Kdo drží vědění, drží moc. Mexiko předalo Univerzitě Karlově významný knižní dar

8. prosince 2009

Více než 600 obrazových a odborných publikací z oblasti společensko vědních a uměleckých oborů obohatí knihovnu Střediska ibero-amerických studií Univerzity Karlovy díky velkorysému daru Velvyslanectví Mexika v České republice. Slavnostní předání knih se uskutečnilo v pátek 4. prosince 2009 za účasti velvyslance Mexika Jeho Excellence Josého Luise Bernala, J. E. Diany Espiny de Papantonakis, Velvyslankyně Uruguayské východní republiky, J. E. Alberta Efraína Salase, Velvyslance Peruánské republiky, atašé pro kulturní styky Velvyslanectví Bolívarské republiky Venezuela a chargé d´affaires Velvyslanectví Argentinské republiky v České republice.

Jeho Excellence José Luis Bernal, Velvyslanec Spojených států mexických

Knižní publikace a CD nosiče pocházejí z produkce nejvýznamnějších nakladatelských domů Mexika, které vydaly v posledních pěti letech u příležitosti nadcházejících oslav 200. výročí vyhlášení nezávislosti Spojených států mexických. Mezi knihami nechybějí výpravné obrazové monografie věnované nejvýznamnějším umělcům Mexika i jednotlivým oblastem tradičního i moderního mexického umění - architektuře, divadlu, hudbě a literatuře, dále odborné knihy z oborů historie a etnografie a také zásadní práce z politologie a současných dějin nejen Mexika ale i dalších zemí celé Latinské Ameriky.

„Tento dar je o to významnější,“ uvedl vedoucí Střediska ibero-amerických studií UK Prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc., „že mexická vydavatelství publikují k dějinám, kultuře a politice zemí Latinské Ameriky tolik jako všechny státy této oblasti dohromady, Mexiko je v tomto smyslu skutečným kulturním centrem. Kolekce 600 knih a disků podstatně rozšíří knižní fond naší knihovny a po zpracování bude zpřístupněn všem studentům z Univerzity Karlovy, tedy nejen studentům Střediska ibero-amerických studií, a navíc vzhledem k tomu, že naše knihovna je tak výjimečná, navštěvují ji badatelé i studenti z jiných i mimopražských univerzit.“

Studenti, kteří se slavnostního předání zúčastnili, měli z knih radost největší. „Tuhle jsem si chtěl koupit, když jsem byl v Mexiku, ale byla tak strašně drahá, že jsem se jen mlsně díval,“ řekl mladík, který přebíral jednu knihu za druhou. Přibývající a měnící se řady zad sehnutých ke knihám, které ve dvou expozicích ve vestibulu hlavní kanceláře mexického velvyslanectví a na několika metrech srovnané podél stěny salonku, kde se předání uskutečnilo, nevyrušilo ani pozvání pana velvyslance na číši vína. Jejich zaujetí a nadšení potěšilo obě strany – mexickou i českou. Očividně dojat byl ředitel střediska prof. Opatrný: „Těší mě, že se studenti nemohli od knih odtrhnout. Když pan velvyslanec nabízel „copa de vino“, tak se studenti houfem vrhli ke knihám, a ke sklenkám přišli zpočátku jen hosté z dalších zastupitelských úřadů, velvyslanci a diplomatický personál některých latinskoamerických zemí, kteří se slavnostního předání účastnili, protože si význam mexického knižního daru uvědomují.“

Odhlédnuto od reálné ceny těchto publikací na knižním trhu nebo překážky jejich fyzické nedostupnosti pro většinu čtenářů Evropy, má tento dar jak pro Českou republiku, tak pro samotné Mexiko a následně všechny země Latinské Ameriky nevyčíslitelnou hodnotu. Vrátí se oběma stranám v podobě vyšší kvality a odbornosti všech úrovní vzájemných hospodářských, politických i kulturních kontaktů, protože klíčem ke všemu je vědění. „Kdo drží vědění, drží moc,“ říká prof. Opatrný.

Knižní dar bezpochyby ještě více posílí jedinečné postavení knihovny Střediska ibero-amerických studií, které působí na půdě Univerzity Karlovy už 43 let. Díky velkému respektu, jakému se těší v odborných kruzích nejen v České republice a v Evropě, ale i v celém latinskoamerickém kulturním prostoru, je přirozeným partnerem pro jednání na nejvyšší úrovni mezi velvyslanectvími a dalšími latinskoamerickými institucemi v České republice. „Dar je výsledkem dvou šťastných věcí, které se potkaly ve stejnou dobu,“ říká prof. Opatrný. „Jednak máme už léta velmi dobré kontakty s mexickou ambasádou a Mexikem vůbec. A ta druhá je, že Mexičané příští rok slaví 200 let nezávislosti a na toto velké výročí se připravují už minimálně pět let. Při této příležitosti přichystaly nejrůznější mexické nakladatelské domy vynikající ediční projekty a svou nejlepší produkci se rozhodly darovat po světě. Děje se tak prostřednictvím mexického Ministerstva zahraničních věcí, které knihy přes ambasády distribuuje institucím, jejichž vztahy k Mexiku a Latinské Americe jsou významné. A v České republice padla volba na nás.“

Na otázku, jestli Středisko ibero-amerických studií UK samo připravuje k dvoustému výročí mexické nezávislosti odbornou konferenci nebo setkání expertů či publikaci, prof. Opatrný odpověděl: „Máte pravdu, velmi se to nabízí, už pár týdnů se dohadujeme s mexickou ambasádou, že bychom příští září, což je měsíc, kdy nezávislost byla vyhlášena, uspořádali akci, která by byla věnována jednak samotné nezávislosti a jednak vztahům česko mexickým, protože kontakty obou zemí jsou docela bohaté. Uvažujeme, že bychom uspořádali nikoli jen přednášku nebo společenské setkání, které nemají podle mého názoru valný význam vzdělávací a poznávací, ale sympozium, kterého by se zúčastnili experti na tuto problematiku. Sympozium bude samozřejmě otevřeno pro studenty, jejichž účast je vždycky velmi důležitá - konec konců studenti to je budoucnost odborných kruhů, a doufám, že se akci podaří realizovat.“

Prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc., vedoucí Střediska ibero-amerických studií UK

(Marie Kohoutová)









Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.