25. října 2009

Komunikace, e-mail, IM, VOIP

Způsob komunikace


  • text


  • hlas


  • video



text

Instant messaging


  • mailový klient

  • chat


pojmy: POP3, IMAP, SMTP


ICQ

Nejznámější a nejpoužívanější, ale taky nejvíce problémová aplikace pro komunikaci na Internetu, setkala se s ní většina z vás, takže jen ve zkratce. ICQ je protokol pro instant messaging a zároveň komunikační software, vyrobený izraelskou firmou Mirabilis a poprvé uvedený v roce 1996. Nynější vlastník je firma AOL, která v roce 1998 koupila firmu Mirabilis za 287 milionů dolarů. ICQ se vyslovuje jako „ajsíkjú“, což v angličtině zní jako „I seek you“, neboli „hledám tě“. Síť ICQ umožňuje zasílat textové zprávy, URL, celé soubory, navštívenky, umožňuje chat, a další.

Nevýhodou je, že komunikace není šifrována.


MSN Messenger

Messenger je program pro internetovou komunikaci, který svým uživatelům umožňuje zasílání krátkých textových zpráv (tzv. chat), telefonování a dokonce internetové videokonference. Jeho velkou výhodou je skutečnost, že jako standardní součást posledních verzí operačního systému Microsoft Windows jej většinou není nutné instalovat, což značně ulehčuje jeho použití začátečníkům, kteří rovněž ocení jednoduchost ovládání, i z tohoto důvodu se celosvětový počet uživatelů této aplikace počítá na desítky miliónů.


Naopak nevýhodou Messengeru je jeho příliš úzká provázanost s prostředím Windows, kvůli které je často označován za zdroj nemalých bezpečnostních rizik. Mnozí odborníci jej proto doporučují nepoužívat a kde je to možné raději i rovnou odinstalovat. Máte-li tedy na počítači uložena nějaká skutečně důvěrná nebo důležitá data, je podle specialistů na bezpečnost lepší si zvolit jiný program pro internetovou komunikaci.

Tip: v případě potřeby se lze do sítě Messengeru dočasně připojit prostřednictvím aplikace MSN Web Messenger , která běží v okně webového prohlížeče a nevyžaduje instalaci.


AIM

Je akronym AOL Instant Messenger.

AIM je kecálek vytvořený společností AOL. Ke svojí komunikaci používá OSCAR protokol a TOC protokol.

Bohužel nepatří mezi nejbezpečnější, jeho prostřednictvím se šíří celkem dost havěti.


Yahoo! Messenger

Yahoo! Messenger je instant messaging systém umožňující komunikaci prostřednictvím výměny textových zpráv, video přenos, chat, sdílení fotek, volání a další. Tento protokol je spjat s americkým portálem Yahoo!. Oficiální klient je poskytován pro operační systémy Windows, Linux a MacOS, protokol podporují také další komunikační programy jako Gaim, Miranda a Trillian.

Nutno mít email na Yahoo!


Gadu-Gadu

Gadu-Gadu je polský instant messaging systém podobný ICQ s drobnými omezeními. Oficiálně podporuje (existuje) pouze klient pro operační systémy Windows, tento protokol je však podporován také programem Gaim, ze kterého se ale nelze registrovat. Tato komunikační síť je bohužel zamořena velkým množstvím spamu a další havěti


Google Talk

je kombinace komunikačních klientů pro zasíláni zpráv (v sítí Jabber) a volání. Program i komunikace z něj je zdarma a je poměrně úsporný. Funguje však pouze na Windows 2000/XP a nelze v něm skoro nic nastavit...

Jedná se o nejnovějšího messengera a vznikl jen proto, aby Google mohl konkurovat svým rivalům Yahoo! a MSN

K Jeho zřízení je třeba mít zaveden Gmail účet.


Gaim

Gaim je multiprotokolový multiplatformní klient pro instant messaging. Tato aplikace je svobodný software vytvářený pod licencí GNU GPL. Program je napsán pod knihovnou Gtk+ 2 a k dispozici jsou verze pro Linux, Windows, BSD, Qtopia…

Podporuje celou řadu komunikačních protokolů: ICQ, MSN, Yahoo, Gadu-Gadu, IRC, Jabber, Napster a GroupWise.

