29. února 2004

Rada vysokých škol podporuje reformu příspěvků na ubytování



(Praha, 29.2.2004) Sněm Rady vysokých škol (RVŠ) dne 19. února 2004 upozornil na naléhavost reformy přidělování dotací na ubytování studentů vysokých škol. Tuto reformu připravuje ministerstvo školství ve spolupráci se Studentskou komorou Rady vysokých škol (SK RVŠ) a dalšími vysokoškolskými reprezentacemi, přičemž její zavedení se plánuje na rok 2005. S reformou nesouhlasí studenti některých škol, kteří se obávají negativního dopadu změn na ty, kdo dnes na kolejích bydlí.


„Musíme si ale uvědomit, že reforma především mnoha studentům pomůže. Zatímco dnes podporu v podobě dotovaného ubytování využívá asi 70 tisíc vysokoškoláků, po zavedení změn by na ni podle našeho návrhu dosáhlo kolem 96 tisíc studentů,“ vysvětluje Jiří Nantl, předseda SK RVŠ. Reforma je nutná i podle předsedy RVŠ Františka Ježka: „Nejhorší možnou variantou je zřejmě současný stav. Dosavadní model dotování ubytování zvýhodňuje stále menší a menší část studentů před ostatními.“



Podoba reformy


V současnosti dostávají dotaci na ubytování vysoké školy podle počtu lůžek na kolejích. Podle návrhu, který byl projednán v uplynulých měsících mezi ministerstvem školství a reprezentací vysokých škol a studentů, by se dotace měla změnit na stipendia na ubytování pro studenty, kteří splní určitá kritéria. Ta mohou mít následující podobu: státní občanství ČR nebo jiné země EU, studium v prvním studiu nebo studiu na něj navazujícím, v řádné studijní době, a bydliště mimo okres sídla školy.


Takže zatímco dnes dotace přibližně 640 milionů korun přispívá na bydlení asi 70 tisícům studentů, pro které jejich vysoká škola má lůžko na koleji, po reformě by se měla podpora bydlení od ubytovacích možností jednotlivých škol odpoutat. Při výše uvedených kritériích by stipendium na ubytování mělo dostávat přibližně 96 tisíc studentů.


Předseda SK RVŠ Jiří Nantl návrhu dodává: „Dotace na ubytování má být podporou studenta, nikoli vysoké školy. Studenti musí být osvobozeni od závislosti na počtu lůžek na dané škole, a podpora musí směřovat tam, kde si oni sami přejí studovat.“


Názor vysokoškolské reprezentace



Představitelé vysokého školství upozorňují, že dosavadní systém podpory studentského ubytování je kritickým faktorem dalšího rozvoje vysokého školství. Tento názor také zazněl na sněmu RVŠ, který reformu podporu ubytování jednoznačně podpořil. Pouze 5 z přibližně 120 přítomných zástupců vysokých škol, fakult a studentů hlasovalo na tomto vrcholném fóru reprezentace českého vysokého školství proti usnesení, které podporuje co nejrychlejší dokončení změn.


Konkrétní kroky k realizaci reformy nyní připravuje pracovní skupina ministerstva školství, jejíž činnosti se účastní i zástupci studentů. Ministerstvo školství chystá anketu pro rektory vysokých škol, která by měla zjistit technické a ekonomické podmínky provádění reformy. Základní parametry reformy ovšem již byly ministerstvem školství dohodnuty zástupci rektorů, kvestorů, Rady vysokých škol, SK RVŠ a vysokoškolských odborů v lednu 2004, včetně plánovaného zavedení během roku 2005.


Kontakt:

Karolína Kučerová






Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.