a Mezinárodní unií čisté a aplikované chemie IUPAC vyhlášen Mezinárodním rokem chemie (International Year of Chemistrty, IYC). Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, na níž je realizován špičkový chemický výzkum a vzdělávání, se Roku chemie aktivně účastní prostřednictvím řady akcí.

Pokračování

23. května 2011


Konference TOXCON se schází v Praze pod záštitou Přírodovědecké fakulty

Konference českých a slovenských toxikologů a pracovníků v příbuzných oborech (farmakologie, xenobiochemie) se schází letos již pošestnácté. Tradice těchto mezioborových konferencí, pořádaných střídavě v ČR a na Slovensku, byla založena již roku 1996 ve slovenských Piešťanech. Šlo tehdy o výsledek snahy udržet sounáležitost a těsnou spolupráci mezi českými a slovenskými odborníky a nedopustit její přerušení v důsledku rozpadu československé federace. TOXCON se od roku 1996 koná každoročně, minulý rok se konference sešla v krásném prostředí Tatranské Lesné a jejím hlavním organizátorem byla Slovenská toxikologická společnost (SETOX).

Pokračování

17. května 2011


Časopis Adiktologie slaví 10. výročí

Číslem 1 roku 2011 vstoupil časopis Adiktologie do roku svých kulatých 10. narozenin. Když v roce 2001 vyšlo první číslo, nebylo příliš jasné, zda se i přes velkou snahu podaří celý proces budování oborového časopisu dokončit. Adiktologie v průběhu své existence změnila svoji grafickou podobu i formát. Přestože za všemi hlavními změnami stály ekonomické důvody, ukazuje se, že tyto změny byly posunem k lepšímu i ve funkčnosti.

Pokračování

10. května 2011


Cena Živy II. M. Forman, J. Král: Biologie sociálních pavouků a genetické modifikace podporující evoluci sociality.

Přinášíme druhý „článek o článku“ Mgr. Martina Formana a RNDr. Jiřího Krále, CSc., kteří získali „Purkyňovu cenu“ časopisu Živa za rok 2010. Cena se uděluje za popularizaci biologických věd autorovi vyhodnoceného nejlepšího článku ročníku 2010 ve věkové kategorii od 30 let. Kritérii jsou originalita, tématický přínos a sdělnost příspěvku. Martin Forman a Jiří Král působí v laboratoři cytogenetiky na Katedře genetiky a mikrobiologie PřF UK. Jejich laboratoř se jako jedno z mála na světě specializuje na cytogenetiku pavoukovců.

Pokračování

10. května 2011


Kolik je slov pro jednoho boha? S Martinem Prudkým o sympoziu Colloquium Biblicum

Ve dnech 27.–30. dubna 2011 se na půdě Evangelické teologické fakulty UK uskutečnil již 19. ročník mezinárodního sympozia Colloquium Biblicum. Dvě desítky členů této exkluzivní společnosti znalců Bible z několika evropských zemí zkoumalo důležité otázky biblických textů, z nichž čerpají náboženské systémy judaismu, křesťanství a islámu, a které mají podstatný význam pro kulturní tradice evropské civilizace. Colloquium biblicum, jehož letošní téma bylo zaměřeno na jazykové a rétorické aspekty „monoteistického“ pojetí božstva v biblických a příbuzných tradicích, přibližuje v následujícím rozhovoru jeho hlavní organizátor doc. ThDr. Martin Prudký, prorektor UK pro studijní záležitosti a vedoucí Katedry Starého zákona Evangelické teologické fakulty.

Pokračování

9. května 2011


Čas fysiky a čas etiky. Konference FHS UK

Fakulta humanitních studií UK v Praze pořádá na konci května (25.–27.5.) konferenci s názvem „Čas fysiky a čas etiky“, jejímž klíčovým motivem jsou rozdílné filosofické koncepce času a otázka jejich hlubší jednoty. Navazuje na kontext předešlých filosofických konferencí, které FHS UK pravidelně pořádá souběžně vedle řady antropologických, sociologických a dalších konferencí. Snažíme se, aby byly otevřeny jak rozmanitým filosofickým přístupům k daným tématům, tak také aby zahrnovaly i celou škálu gradů akademické obce od proslulých odborníků a profesorů na jedné straně až po doktorandy a případně studenty na straně druhé.

Pokračování

6. května 2011


Svobodně! 60. výročí Rádia Svobodná Evropa

Český rozhlas, Filozofická fakulta UK a další partneři přichystali soubor akcí, které mají různými způsoby přinést jak ohlédnutí, tak potřebnou aktualizaci tématu svobody slova. Součástí projektu je i příprava publikace na téma dějin Rádia Svobodná Evropa, jejíž slavnostní představení veřejnosti proběhne 4. května v 17.00 ve foyer budovy Českého rozhlasu. O vzniku knihy jsme hovořili s jedním z autorů Mgr. Markem Junkem, Ph.D., z katedry středoevropských studií FF UK.

Pokračování

4. května 2011


Cena Živy I. Jakub Straka: Tajemní a manipulativní řasníci

Cenu časopisu Živa, která se uděluje autorovi ve věkové kategorii od 26 do 30 let za publikovaný článek v roce 2010, získal Mgr. Jakub Straka, Ph.D. za text „Jsou řasníci stále záhadní?“ (Živa 5/2010). Cenu 2. května 2011 převzala členka výzkumného týmu a spoluautorka prezentace Kateřina Jůzová. Předání se uskutečnilo ve vile Lanna v Praze 6, reprezentativních prostorách AV ČR. Přinášíme první „článek o článku“ Mgr. Jakuba Straky, Ph.D., který je jedním ze tří autorů a autorských kolektivů Přírodovědecké fakulty UK oceněných časopisem Živa.

Pokračování

4. května 2011


Obecně, konkrétně, prakticky. Jiří Jelínek o výsledních konference kateder trestního práva právnických fakult ČR a SR

Ve dnech 20. – 21. dubna 2011 se v zámku ve Ctěnicích u Prahy sešli zástupci kateder trestního práva právnických fakult České republiky a Slovenské republiky, aby diskutovali o aktuálních otázkách a problémech výuky. O průběhu a výsledcích konference hovoří organizátor tohoto setkání Prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc., vedoucí Katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Pokračování

3. května 2011




Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.