Prof. Jan Sokol z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy obdržel Řád čestné legie

Prof. Jan Sokol byl povýšen na Důstojníka Čestné legie. Toto ocenění mu bylo předáno ambasadorem Francouzské republiky Jeho Excelencí Charlesem Friesem. Slavnostní akt se odehrál ve středu 25. března v Buquoyském paláci.

Vyznamenáním byla oceněna aktivní role prof. Sokola jako filosofa i politika, již sehrál v rozvoji česko-francouzských vztahů, především v oblasti humanitních a sociálních věd. V období normalizace se jako signatář Charty 77 podílel na ilegálních "bytových" seminářích za podpory a účasti významných francouzských filosofů jako byli např. J. Derrida, J.-P. Vernant a řada dalších.

Řád čestné legie je nejvyšším francouzským státním vyznamenáním. Uděluje se jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii.

Řád čestné legie založil r.  1802 Napoleon Bonaparte. Od počátku byl určen nejen pro vojáky, ale též pro civilisty, což bylo v té době novinkou. Má pět hodností, jednotlivé hodnosti jsou odlišeny barvou hvězdy, tvarem stužky a dalšími atributy. Vyznamenání se nosí na slavnostním oděvu (uniforma či frak), na civilním oděvu se nosí jeho miniatura nebo jen prostá stužka.

Řád čestné legie je kromě jednotlivců udělován též vojenským jednotkám a školám, společenským a humanitárním organizacím či městům.

ambasador Francouzské republiky Jeho Excelence Charles Fries a prof. Jan Sokol


Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.