Program je možno rozšířit množstvím pluginů.

Tento klient neumožňuje mj. používat avatary, a nepodporuje audio – video přenos

Pro běh programu pod operačním systémem Windows je nutno mít nainstalovány knihovny Gtk+ 2

Podporuje mnoho jazykových verzí, včetně české.


Jabber

Jabber je komunikační protokol založený na XML pro posílání „rychlých zpráv“ (Instant messaging). Servery Jabberu jsou rozmístěny po celém světě na tisících počítačů. Výhodou je otevřenost protokolu a z ní vyplývající velké množství klientů a snadná implementace nových funkcí. K dalším přednostem patří podpora PGP a SSL, které zvyšují bezpečnost přenášených dat.

Výhody :

- Bez reklam, můžete si svobodně vybrat jak server, tak klienta

- Decentralizace - nejste závislí na rozmarech jedné firmy, každý může mít vlastní server. Všechny jsou spolu vzájemě propojeny a dohromady tvoří ucelenou koumunikační síť Jabberu.

- zprávy jsou kódovány pomocí Unicode, které obsahuje znaky prakticky všech písem světa, takže můžete komunikovat stejně jednoduše s kamarádkou v paneláku jako s japonským známým.

- Možnost připojení z více míst najednou - můžete být připojeni z počítače, z notebooku i třeba z mobilu najednou a nastavit, kam chcete, aby přicházely nové zprávy.

- Díky transportům máte možnost komunikovat s uživateli jiných sítí (ICQ, MSN, AIM, Yahoo IM a další) v rámci jediného účtu.

- Některé servery vám poskytnou služby jako posílání SMS, program televize a kin, příjem e-mailů poslaných na vaše Jabber ID a další


více na: http://www.jabber.cz/wiki/



QIP - Quiet Internet Pager

QIP Pochází z Ruska a jedná se o freewarový počítačový program pro komunikaci s uživateli sítě internet, kteří mají svůj ICQ účet.Program vyniká v několika funkcích, které ICQ nemá. Pro lidi s pomalejším připojením nebo s wifi připojením je dobrá funkce - Udržovat spojení. Pokud Vám ICQ pořád padalo a odpojovalo se, tak toto QIP dělat nebude. Tento klient podporuje skiny, vlastní nastavení zvuků, Anti-Spam/Flood, animovaní smajlíci, rychle reaguje a chová se velmi stabilně.

Klient Vám dovolí zjistit spoustu informací o tom, s kým právě komunikujete, aniž by o tom dotyčný věděl. QIP sám postará o odstranění vašeho kontaktu z kontakt listu uživatele který si Vás přidal do svého seznamu bez Vašeho souhlasu,stačí tuto volbu jen potvrdit.

Podporuje češtinu, bohužel prozatím nepodporuje protokol Jabber



Trillian

Trillian je instant messaging program, umožňující používat najednou několik komunikačních protokolů (např. ICQ, IRC, AIM, Jabber, MSN Messenger, Yahoo!).

Více na : http://www.trillian.cz/



Miranda

Miranda IM je aplikace pro komunikaci a Instant Messaging, podporující celou řadu protokolů, který je určený pro 32bitové verze Windows a existují i verze pro GNU/Linux. Jedná se o open source a free software. Díky tomu, že používá málo operační paměti, běží rychle i na starších PC. Její filozofií je rozbalit a používat - což je výhodné např. na počítačích, kde uživatel nemá práva k instalaci programů či chce mít svého kecálka vždy u sebe, např. na USB flash disku (pokud se nepoužívá mnoho pluginů, tak dokonce i na běžné disketě).

Oproti svým konkurentům má výhodu, že je velmi jednoduchá na používání, přehledná, snadno se instaluje a nezobrazuje ani žádná reklamní okna ani bannery, takže při chatování nic neruší.



hlas

Voice over Internet Protocol


IP telefonie, internetová telefonie či digitální telefon. Všechny tyto pojmy označují přenos lidského hlasu přes internet.


