22. listopadu 2008

Ideály jsou IN. Jaký byl informační den Univerzity Karlovy


Živá, sympatická atmosféra a čilý ruch na chodbách i v posluchárnách přivítal ty, kteří v sobotu 22. listopadu navštívili areál Univerzity Karlovy na pražském Albertově. Prostory Purkyňova ústavu a dalších dvou budov Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK byly tento den zpřístupněny všem, kteří se chtěli dozvědět maximum informací o studiu na slavném vysokém učení, jehož branami procházejí studenti už 660 let.




„Chtěla jsem se dozvědět víc o studiu na přírodovědecké fakultě, protože mám ráda biologii a chemii a toto byla dobrá možnost to zjistit,“ řekla jedna z mladých návštěvnic 6. informačního dne UK, nadcházející maturantka z gymnázia. Tato dívka stejně jako další přítomní byli na správném místě. Na četných informačních stáncích jednotlivých fakult měli k dispozici množství brožurek a letáčků o všech studovaných oborech na sedmnácti fakultách UK v bakalářském i magisterském studiu a o dalších možnostech kombinovaného studia. Uvedeny byly také přípravné přijímací kurzy, seznamy doktorských studijních programů a oborů, programy celoživotního vzdělávání, informace pro uchazeče se speciálními potřebami, příležitosti a formy studia v zahraničí a formy stipendií. Neodmyslitelnou součástí studia jsou možnosti bydlení a stravování, pro mimopražské uchazeče proto měli pracovníci univerzity k dispozici seznamy kolejí a menz. Kdo nestihl sobotní informační den UK, má ještě šanci navštívit dny otevřených dveří jednotlivých fakult s předstihem inzerovaných v přiložených materiálech. Ty obsahovaly také velmi užitečné kontakty na všechny služby Informačně poradenského centra UK.



Proč by si ke studiu na vysoké škole měli vybrat právě Univerzitu Karlovu, v tom pro ně mohla být inspirací graficky zdařile vyvedená brožura, která ji představuje jako duchovně otevřený prostor s možností vlastní volby a kombinace oborů, přednášek a seminářů ušitých na míru, seznamuje s vynikajícími osobnostmi vědy, filozofie, umění, politiky ale i sportu jejích absolventů v předlouhé historii UK. Opomenuty nebyly ani nabídky zájmových kurzů pro využití volného času k všestrannému rozvoji mladého člověka, pro odpočinek, uvolnění a zábavu slouží seznam vysokoškolských studentských klubů. Studium na Univerzitě Karlově se tedy stává komplexním programem a náplní života nejenom na příštích pět šest let, stává se skutečnou branou do světa.




Prokousat se bohatou nadílkou letáčků a brožur se studenti mohli zřejmě až doma, protože v tu chvíli na to nebyl čas ani klid. Co ale v sobotu rozhodně nezmeškali, byly prezentace jednotlivých fakult. Jejich přítomnost ve velkých posluchárnách napovídala o atraktivnosti oborů a příslušné fakulty, někde doslova nebylo k hnutí, jinde byly lavice studenty obsazeny střídmě. I letošní zájem uchazečů o studium na Univerzitě Karlově potvrzoval dlouhodobé statistiky – humanitní obory jsou nejžádanější, potom studium lékařských věd a menší zájem je o samotné přírodní vědy. Proč tomu tak je? „Humanitní obory jsou přitažlivější, protože studenti si myslí, že jsou schůdnější,“ směje se jedna z dívek, která naopak bude usilovat o přijetí na chemii a biologii, „humanitní studium je spíš o tom, že se to musí naučit, tohle ale musí člověk i chápat. A je to asi také o tom, že pokud neví, kam po maturitě jít, zvolí nejspíše humanitní.“ Všichni oslovení studenti se shodovali na tom, že výběr oboru, který chtějí studovat na vysoké škole, může velmi silně ovlivnit osobnost učitele na střední škole. „Já se spíš divím, že mě samotnou chemie a biologie ještě vůbec zajímá, někteří naši profesoři nevyhovují mým požadavkům, nedokáží odpovědět na některé mé otázky, což není dobré, ale zase máme vynikajícího profesora na společenské nauky a tak chce jít polovina třídy na psychologii.“




Je tomu ale i naopak. „Polovina třídy od nás jde na přírodovědu, máme vynikající učitelku na matematiku a fyziku a ona pro nás byla velkou motivací,“ potvrdili dva mladí muži, kteří chtějí studovat na jedné z pěti lékařských fakult UK. Od rozhodnutí studovat lékařství je neodradila ani odvrácená strana lékařského povolání: vyčerpávající obtížnost lékařské praxe, přesčasy, konflikty s pacienty, noční služby atd. „Myslím, že to je povolání, které má poslání a stojí za to ho vykonávat, možná bych chtěl v budoucnu jako lékař i do zahraničí, ale to ještě uvidím. Mám pevnou víru, že to bude dobré.“



„Univerzita Karlova je jedna z nejprestižnějších a nabízí obory, které bych chtěl studovat, konkrétně novinařinu na Fakultě sociálních věd,“ odpověděl další z uchazečů na otázku, proč navštívil informační den UK a co si od studia slibuje. „Budu mít jako absolvent Univerzity Karlovy dobré uplatnění, digitalizace nabízí v současnosti daleko větší možnosti než před deseti lety, vznikají další internetové televize, rádia, noviny a časopisy.“ Zpochybnit své rozhodnutí a zvolit jiný obor než žurnalistiku se nepodařilo ani záměrnému, lehce zdramatizovanému našeptávání spojenému s výčtem obtíží budoucí novinářské profese: zpravodajství z oblastí válečných konfliktů, útoky na novináře, dokonce objednané vraždy novinářů, snaha politiků o omezování svobody tisku. „Nebezpečí je u všech povolání. Mě to neodrazuje, spíš povzbuzuje!“




Tak silná koncentrace mladých lidí byla jedinečnou příležitostí k jejich zkoumání, byť na malém vzorku. Z této miniankety vyplynulo: a) že budoucí univerzitní studenti vůbec nechtějí, aby bylo studium snazší, těší se na něj a jsou připraveni tvrdě pracovat přes všechny obtíže b) že romantické představy o budoucím povolání, ideály humanismu a touha po službě vědě i druhým rozhodně nejsou něco, co už se mezi mladými nenosí, co je OUT. Ideály jsou pořád IN! c) že jedinečným místem pro jejich realizaci je studium na Univerzitě Karlově.






Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.