5. prosince 2008

Vánoce mezi květinami. Botanická zahrada PřF UK zve na tradiční výstavu


Vánoce na vsi je název výstavy, kterou mohou zájemci o lidové vánoční zvyky a obyčeje navštívit do 4 . ledna 2009. K vidění, slyšení, ale také k ochutnání je v atraktivních prostorách horního skleníku Botanické zahrady UK PřF, Na Slupi 16, Praha 2. Ukázky tradičních způsobů výzdoby vánočních stromků lidovými ozdobami z nejrůznějších materiálů, kolekci perníků od padesáti mistryň této tradiční oblasti lidového řemesla a ukázky cukroví z celostátní soutěže vyhlášené časopisem Zahrádkář a firmou Bonsai – květiny uvidí návštěvníci výstavy denně od 10 do 17 hod. Ve dnech 24 12., 31.12. a 4.1. pouze do 16 hod.


Bezpochyby hojně navštívenou samostatnou částí výstavy bude 20. prosince Cukrářská sobota, kterou je možno považovat za jakousi ukázku vzájemnosti mlsalů a milovníků vánočních sladkostí či zdravého koloběhu vesměs nezdravých, protože kaloricky bohatších kousků cukroví zn. Home Made. Kdo přinese 8 ks cukroví a recept, bude mít vstup na výstavu volný.


Pořadatelem výstavy je Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s Botanickou zahradou hl. m. Prahy, Národopisným oddělením Národního muzea, Polabským národopisným muzeem v Přerově nad Labem, časopisem Zahrádkář, Country Radiem, společností Bonsai – květiny, Nakladatelstvím Argo a firmou Rosa.


Uspokojen bude i ten, kdo raději vyhledává tichou společnost rostlin místo lidského shonu. V této době ve sklenících Botanické zahrady PřF UK kvete řada unikátních exponátů, které jsou lahodné pro oko a navíc většinou krásně voní.


Univerzitní botanická zahrada byla založena před 230 lety, r. 1775 v Praze na Smíchově. Kolem r. 1840 se v ní pěstovalo téměř 13 000 druhů a odrůd domácích i cizokrajných rostlin. Pro časté záplavy byla zahrada přemístěna na pozemek odkoupený od „Společnosti pro zvelebování zahrad“, podporované mj. knížetem Rohanem. Na současném místě byla otevřena spolu s novými botanickými ústavy české i německé univerzity v roce 1898 (budovy Benátská 2 a Viničná 5). Sbírky rostlin ze Smíchova byly rozděleny mezi obě univerzity rovným dílem. Převzaty byly rovněž sbírky ze skleníků „Společnosti“; část z nich se dochovala dodnes, proto je stáří některých palem, cykasů a dalších rostlin odhadováno na více než 130 let. Při náletu 14.2.1945 byly silně poškozeny a později strženy skleníky německé univerzity. Po osvobození převzala obě části zahrady jako celek Univerzita Karlova. Do osmdesátých let minulého století byla zahrada formálně propojena s katedrou botaniky, od té doby je samostatnou správní jednotkou.




Aristolochia grandiflora, podražec velkokvětý, foto Jiří Rill, převzato z webových stránek Botanické zahrady Praha












Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.