V internetové telefonii se hlas přenáší v datových paketech. Kodek (spojení slov kódovat a dekódovat) převede hlas do digitální podoby, Mluvené slovo se rozdělí na krátké hlasové úseky, které jsou přetransformovány do digitální podoby. Vytvořená data jsou přenesena v síti a následně pomocí stejného kodeku převedeny zpět na hlas.


Na přenos jednotlivých datových paketů je potřeba stanovit způsob, jakým budou přenášeny. Tento způsob označujeme protokol. Protokoly způsobují největší rozdíly mezi jednotlivými druhy internetové telefonie. Můžeme je rozdělit na dvě velké skupiny. První skupinu tvoří otevřené protokoly (čili takové, ke kterým jsou dostupné zdrojové kódy). Druhou skupinou jsou uzavřené protokoly, který používá služba např. Skype.


  • volání přes internet


    • nezbytné speciální vybavení – mikrofon a reproduktory/sluchátka (ideálně ve formě náhlavní soupravy – headsetu)



SKYPE

Skype je software sloužící k telefonování, posílání zpráv a souborů. Jeho autory jsou Niklas Zennström a Janus Friis, tvůrci populárního softwaru Kazaa.

Hlavní funkce Skype je však zmíněné telefonování. Telefonování mezi uživateli Skype ( oba volající mají nainstalován Skype) je zdarma, šifrováno a to kdekoliv na světě a neomezeně na délce hovoru. Za poplatek lze telefonovat do tradičních telefonních sítí (služba SkypeOut) a případně získat telefonní číslo a přijímat telefonáty z pevných a mobilních sítí se službou SkypeIn. Mezi další funkce patří VoiceMail – poskytuje funkčnost hlasové schránky ( placená služba ) a Skype Video Calling – videokoference mezi uživateli sítě Skype, dostupné od verze 2.0 zdarma.

Skype je kompletně lokalizován do češtiny, je zdarma a bez reklam


Pro telefonování na běžné telefony a mobily je nezbytné zakoupit SkypeOut kredit.

Kredit který si předplatíte celý provoláte a neplatíte žádný paušál. Kredit lze zakoupit na internetu na adrese http://www.skype.com a platit lze dvěma způsoby:

- Embosovanou platební kartou

- prostřednictvím internetové peněženky Moneybookers


WengoPhone

Wengo je poskytovatel VoIP a dceřinná francouzská společnost Neuf Cegetel. Je to velmi kvalitní OpenSource program pro VoIP, video konference, chat a zasílání SMS podporující šifrování hovoru.Tento software využívá otevřené standardy a otevřený protokol SIP, pracují na vývoji WengoPhone - software projektu OpenWengo. Tato alternativa ke Skypu je zajímavá také tím, že funguje jako klient icq, jabberu, aim a google talk.


Výhody nevýhody VoIP


Telefonování pomocí VoIP je levnější, než v případě hovoru pomocí klasické telefonní linky. Rozdíl ceny za minutu hovoru v porovnání s běžným telefonem může být až několikakorunový. Uživatel ovšem musí počítat s faktem, že hovor nemusí být příliš kvalitní a musí též počítat s výpadkem. Další nevýhodou je, že přes VoIP nelze telefonovat na nouzová čísla (policie, ambulance…). Tato vada by ale měla být v nejbližší době odstraněna.


V technologii VoIP si uživatel může i nechat přesměrovat hovory, posílat textové zprávy, využívat konferenční hovory a hlasovou schránku. Snad poslední, ale zásadní nevýhodou je cena za hardware (ústředny, IP telefony, brány) – je dalším faktorem, který brání rozvoji VoIP. Především pak pro domácí uživatele jsou ceny přístrojů příliš vysoké. Řešení nabízejí operátoři v podobě pronájmu zařízení. Často však nabízejí pouze přístroje se základními funkcemi, které nedovolí naplno využít potenciál VoIP.


video


  • konference


    • nezbytné speciální vybavení - přenos obrazu pomocí webkamery



ilustrativni video komunikace přes webkameu





Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.